Fotowoltaika w tandemie krzem-perowskit przekroczyła kolejną barierę

Fotowoltaika w tandemie krzem-perowskit przekroczyła kolejną barierę
Trinasolar

Czołowy chiński producent ogniw i paneli fotowoltaicznych pochwalił się nowym rekordem sprawności tandemowego ogniwa składającego się z warstwy krzemu i perowskitu. Co istotne, rekordowe ogniwo ma standardowe, przemysłowe wymiary, co przybliża technologię opracowaną przez Chińczyków do seryjnej produkcji.

O ile komercjalizacja ogniw fotowoltaicznych bazujących wyłącznie na perowskicie idzie stosunkowo wolno, o tyle czołowi producenci ogniw i paneli fotowoltaicznych coraz częściej widzą w perowskicie rozwiązanie, które pomoże im zrobić kolejny skok technologiczny w rozwoju mainstreamowych ogniw PV bazujących na krzemie. A to dzięki możliwości nałożenia na ogniwo krzemowe warstwy perowskitowej, co może istotnie zwiększyć sprawność fotowoltaiki nawet w stosunku do rozwijanych obecnie i wchodzących do produkcji najwydajniejszych ogniw TOPCon, HJT czy IBC.

Za połączenie w ogniwach fotowoltaicznych krzemu i perowskitu zabrała się między innymi chińska firma Trinasolar, która teraz ogłosiła ustanowienie nowego rekordu sprawności tandemowego ogniwa fotowoltaicznego zawierającego warstwy krzemu i perowskitu. W testach przeprowadzonych przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE ogniwo krzemowo-perowskitowe dostarczone przez chińskiego producenta uzyskało sprawność na poziomie 31,1%.

REKLAMA

Co istotne, ogniwo zbadane przez niemieckich naukowców z Fraunhofer ISE zostało wykonane w dużym, produkcyjnym rozmiarze 210 x 155 mm. Wcześniej Trinasolar ogłosiła jeszcze lepszy wynik sprawności ogniwa z krzemu i perowskitu, wynoszący 34,2%, jednak został on osiągnięty na próbce ogniwa o znacznie mniejszym rozmiarze.

Jak podkreślił chiński producent, wynik ogłoszony przez Fraunhofer ISE to jego drugie osiągnięcie w zakresie tandemowej fotowoltaiki w ciągu ostatniego miesiąca. Wcześniej Trinasolar ogłosiła opracowanie modułu PV złożonego z tandemowych ogniw krzemowo-perowskitowych, którego moc wyniosła aż 808 Wp, co jest jednym z najwyższych wyników na globalnym rynku PV.

Współpraca z Oxford PV

O tym, że Trinasolar coraz poważniej myśli o wprowadzeniu na rynek modułów fotowoltaicznych bazujących na ogniwach z krzemu i perowskitu, świadczy współpraca nawiązana z najważniejszą europejską firma, która działa w tym obszarze. Oxford PV, założony przez Brytyjczyków z Uniwersytetu Oxforda, rozwija obecnie produkcję ogniw krzemowo-perowskitowych w niemieckiej fabryce położonej pod Berlinem.

Dzięki porozumieniu Trinasolar uzyskała prawa do sprzedaży produktów Oxford PV na terenie Chin. Jak podkreślił w komunikacie Oxford PV, współpraca z chińskim producentem jest potwierdzeniem założenia, że technologie PV bazujące na perowskicie są przyszłością fotowoltaiki.

REKLAMA

Komercjalizacja perowskitów już bisko?

Zarówno Oxford PV, jak i Trinasolar nie informują na razie o tempie degradacji początkowej sprawności opracowywanych przez te firmy ogniw krzemowo-perowskitowych – zwłaszcza warstwy perowskitowej. Duża podatność na degradację ogniw z perowskitu była dotychczas uznawana za największą barierę w komercjalizacji tej technologii w fotowoltaice.

We wrześniu zeszłego roku Oxford PV wydał komunikat, który może świadczyć o przybliżeniu się do komercjalizacji perowskitów na rynku solarnym. Firma poinformowała o pierwszej dostawie modułów wykonanych z krzemu i perowskitu, których sprawność miała wynosić 24,5% co jest jednym z lepszych wyników w globalnym przemyśle PV (i podstawą do osiągnięcia w przyszłości znacznie wyższych sprawności). Więcej na ten temat w artykule: Perowskity doczekały się komercjalizacji. Pierwsza dostawa paneli.

Pierwsza duża fabryka modułów fotowoltaicznych z perowskitu

O sukcesach w rozwoju technologii perowskitowej w ostatnich miesiącach informowali przede wszystkim Chińczycy. Jedna z firm z Państwa Środka zakomunikowała nawet uruchomienie pierwszej wielkoskalowej fabryki modułów fotowoltaicznych wykonanych wyłącznie z perowskitu. Więcej na ten temat w artykule: Fabryka paneli fotowoltaicznych z perowskitu ruszyła w Chinach.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.