Selfa buduje farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW

Selfa buduje farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW
Fabryka modułów fotowoltaicznych Selfa GE w Starym Czarnowie k. Szczecina. Fot. Selfa GE SA.

Polski producent modułów fotowoltaicznych Selfa GE S.A. rozpoczął budowę farmy fotowoltaicznej o mocy niemal 1 MW, która powstanie przy jej zakładzie produkcyjnym w podszczecińskim Starym Czarnowie.

Farma fotowoltaiczna będzie się składać z 3,6 tys. modułów fotowoltaicznych Selfy o łącznej mocy 0,95 MW, które zostaną rozmieszczone na terenie 1,4 ha.

To dla nas bardzo ważna inwestycja. Do tej pory dostarczaliśmy nasze moduły do wielu podobnych projektów zarówno w kraju jak i za granicą. Chcąc postawić na zieloną energię i promując ekologiczne rozwiązania dla przemysłu, postanowiliśmy wybudować własną farmę – komentuje Mirosław Poręba, dyrektor techniczno-handlowy Selfa GE S.A.

REKLAMA

Selfa podaje, że w inwestycji wykorzystane zostaną wyprodukowane przez nią moduły fotowoltaiczne o mocy nominalnej 260 W, charakteryzujące się wysoką wytrzymałością mechaniczną rzędu 8000 Pa oraz posiadające 15-letnią gwarancję producenta.

W instalacji zostaną wykorzystane inwertery niemieckiego producenta Kaco serii Blueplanet. – Falowniki z serii Blueplanet idealnie nadają się na duże farmy projektowane w systemie rozproszonym. Są one zoptymalizowane pod względem ekonomicznym jednocześnie zapewniając najlepsze parametry użytkowe – mówi Krzysztof Zamożny, Sales Manager Eastern Europe KACO new energy GmbH.

REKLAMA

Moduły zostaną posadowione na konstrukcjach wsporczych serii Corab WS-007 polskiego producenta Corab. – Zastosowana przy jego produkcji specjalna stal konstrukcyjna posiada aż 25-letnią gwarancję na powłokę antykorozyjną – komentuje Henryk Biały, prezes Corab. – To nowość i doskonała alternatywa dla ocynkowanych konstrukcji dostępnych na naszym rynku.

Generalnym wykonawcą elektrowni fotowoltaicznej jest firma Etexinstal ze Świecia.

Budowa ma się zakończyć do marca 2017 r., a całość energii będzie sprzedawana do sieci po cenie uzyskanej na rynku.

Całkowity koszt projekt oszacowano na 4,89 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020.

Wcześniej Selfa zbudowała instalację fotowoltaiczną o mocy 40 kW, która zasila w energię jej zakład produkcyjny w Starym Czarnowie.

red. gramwzielone.pl