Innogy przejął lidera rynku PV i magazynowania energii
Niemiecki koncern energetyczny Innogy informuje o przejęciu niemieckiej firmy Belectric specjalizującej się w budowie przemysłowych farm fotowoltaicznych i systemów magazynowania energii. Przejęcie zostało uzgodnione w sierpniu ubiegłego roku, a teraz zostało sfinalizowane.
Innogy wraz z Belectric mają projektować, instalować i zarządzać dużymi farmami fotowoltaicznymi. Belectric będzie nadal realizować kontrakty w obszarach EPC i O&M. Ponadto dzięki przejęciu, innogy nabędzie kompetencje w obszarze magazynów energii, których budową zajmuje się Belectric.
Innogy nie podaje ceny transakcji, informując jedynie o wartości kilkudziesięciu milionów euro.
– Wraz z przejęciem Belectric innogy jest teraz na idealnej pozycji, aby z sukcesami realizować projekty dużych farm fotowoltaicznych w Europie i innych regionach – komentuje Peter Terium, CEO niemieckiego koncernu.
Belectric to jeden z największych na świecie deweloperów w sektorze OZE. Niemiecka firma zbudowała do tej pory ponad 280 przemysłowych farm fotowoltaicznych i dachowych systemów PV, których łączna moc przekracza 1,5 GW. Dodatkowo Belectric odpowiada za utrzymanie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 1 GW.
– Przejęcie Belectric Solar & Battery czyni innogy międzynarodowym graczem na rynku przemysłowych farm fotowoltaicznych i technologii magazynowania energii, co jest całkowicie zgodne ze strategią korporacyjną innogy. Te technologie wnoszą ważny wkład w ekspansję zdecentralizowanego systemu energetycznego opartego na źródłach odnawialnych – czytamy w komunikacie innogy.
Spółka innogy (wcześniej RWE) funkcjonuje pod tą nazwą zaledwie od kilku miesięcy. W ramach nowej strategii innogy ma się skupić na usługach sieciowych, dystrybucji i odnawialnych źródłach energii.
RWE zmieniło nazwę na innogy także w przypadku polskiej spółki niemieckiego koncernu. Innogy Polska w październiku 2016 r. przejęło 50 proc. + 1 udziałów spółki z branży fotowoltaicznej Foton Technik, zajmującej się sprzedażą i instalacją fotowoltaiki dla gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych, małych i średnich firm oraz jednostek samorządu terytorialnego.
– Akwizycja Foton Technik jest ważnym elementem rozwoju naszej oferty fotowoltaicznej na polskim rynku – komentował przejęcie Foton Technik Filip Thon, prezes innogy Polska. – Wierzymy w to, że mniejsze, prężne organizacje są w stanie na zasadach „rapid prototyping” tworzyć elastyczne oferty, dopasowane do potrzeb klienta i w ten sposób naturalnie powiększyć naszą obecność na rynku.
red. gramwzielone.pl