Nowy niemiecki moduł fotowoltaiczny. Wygra z chińskimi gigantami?

Tak twierdzą przedstawiciele niemieckiej firmy 1KOMMA5°, zapewniając że koszt wytwarzania energii za pośrednictwem ich nowych modułów fotowoltaicznych pozostaje na bardzo konkurencyjnym poziomie, a klienci końcowi docenią wykorzystanie lokalnego łańcucha dostaw. 1KOMMA5° to firma Philippa Schroedera, który stał wcześniej za sukcesem największego europejskiego producenta prosumenckich magazynów energii – firmy Sonnen.
Firma 1KOMMA5° z siedzibą w Hamburgu ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego, wysokowydajnego modułu fotowoltaicznego 1KOMMA5° Full Black. Zdecydowanie wyróżniającą cechą tego produktu jest wykorzystanie polikrystalu pochodzącego z Bawarii i Saksonii, co czyni 1KOMMA5° Full Black jedynym niemieckim producentem stosującym krajowy polikrzem w swoich modułach fotowoltaicznych.
Świadoma decyzja ważniejsza od wyższego kosztu
Decyzja o zastosowaniu polikrzemu z Niemiec wynika z dążenia firmy do zapewnienia najwyższych standardów środowiskowych i społecznych oraz wspierania europejskiej wartości dodanej w produkcji.
Philipp Schröder, CEO i współzałożyciel 1KOMMA5°, podkreśla, że choć użycie niemieckiego krzemu wiąże się z wyższymi kosztami w porównaniu z chińskimi odpowiednikami, to pozyskiwanie go lokalnie pozwala na kontrolę łańcucha dostaw zgodnie z wartościami i wymaganiami firmy. Co więcej, według Schrödera klienci będą w stanie docenić oferowaną wartość dodaną, nawet pomimo wyższej ceny.
Jak tłumaczy Jannik Schall, CPO i współzałożyciel 1KOMMA5°, produkt końcowy, oprócz tego że oparty jest na niemieckich ogniwach słonecznych, ma wyróżniać się również niskim kosztem generowania energii elektrycznej, który przedstawiciel firmy określił na 5 eurcentów za kWh w ciągu 30 lat.
Co wiemy o nowych modułach fotowoltaicznych?
Moduł fotowoltaiczny 1KOMMA5° Full Black będzie objęty aż 30-letnią gwarancją na wydajność i produkt, co przewyższa standardy konkurencji, która zazwyczaj oferuje 15-letnią gwarancję na produkt i 25/30-letnią gwarancję na wydajność. Niemieckie moduły na koniec 30-letniego okresu eksploatacji wciąż mają oferować minimum 86% mocy nominalnej.
Choć na stronie producenta karta katalogowa nie jest jeszcze w tej chwili dostępna, to z udostępnionych informacji wiemy, że 1KOMMA5° Full Black będzie modułem występującym w dwóch wariantach mocy: 445 i 450 W. W obu przypadkach ogniwa wykonane w technologii TOPCon będą zamknięte pomiędzy dwiema warstwami szkła hartowanego o grubości 2 mm. Sprawność urządzenia osiągnie maksymalnie 22,8 proc. (najprawdopodobniej podana wartość dotyczy modułu o wyższej mocy). Moduł fotowoltaiczny 1KOMMA5° Full Black, jak sama nazwa mówi, będzie występować wyłącznie w wersji full-black.
Wprowadzenie nowego modułu PV stanowi uzupełnienie oferty produktowej 1KOMMA5°, obejmującej m.in. falownik i magazyn energii 1KOMMA5°. Oprócz samych urządzeń firma bardzo mocno skupia się na rozwoju swojej podstawowej technologii, czyli oprogramowania do zarządzania energią Heartbeat AI, które obecnie optymalizuje ponad 40 tys. prosumenckich systemów energetycznych, tworząc największą w Europie prosumencką wirtualną elektrownię.
.
.
Od Sonnen do 1KOMMA5°
Przypomnijmy, że firma 1KOMMA5° została utworzona przez Philippa Schrödera, który jednocześnie jest twórcą największej europejskiej firmy produkującej prosumenckie magazyny energii - Sonnen. Start-up założony w 2021 r. z siedzibą w Hamburgu pozyskał w 2022 r. finansowanie w kwocie 200 mln euro od funduszy eCapital, BTOV Ventures, Porsche Ventures, francuskiego Eurazeo, Blue Elephant Ventures oraz rodziny Haniel i grupy Schuerfeld.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi w oficjalnym komunikacie firmy, według wstępnych danych biznesowych za rok 2024, 1KOMMA5° osiągnęła sprzedaż w wysokości 520 mln euro w porównaniu do 450 mln euro w roku 2023 - pomimo pewnego spadku popytu na prosumenckie systemy fotowoltaiczne oraz pompy ciepła w Niemczech.
Organiczny wzrost sprzedaży, wyłączając akwizycje, wyniósł 36%, zwiększając się z 360 mln euro w 2023 roku do 490 mln euro w 2024 roku. Firma rozszerzyła swoją obecność do 80 lokalizacji i 26 salonów, od Helsinek po Adelaide w Australii. W ciągu najbliższych trzech lat 1KOMMA5° planuje zainwestować 100 mln euro w rozwój oprogramowania Heartbeat AI.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Skończy się jak z NordVolt
@wio Co to jest nordvolt??? Może chodziło ci o Nerd Volt — takiego volta co cały czas tnie w mmo?
@Wio: nie koniecznie. Startują z małą skalą, badają rynek. Być może zagospodarują jakąś niszę rynkową, klientów którym paręset Euro nie robi różnicy, a wolą wybrać produkt krajowy. Nie wszyscy kierują się tylko i wyłącznie ceną. Northvolt zbankrutował bo za dużo na raz chcieli zrobić, a do tego na R&D wybierali lokalizacje na zad#piu gdzie nikt nie chciał pracować, a przy produkcji baterii potrzeba setki specjalistów.
Skończy się produkcją w chinach lub bankructwem. Wielu juz próbowało.
Pan Shroeder stoi za sukcesem Sonnena? Dlaczego autor zataja, że stoi też za porażką Sonnena?
Zawsze się znajdzie ktoś, kto będzie chciał iść pod prąd w tej branży. Wielu próbowało i okazuje się, że pod prąd się nie wygra. Wszak elektrycy powinni o tym wiedzieć.