Panasonic pokazał w Monachium, jak połączyć ogniwa paliwowe i fotowoltaikę

Panasonic pokazał w Monachium, jak połączyć ogniwa paliwowe i fotowoltaikę
Panasonic

Projekt Panasonic HX pokazuje, jak technologia ogniw paliwowych i fotowoltaiki może współtworzyć zdecentralizowany i zeroemisyjny system energetyczny przyszłości.

W ramach projektu Panasonic Hydrogen Experience (HX) japoński koncern otworzył w Niemczech centrum demonstracyjne, które jest zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi współpracującymi ze zintegrowanym systemem fotowoltaicznym. Obiekt zlokalizowany jest w miejscowości Ottobrunn w okolicy Monachium. Projekt ma stanowić element holistycznych działań koncernu mających na celu przyspieszenie dekarbonizacji zarówno we własnych strukturach, jak i wśród partnerów biznesowych.

Fotowoltaika + ogniwa paliwowe

Panasonic HX funkcjonuje w nowoczesnym Customer Experience Center (CXC) o powierzchni około 6 tys. m2, w którym firma prezentuje najnowsze rozwiązania technologiczne skierowane do różnych sektorów: detalicznego, mobilności, przemysłu, produkcji energii, a także do partnerów z branży infrastruktury budynkowej. Obiekt został zaprojektowany jako otwarta przestrzeń prezentacyjna oraz zaplecze testowe, a jego kluczową cechą jest to, że energia wykorzystywana do jego zasilania, m.in. za sprawą Panasonic HX, pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Panasonic HX oparty jest na połączeniu instalacji fotowoltaicznej złożonej z około 170 modułów o łącznej mocy około 60 kWp oraz pięciu systemów wodorowych ogniw paliwowych, z czego każdy z nich ma 10 kW mocy.

System, który zajmuję powierzchnię około 203 m2 (bez wliczania powierzchni fotowoltaiki), działa na bazie zastrzeżonego przez Panasonic Energy Management System (EMS), odpowiadającego za optymalne współdziałanie między ogniwami paliwowymi a system fotowoltaicznym. Pozwala on na efektywne wykorzystanie dostępnych źródeł energii i maksymalizację autokonsumpcji.

W celu zasilania ogniw paliwowych zielonym wodorem zainstalowano kontener z butlami do przechowywania H2, który pochodzi z lokalnych źródeł pracujących w południowej Bawarii i Austrii, co ma dodatkowo zmniejszać ślad węglowy i promować rozwiązania zdecentralizowane.

REKLAMA

 

Ogniwa paliwowe w projekcie Panasonic Hydrogen Experience.
Panasonic

Trzeci taki obiekt na świecie

System Panasonic HX w Niemczech jest trzecią tego typu inwestycją Panasonica na świecie. Wcześniej podobne projekty zostały zrealizowane w Kusatsu (Japonia) oraz w Cardiff (Walia). Każdy z tych systemów działa w różnych warunkach klimatycznych i rynkowych, dostarczając firmie danych i doświadczeń w zakresie implementacji odnawialnych źródeł energii opartych na wodorze.

W przypadku obiektu w Ottobrunn celem jest nie tylko prezentacja rozwiązania, lecz także jego praktyczne zastosowanie i testowanie – zarówno pod kątem efektywności, jak i integracji z rzeczywistymi potrzebami energetycznymi tego rodzaju obiektów.

130 milionów euro – tyle japoński koncern przeznaczył dotąd na inwestycje i rozwój technologii Panasonic HX. Zgodnie z komunikatem na stronie producenta zakłada on, że podobne rozwiązanie będzie wdrażane globalnie u klientów w latach 2026-2030.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.