Producent tytoniu uruchomił w Polsce własną farmę fotowoltaiczną

Nowa farma fotowoltaiczna w województwie łódzkim jest jedną z największych instalacji PV w tym regionie. Zasili energią odnawialną kompleks fabryczny.
Właścicielem uruchomionej właśnie farmy fotowoltaicznej w Łódzkiem jest Japan Tobacco International (JTI), międzynarodowa firma tytoniowa. Zainwestowała w projekt ponad 40 mln zł. Jest to pierwsza własna farma fotowoltaiczna JTI w Polsce.
Inwestor podaje, że nowa inwestycja – jedna z największych farm fotowoltaicznych w regionie łódzkim – dostarczy energię ze źródeł odnawialnych do kompleksu fabrycznego firmy w Starym Gostkowie.
Ponad 25 tys. paneli PV
Farma fotowoltaiczna zajmuje powierzchnię około 16 ha. Składa się z prawie 25 tys. paneli solarnych o łącznej mocy 14 MWp. Inwestor wylicza, że przełoży się to na zmniejszenie zużycia energii z sieci o ponad 14 GWh rocznie. To ilość odpowiadająca zapotrzebowaniu około 2,5 tys. gospodarstw domowych.
Produkowana przez farmę PV energia ma pokryć ponad 20% zapotrzebowania na energię elektryczną czterech polskich fabryk JTI. Uruchomienie instalacji pozwoli na redukcję emisji CO2 o prawie 10 tys. ton rocznie.
Największe centrum produkcyjne na świecie
Od 2007 r. Japan Tobacco International rozwija swoje największe na świecie centrum produkcyjne w Starym Gostkowie, w województwie łódzkim. Zainwestowało w nie ponad 1,3 mld dol. Zakład obejmuje cztery fabryki wyrobów tytoniowych wyposażone w nowoczesne technologie, takie jak laserowe skanery, autonomiczne wózki widłowe i zaawansowane systemy zarządzania magazynem.
Producent podkreśla, że wysokowydajne linie produkcyjne wymagają stabilnego, efektywnego i ekologicznego źródła energii. Nowa farma fotowoltaiczna ma się przyczynić do znaczącego ograniczenia śladu węglowego JTI. Firma ustaliła sobie cel zasilania swojej działalności w 100 proc. ze źródeł odnawialnych do 2040 r.
– Nasz kompleks fabryk w Polsce to nie tylko największe centrum produkcyjne JTI na świecie, ale także symbol nowoczesności i zaawansowanych technologii. Od lat inwestujemy w rozwój w Polsce, a dziś stawiamy kolejny krok w kierunku w pełni zrównoważonej produkcji – powiedział Philip Livingston, starszy wiceprezes ds. globalnego łańcucha dostaw JTI.
Z centrum w Starym Gostkowie 80% produkcji trafia na eksport do ponad 70 krajów. Łącznie JTI zatrudnia w Polsce około 3,5 tys. osób.
Zakłady produkcyjne stawiają na PV
Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na własne inwestycje w fotowoltaikę, by zasilać swoją działalność w większym stopniu energią odnawialną. Tylko od początku tego roku pojawiło się kilka informacji o tego typu inwestycjach.
Niedawno inny producent tytoniu – British American Tobacco – informował o uruchomieniu w Polsce farmy fotowoltaicznej na potrzeby zasilania własnej działalności. Farma PV o mocy 15 MWp powstała w Sadowie, w województwie śląskim, na obszarze 16 ha. Została zbudowana przez Voltę Polska.
Niewiele wcześniej zakończyła się budowa farmy fotowoltaicznej dla zakładu prowadzonego przez NGK Ceramics Polska w Dąbrowie Górniczej. Za realizację projektu o mocy 11,6 MW odpowiadały firmy Kajima Poland jako generalny wykonawca oraz Hymon. Produkowana energia zasili działalność NGK Ceramics Polska, należącej do japońskiego przedsiębiorstwa NGK.
Na własne instalacje fotowoltaiczne postawiła także Grupa Budimex, która w 2025 r. zamierza osiągnąć łącznie 80 MW mocy zainstalowanej w OZE. Niedawno informowała, że zbliża się do zakończenia dwóch kluczowych projektów energetyki odnawialnej – farmy PV Kamelia w województwie mazowieckim i farmy PV Azalia na Podkarpaciu. Pierwsza z nich ma osiągnąć moc zainstalowaną 21 MW, a druga – aż 60 MW.
Ponadto Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał ostatnio kilku przedsiębiorstwom dofinansowanie w ramach programu „Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach”. Wybrane projekty zakładają budowę m.in. farm fotowoltaicznych – w niektórych przypadkach wraz z magazynami energii – które zasilą działalność beneficjentów. Więcej na ten temat w artykule: Węglokoks dostanie 50 mln zł na farmę fotowoltaiczną i magazyn energii.
Linia bezpośrednia
Dodatkową możliwość wykorzystania energii odnawialnej z instalacji OZE zlokalizowanych w pobliżu zakładów przemysłowych daje uwzględniona w ustawie Prawo energetyczne koncepcja tzw. linii bezpośredniej. Na razie nie cieszy się ona jednak popularnością, mimo że umożliwia obniżenie rachunków za energię zużywaną przez przemysł, a jednocześnie zapewnia firmom obniżenie śladu węglowego. Więcej na ten temat w artykule: Na Pomorzu powstanie linia bezpośrednia.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.