Lux Research: Komercjalizacja perowskitów możliwa już za 3-4 lata

Lux Research: Komercjalizacja perowskitów możliwa już za 3-4 lata
Fot. Oxford PV

Prognozę na temat wdrożenia na rynku fotowoltaicznym technologii perowskitowej przedstawiła firma konsultingowa Lux Research.

Lux Research przypomina, że zaledwie w ciągu kilku lat sprawność ogniw perowskitowych wzrosła z ok. 3,8 proc. aż do 21 proc., a osiągnięcie podobnej sprawności w przypadku ogniw cienkowarstwowych CIGS było poprzedzone badaniami prowadzonymi od dekad. Pytaniem pozostaje jednak, jaką sprawność w przypadku technologii perowskitowej uda się osiągnąć poza laboratorium – na seryjnie produkowanych perowskitach i jak na degradację tej sprawności wpłyną zewnętrzne warunki atmosferyczne.

W tym zakresie – jak wskazuje Lux Research – kluczowe wydaje się zastosowanie technologii enkapsulacji. Na tym zagadnieniu skupia się m. in. polska firma Saule Technologies. Olga Malinkiewicz z Saule Technologies zapewniała niedawno w wypowiedzi dla Gramwzielone.pl, że jej zespół pracuje nad kilkoma rozwiązaniami w tym zakresie, które są w fazie testów, a „w zasięgu ręki” przy odpowiedniej enkapsulacji jest żywotność na poziomie 2-3 lat.

REKLAMA

Perowskitowe ogniwa słoneczne przykuły uwagę ze strony naukowców i przemysłu jako potencjalny materiał fotowoltaiczny następnej generacji. Jednak mimo obiecujących rekordów sprawności perowskitów, jeszcze wiele kwestii musi zostać rozwiązanych, zanim nastąpi ich wprowadzenie na rynek, takich jak stabilność, niezawodność czy toksyczność – ocenia Lux Research.

REKLAMA

Lux Research patrzy jednak optymistycznie na możliwość pokonania barier stojących na drodze do komercjalizacji perowskitów, szacując, że ze sprzedażą rozwiązań opartych na tej technologii będziemy mieć do czynienia już w latach 2019-2020.

W przygotowanym przez tą firmę raporcie The Rise of Perovskites: Identifying the Best Academic Partners to Work With zwraca się uwagę na postęp w rozwoju technologii perowskitowych, który był ogłaszany w ostatnich miesiącach przez firmy i jednostki naukowe na całym świecie. W tym kontekście Lux Research wymienia informacje płynące z Izraela, Szwajcarii (EPFL), Singapuru, Wielkiej Brytanii (powstał tam zajmujący się komercjalizacją perowskitów spin-off z uniwersytetu w Oxfordzie), z australijskiej firmy Dyesol, a także od polskiego Saule Technologies.  

Lux Research dodaje, że na drodze do komercjalizacji technologii perowskitowej są m.in. brytyjski Oxford PV i australijski Dyesol, które jednak jak na razie nie przedstawiły szczegółowego harmonogramu wdrożenia tej technologii na rynku. Oxford PV pracuje nad możliwością zastosowania perowskitów w tradycyjnych ogniwach krystalicznych, szacując, że takie połączenie pozwoli zwiększyć ich sprawność przeciętnie o ok. 20 proc.

PV Tech informuje przy okazji raportu Lux Research, że ostatnio na temat perowskitów mniej optymistycznie wypowiedział się First Solar, czołowy producent modułów fotowoltaicznych w cienkowarstwowej technologii CdTe (dla którego technologia perowskitowa może stanowić konkurencję), szacując, że na komercjalizację perowskitów potrzeba jeszcze przynamniej 10 lat. 

gramwzielone.pl