Drastyczny spadek ceny energii od prosumentów w net-billingu

Drastyczny spadek ceny energii od prosumentów w net-billingu
Pixabay

Średnia miesięczna cena energii wysyłanej do sieci przez prosumentów w net-billingu spadła w porównaniu do wcześniejszego miesiąca o ponad 250 zł/MWh i była w marcu najniższa w dotychczasowej historii tego systemu rozliczeń prosumentów w Polsce.

Dużo lepsze warunki nasłonecznienia niż we wcześniejszych, zimowych miesiącach, sprawiły, że w marcu można było spodziewać się znacznego spadku średniej miesięcznej ceny energii elektrycznej RCEm, która przysługuje części prosumentów rozliczających się w net-billingu. Po ostatnich zmianach w ustawie o odnawialnych źródłach energii rozliczani po cenie RCEm są ponownie prosumenci, którzy weszli do net-billingu przed 1 lipca 2024 r. – mogą oni jednak zdecydować o przejściu na alternatywny sposób rozliczeń po cenach RCE zmieniających się obecnie co godzinę (a docelowo co kwadrans).

Po cenach RCE rozliczani są także prosumenci, którzy rozpoczęli działalność od połowy zeszłego roku. Jednak również ceny RCE w marcu wyraźnie spadły. Ich wysokość jest wypadkową występującego w danym dniu nasłonecznienia – gdy słońca jest dużo i prosumenci produkują więcej energii, cena RCE spada nawet w okolice zera, po czym wyraźnie rośnie wieczorami, gdy fotowoltaika przestaje pracować, a w krajowym systemie elektroenergetycznym rośnie zapotrzebowanie na prąd.

REKLAMA

W pierwszych dwóch miesiącach 2025 roku średnie miesięczne ceny RCEm utrzymywały się na relatywnie wysokim poziomie z uwagi na ograniczoną pracę fotowoltaiki. W styczniu cena RCEm wyniosła 480,01 zł/MWh, a w lutym 442,02 zł/MWh. Później jednak warunki nasłonecznienia w Polsce uległy wyraźnej poprawie, co przełożyło się na mocny spadek ceny RCEm za marzec.

Cena RCEm pierwszy raz poniżej 200 zł/MWh

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały właśnie, że średnia rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej za marzec 2025 r. wyniosła zaledwie 182,96 zł/MWh, co oznacza najniższą wycenę w liczącej trzy lata historii rozliczeń prosumentów w systemie net-billingu.

Wcześniej najniższa cena RCEm była we wrześniu 2024 r. – wyniosła wówczas 220,56 zł/MWh. Z kolei najwyższą wartość RCEm miała w sierpniu 2022 r. – w warunkach wzrostu cen energii w Europie wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę. RCEm wyniosło wtedy aż 1017,27 zł/MWh.

Później sytuacja na rynkach energii zaczęła się stopniowo stabilizować, a to przełożyło się również na spadek wartości energii oddawanej do sieci przez prosumentów objętych net-billingiem.

 

Wynagrodzenie prosumentów wyższe o 23%

Pewnym pocieszeniem dla prosumentów objętych net-billingiem w sytuacji spadku wyceny energii oddawanej przez nich do sieci są nowe zasady naliczania depozytu prosumenckiego. Zgodnie z ostatnimi zmianami w ustawie o odnawialnych źródłach energii sprzedawcy powinni powiększać depozyt prosumencki, mnożąc cenę RCE/RCEm przez współczynnik korekcyjny w wysokości 1,23. To zapewnia prosumentom większy wzrost depozytu niż wynikałoby to z samej ceny RCE/RCEm.

Jednak ostatnie spadki cen RCE/RCEm jeszcze bardziej uwidaczniają sens optymalizacji działalności prosumenckiej i autokonsumpcji jak największych ilości produkowanej energii – w czym pomocne są zwłaszcza magazyn energii. Dzięki nim prosumenci mogą przechować energię, którą inaczej oddawaliby do sieci po niskich stawkach RCEm/RCE, i zużyć ją, gdy nie pracuje fotowoltaika – w ten sposób zmniejszając pobór energii z sieci.
.

REKLAMA

.

Dodatkowo prosumenci korzystający z cen RCE mogą zmagazynować energię wytworzoną w południe, gdy ceny RCE spadają do niskiego poziomu, i oddać ją do sieci wieczorami, gdy wycena RCE jest często znacznie wyższa. W ten sposób oddana do sieci energia znacznie bardziej powiększy ich depozyty prosumenckie.

Na poniższym wykresie z cenami RCE w marcu w godzinach 12-13 widać, jak niskie były ich wartości w słonecznych dniach, gdy prosumenci wytwarzali najwięcej energii (ujemna wartość RCE oznacza, że wynagrodzenie prosumenta za eksport energii do sieci w net-billingu jest zerowe).

 

Ceny energii od prosumentów w net-billingu (RCE) o godz. 12-13 w marcu 2025 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)
Ceny energii od prosumentów w net-billingu (RCE) o godz. 12-13 w marcu 2025 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Przechowanie energii produkowanej w południe i oddanie jej do sieci przez prosumentów objętych net-billingiem i korzystających z cen RCEm było znacznie bardziej opłacalne wieczorami. W marcu ceny energii RCE rosły o tej porze nawet do niemal 1000 zł/MWh - jak w dniu 20 marca.

 

Ceny energii od prosumentów w net-billingu (RCE) o godz. 19-20 w marcu 2025 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)
Ceny energii od prosumentów w net-billingu (RCE) o godz. 19-20 w marcu 2025 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

 

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.