Zintegrowany Plan Inwestycyjny dla farmy fotowoltaicznej w Wielkopolsce

Jedna z gmin w Wielkopolsce opracowała Zintegrowany Plan Inwestycyjny dla projektu realizowanego przez dewelopera farm PV. Realizacja inwestycji w oparciu o Zintegrowane Plany Inwestycyjne możliwa jest od dwóch lat i ma umożliwiać inwestorom szybsze dostosowanie lokalnych przepisów planistycznych do ich konkretnych potrzeb.
Rada miejska gminy Łobżenica w woj. wielkopolskim uchwaliła na wniosek spółki Volta Polska Zintegrowany Plan Inwestycyjny (ZPI), otwierając drogę do realizacji dużego projektu fotowoltaicznego. Jak podkreśla inwestor, uchwalenie ZPI jest zwieńczeniem wieloetapowego procesu planowania, w którym ważną rolę odegrało wsparcie właścicieli gruntów, władz lokalnych i partnerów, a kluczowe dla przygotowania ZPI było podpisanie umowy urbanistycznej pomiędzy inwestorem a burmistrzem Łobżenicy. Przygotowaniem umowy zajęła się kancelaria CCLaw.
Zintegrowany Plan Inwestycyjny w Łobżenicy obejmuje obszar o powierzchni około 54 hektarów, na którym w przyszłości powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy do 40 MWp.
Volta Polska zapowiedziała także dalszą współpracę z gminą Łobżenica przy kolejnych projektach planistycznych, w tym w zakresie przygotowania Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego dla farmy wiatrowej. Jak podkreśla inwestor, byłby to pierwszy tego typu plan uchwalony w Polsce, ponieważ dotychczasowe ZPI obejmowały głównie inwestycje fotowoltaiczne i inne przedsięwzięcia infrastrukturalne.
Deweloper podkreśla, że model realizacji inwestycji w formule Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego może stać się inspiracją dla innych gmin w Polsce, które planują rozwój odnawialnych źródeł energii na swoim terenie.
Zintegrowany Plan Inwestycyjny furtką dla dewelopera
Możliwość planowania inwestycji takich jak farmy fotowoltaiczne na podstawie Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych pojawiła się w 2023 roku po zmianach w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Celem wprowadzenia tego instrumentu jest usprawnienie procesów inwestycyjnych dzięki większej swobodzie w zakresie lokalizacji oraz realizacji inwestycji, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z planem ogólnym oraz przy zwiększonym udziale partycypacji społecznej.
Volta Polska podkreśla, że Zintegrowany Plan Inwestycyjny ma na celu usprawnienie współpracy między gminami a inwestorami prywatnymi, a także odciążenie samorządów z kosztów przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowym atutem jest konieczność realizacji w ramach ZPI inwestycji uzupełniających, które mogą przynieść korzyści lokalnym społecznościom.
Procedura zakłada, że przyjęcie planu przez radę gminy następuje na wniosek inwestora, po wcześniejszych ustaleniach dotyczących wzajemnych zobowiązań, które finalizowane są w umowie urbanistycznej.
Pierwsze Zintegrowane Plany Inwestycyjne dla sektora odnawialnych źródeł energii powstały już w województwie lubelskim oraz na Dolnym Śląsku.
Przykład Łobżenicy pokazuje, że ZPI mogą być skutecznym narzędziem do planowania przestrzennego, pozwalającym na łączenie interesów inwestorów i lokalnych społeczności. Wciąż jednak jest to nowe rozwiązanie, które dopiero zdobywa popularność, a Ministerstwo Rozwoju i Technologii analizuje możliwość dalszych zmian w przepisach, które mają jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z tej formuły w przyszłości – informuje Volta Polska.
Umowa PPA na energię z fotowoltaiki
Volta Polska buduje w naszym kraju farmy fotowoltaiczne. Ostatni taki projekt deweloper zrealizował w gminie Koszęcin w województwie śląskim. Volta Polska w lutym br. uruchomiła tam na terenie 16 hektarów farmę fotowoltaiczną o mocy 15 MW. W ramach inwestycji zainstalowano 6 tys. paneli fotowoltaicznych, 50 inwerterów i 2 stacje transformatorowe.
Elektrownia fotowoltaiczna w gminie Koszęcin jest podłączona do sieci operatora Tauron Dystrybucja S.A., a wytwarzana przez nią energia elektryczna powinna zaspokoić 30% rocznego zapotrzebowania fabryki British American Tobacco znajdującej się w Augustowie. Będzie to możliwe dzięki podpisanej przez Volta Polska umowie PPA (Power Purchase Agreement).
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.