Zjednoczona branża PV mówi jednym głosem w dialogu z Ministerstwem Energii
Jak informuje Porozumienie Branży Fotowoltaicznej w Polsce, w efekcie zawiązania szerokiego porozumienia firm oraz organizacji z branży PV na spotkaniu w Departamencie Energii Odnawialnej ME, które odbyło się wczoraj, pojawiła się po raz pierwszy tak szeroka reprezentacja tego sektora OZE. Współpraca ma zaowocować silniejszym głosem rynku PV w kontekście prac nad nowelizacją ustawy o OZE.
Reprezentaci Porozumienia podają, że na podstawie wymiany poglądów z dyrektorem Departamentu OZE w resorcie energii, Andrzejem Kaźmierskim, „odniesiono wrażenie, że Ministerstwo jest otwarte na dialog z branżą i z dużym zrozumieniem przyjmowane były postulaty w sprawach technicznych i naprawczych ustawy, z kolei punktem sporu zapewne będzie finalny kształt systemu wsparcia”.
Porozumienie Branży Fotowoltaicznej w Polsce ocenia jako pozytywną zapowiedź Ministerstwa w zakresie rozszerzenia definicji prosumenta o każdego konsumenta energii, wprowadzenie definicja mini źródła energii odnawialnej, wyeliminowanie kwartalnego obowiązku sprawozdawczego dla prosumentów, a także rozważenia wprowadzenia trybu odwoławczego w przypadku opieszałości OSD w przyłączaniu mikroinstalacji.
Jednocześnie Porozumienie ocenia, że punktem sporu ze stroną rządową z pewnością pozostanie system wsparcia, w zakresie którego porozumienie branży fotowoltaicznej w Polsce proponuje net-metering 1:1 oraz utrzymanie taryf gwarantowanych zgodnie z zapisami ustawy o OZE.
Z kolei wyjściową pozycją Ministerstwa jest net-metering w postaci: 1:0,7 dla instalacji do 7 kWp,1:0,5 dla instalacji 7-40 kWp oraz 1:0,35 dla instalacji z dotacją.
– W tym miejscu należy zaznaczyć, że bez projektu ustawy są to jedynie deklaracje i propozycje Ministerstwa, które jednak jasno pokazują kierunek zmian – zaznacza Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, jeden z sygnatariuszy Porozumienia.
Jak komentują reprezentanci Porozumienia, w momencie pojawienia się projektu nowelizacji ustawy i oficjalnych konsultacji, branżę czeka trudna batalia o system wsparcia dla fotowoltaiki – tak, aby zachować ekonomiczne podstawy funkcjonowania rynku PV. Z tego względu każda firma popierająca w/w stanowisko proszona jest o przystąpienie do Porozumienia poprzez informację mailową do sekretarza Porozumienia – Pawła Czaus: pawel.czaus@pses.org.pl
Na zdjęciu: Reprezentacja Porozumienia Branży Fotowoltaicznej. Od lewej: Bogdan Szymański, prezes SBF Polska; dr inż. Stanisław M. Pietruszko, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki; Jakub Charaszkiewicz, członek Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej; Mariusz Potocki, członek KIGEIT.
red. gramwzielone.pl