SolarWorld wprowadza na rynek domowy magazyn energii
Niemiecki SolarWorld, największy w Europie producent ogniw i modułów fotowoltaicznych, jest kolejną firmą, która zaoferuje swoim klientom domowy magazyn energii. Niemcy wyrastają na kluczowy europejski rynek domowych magazynów energii.
Rozwój rynku domowych magazynów energii u naszych zachodnich sąsiadów to odpowiedź na sytuację, w której koszty produkcji energii z domowych instalacji fotowoltaicznych spadły znacznie poniżej ceny energii z sieci oferowanej niemieckim gospodarstwom domowym przez zakłady energetyczne. Ten czynnik, w zestawieniu z już relatywnie niskimi taryfami za sprzedaż energii z PV do sieci, stwarza potrzebę zmagazynowania nadwyżek nieskonsumowanej energii i wykorzystania jej w porze, gdy energii na bieżąco nie dostarcza instalacja fotowoltaiczna.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na rozwiązania z zakresu magazynowania energii SolarWorld zaprezentuje na targach Light + Building, które odbędą się we Frankfurcie w dniach 13-18 marca 2016 r., nowy domowy magazyn energii o nazwie SunPac LiOn.
Będzie w nim można dowolnie zwiększać pojemność, dokładając moduły – każdy o pojemności 2 kWh. Maksymalna pojemność to 10 kWh.
SunPac LiOn będzie podłączany po stronie AC. SolarWorld zapewnia, że będzie można go wykorzystać nie tylko w nowych, ale także w istniejących instalacjach fotowoltaicznych i jest kompatybilny z wszystkimi inwerterami.
SolarWorld zapewnia o możliwości wykonania 10 tys. cykli ładowania i żywotności na 20 lat. Gwarancja na produkt wyniesie 10 lat.
Nowy magazyn energii będzie wspierany przez software o nazwie Suntrol MyHome, który umożliwi wizualizację na komputerach i smartfonach wszystkich istotnych parametrów pracy instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii.
Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Manuela Jakobi z SolarWorld, oferta domowego magazynu energii SunPac LiOn to efekt współpracy ze znanym dostawcą baterii. SolarWorld nie podaje jednak jego nazwy. Produkt będzie sprzedawany wyłącznie pod marką SolarWorld.
SolarWorld jest gotowy do sprzedaży swojego nowego produktu w Niemczech i Austrii, póki co nie ujawnia jednak jego ceny. Na razie nie ma planów uruchomienia sprzedaży magazynów energii w Polsce.
W ubiegłym miesiącu domowy magazyn energii zaprezentował francuski Schneider Electric. Jego cena ma wynieść mniej niż 500 USD w przeliczeniu na kilowatogodzinę pojemności. Natomiast podstawowa cena magazynu energii Powerwall amerykańskiej Tesli wynosi 3 tys. USD za zestaw o pojemności 7 kWh.
gramwzielone.pl