Chińczycy przejmują czeskiego dewelopera farm PV

Chińczycy przejmują czeskiego dewelopera farm PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Działający także na polskim rynku OZE fundusz China-Central and Eastern Europe Investment Cooperation Fund (China CEE Fund) przejął spółkę Energy 21 od funduszy Mid-Europa Partners i Darby Private Equity.

Energy 21 to czeska firma specjalizująca się w budowie i zarządzaniu farmami solarnymi. Jest największym niezależnym operatorem elektrowni fotowoltaicznych w Europie Centralnej i Wschodniej, w dyspozycji którego obecnie znajdują się instalacje o łącznej mocy ok. 61 megawatów.

O przejęciu poinformowała kancelaria Squire Patton Boggs. Warszawski zespół Squire Patton Boggs doradzał przy akwizycji Energy 21 przez China CEE Fund. 

REKLAMA

China CEE Fund został założony przez China Exim Bank oraz innych partnerów instytucjonalnych z regionu CEE w celu dokapitalizowania projektów inwestycyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Chiński fundusz jest aktywny także na polskim rynku OZE. W sierpniu ubiegłego roku China-CEE Fund oraz GEO Renewables Polska przejęły zlokalizowaną w województwie opolskim farmę wiatrową Zapowy (gmina Głubczyce). Farma wiatrowa Zopowy, której moc wynosi 30 MW i która składa się z 15 turbin Gamesa G90, została zbudowana przez należącą do hiszpańskiego koncernu Gamesa spółkę Gamesa Energia Polska. W nowym joint-venture Chińczycy mają 90 proc. udziałów.

Dla należącego do chińskiego CEE Equity Partners funduszu China CEE Fund była to kolejna transakcja na polskim rynku wiatrowym. Chiński fundusz pojawił się na polskim rynku w połowie 2014 roku. W lipcu 2014 r. Chińczycy kupili za 240 mln zł 16 proc. udziałów w spółce realizującej projekty wiatrowe Polish Energy Partners (obecnie Polenergia).

We wrześniu 2014 r. China CEE Fund podał, że będzie realizować projekty wiatrowe w Polsce w ramach joint venture z izraelskim funduszem Englight Renewable Energy. Obie firmy miałyby wspólnie wydać na inwestycje w elektrownie wiatrowe w Polsce w sumie do 1,3 mld zł, a za cel postawiły sobie budowę parku wiatrowego na poziomie 250 MW. W ramach joint venture pierwsza z wymienionych firm ma posiadać 49,9 proc. udziałów, a druga 50,1 proc.. 

Pierwszą transakcją chińsko-izraelskiego konsorcjum był zakup od GEO Renewables 51 proc. udziałów w farmie wiatrowej Wróblew o mocy 36 MW, którą później sprzedano Ikei.

gramwzielone.pl