Nowy rekord sprawności krzemowego ogniwa PV

Nowy rekord sprawności krzemowego ogniwa PV
LONGi

Czołowy chiński producent paneli fotowoltaicznych LONGi ogłosił pobicie światowego rekordu sprawności krzemowego ogniwa fotowoltaicznego. Przy okazji chińska firma zaprezentowała nowy moduł o świetnej sprawności 24,8%. Wkrótce możemy spodziewać się wprowadzenia na rynek modułów o jeszcze większej sprawności.

Chiński LONGi ogłosił osiągnięcie światowego rekordu, jeśli chodzi o sprawność krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Chodzi o ogniwo wykonane w technologii określanej jako HIBC (Heterojunction Interdigitated Back Contact). W testach przeprowadzonych przez niemiecki instytut ISFH zmierzono sprawność ogniwa fotowoltaicznego HIBC na poziomie 27,81%, co jest poprawą wyniku 27,3% osiągniętego na ogniwie LONGi w maju zeszłego roku.

Jak podkreśliła w komunikacie chińska firma, zwiększenie sprawności ogniwa fotowoltaicznego o 1 punkt procentowy przekłada się na redukcję kosztu inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną o około 5%.

REKLAMA

To do LONGi należy obecny rekord sprawności modułów fotowoltaicznych bazujących na ogniwach krzemowych. Zestawienie takich modułów pod względem zmierzonej sprawności (ale niekoniecznie znajdujących się już w sprzedaży) prowadzi amerykański National Renewable Energy Laboratory (NREL). Obecnie najwyższą sprawność wśród modułów bazujących na ogniwach krzemowych w zestawieniu NREL ma moduł o sprawności 25,4%, który został opracowany przez LONGi.

O zmierzeniu takiej sprawności w badaniach przeprowadzonych przez instytut Fraunhofer ISE chiński producent informował w listopadzie zeszłego roku. Jest jednak jeszcze kwestią czasu, zanim moduł o takiej sprawności trafi do sprzedaży.

Nowy moduł fotowoltaiczny o sprawności 24,8%

Nowy rekord sprawności ogniwa chiński producent ogłosił przy okazji premiery nowego modułu fotowoltaicznego, który ma sprawność 24,8%. Chodzi o udoskonalony moduł z serii Hi-MO 9 zaprezentowanej po raz pierwszy w zeszłym roku. Odświeżona wersja modułu fotowoltaicznego Hi-MO 9 bazuje na autorskiej technologii ogniw LONGi określanej jako HPBC 2.0 i cechuje ją między innymi brak szyn zbiorczych (Zero-Busbar).

Chiński producent podkreśla, że moc nowej wersji modułu Hi-MO 9 – wynosząca w najlepszym wariancie 670 W – to wynik o 40 W lepszy niż osiągany w przypadku znajdujących się w produkcji najlepszych modułów z ogniwami TOPCon.

LONGi zapewnia, że w połączeniu ze współczynnikiem bifacjalności na poziomie ponad 80% nowy moduł ma zapewniać w porównaniu do modułów z ogniwami TOPCon uzyski energii wyższe przeciętnie o 1,5%, umożliwiając osiągnięcie na takim samym obszarze mocy elektrowni PV wyższej średnio o 6,4%. Oznacza to niższe koszty inwestycji.

 

REKLAMA

Moduł fotowoltaiczny LONGi Hi-MO 9
Moduł fotowoltaiczny LONGi Hi-MO 9. Fot. LONGi

Co ciekawe, wcześniej w tym roku LONGi zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży modułów fotowoltaicznych innej serii Hi-MO X10 z ogniwami HPBC 2.0 o takiej samej mocy i sprawności jak odświeżony Hi-MO 9. Pierwsze moduły Hi-MO X10 miały trafić do sprzedaży we Włoszech w tym miesiącu.

Chińska firma zapowiedziała wówczas plan zwiększenia zdolności produkcyjnych modułów z ogniwami HPBC 2.0 do poziomu 50 GW do końca tego roku. Z dotychczas dostępnych raportów chińskiej firmy wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 204 r. sprzedała ona moduły o łącznej mocy 51,2 GW – wynik za cały zeszły rok nie został jeszcze oficjalnie podany.

Nadchodzi era +25%

Ostatnie informacje płynące od czołowych chińskich producentów paneli fotowoltaicznych sygnalizują, że w najbliższych miesiącach – być może już podczas zaplanowanych na przyszły miesiąc targów Intersolar w Monachium – możemy spodziewać się ogłoszenia wprowadzenia na rynek modułów o sprawnościach wynoszących ponad 25%.

Niedawno o opracowaniu modułu o sprawności 25,21% informował chiński Tongwei. Taki wynik został zmierzony na module złożonym z ogniw heterozłączowych (HJT) w badaniach przeprowadzonych przez TÜV Rheinland.

Na początku tego roku Trinasolar ogłosiła jeszcze lepszą sprawność modułu bazującego na ogniwach HJT z tzw. pełną pasywacją (total passivation, TOPAS). Sprawność tego modułu na poziomie 25,44% została potwierdzona w testach instytutu Fraunhofer ISE.

Inny chiński producent Aiko Solar prezentował na branżowych targach moduł fotowoltaiczny o mocy 680 W i sprawności wynoszącej aż 25,2%. Ma on trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Z kolei największy na świecie producent paneli fotowoltaicznych pod względem zeszłorocznych dostaw – Jinko Solar – w 2024 roku ogłosił opracowanie modułu o sprawności 25,42%, ale bazującego na ogniwach TOPCon. Taki wynik został potwierdzony w testach TÜV SÜD.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.