3,8 proc. energii z fotowoltaiki w środku zimy

Włoski operator sieci energetycznych Terna podał, że udział generacji z elektrowni fotowoltaicznych w konsumpcji energii we Włoszech wyniósł w styczniu 3,8 proc. To wynik ponad 2 razy gorszy od średniego udziału energii z PV we włoskim miksie energetycznym za cały 2015 r., jednak styczeń to z reguły najgorszy – obok grudnia – miesiąc pod względem uzysków energii z elektrowni fotowoltaicznych.
Według Terna, działające we Włoszech elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały w ubiegłym miesiącu w sumie 1,012 TWh energii elektrycznej. W styczniu 2015 r. włoskie elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały natomiast 1,131 TWh energii elektrycznej, a w styczniu 2015 r. – 741 GWh.
W ubiegłym miesiącu udział pozostałych OZE we włoskim miksie energetycznym wyniósł w przypadku elektrowni wodnych 8,4 proc., a wiatrowych – 7,3 proc.
Według prognoz z programu PV GIS, elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 MW w rejonie Rzymu przy optymalnych parametrach ustawienia modułów i średnich stratach energii w systemie może wyprodukować średnio w roku około 1,31 GWh energii elektrycznej – najmniej w grudniu i styczniu – odpowiednio ok. 62 MWh i 69 MWh energii elektrycznej, a najwięcej w lipcu – ok. 146 MWh.
Rekordowy udział w miksie energetycznym na poziomie 9,9 proc. działające we Włoszech elektrownie fotowoltaiczne osiągnęły w ubiegłym roku w lipcu, a w sierpniu 2014 r. udział ten wyniósł nawet 12,66 proc.
Według włoskiego stowarzyszenia energetyki odnawialnej Anie Rinnovabili, w pierwszych 11 miesiącach ubiegłego roku we Włoszech zainstalowano około 250 MW systemów fotowoltaicznych.
Włoski rynek fotowoltaiczny rozwija się już bez preferencyjnych dopłat do sprzedaży energii w postaci taryf gwarantowanych, z których nie mogą korzystać właściciele nowych instalacji PV.
Na koniec listopada 2015 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych wzrósł – według Terna – do 18,8 GW, z czego 17,62 GW instalacji jest objętych systemem taryf gwarantowanych.
gramwzielone.pl