Nowy moduł fotowoltaiczny z perowskitem o mocy ponad 800 W

Chiński producent twierdzi, że moduły perowskitowo-krzemowe stanowią przyszłość fotowoltaiki, gwarantując wysoką sprawność, która w warunkach teoretycznych wynosi aż 43 proc.
To z pewnością jedna z ciekawszych w ostatnim czasie zapowiedzi w zakresie modułów fotowoltaicznych. Czołowy producent ogniw i modułów Trinasolar poinformował o opracowaniu pierwszego na świecie – jak przekonuje chińska firma – modułu fotowoltaicznego o mocy przekraczającej 800 W.
Trina stawia na krzem i perowskit
Gao Jifan, prezes i dyrektor generalny Trinasolar, podsumował ostatnie osiągnięcie jako ogromny krok w rozwoju tandemowych modułów fotowoltaicznych wykonanych z krzemu i perowskitu, które według Triny stanowią przyszłość branży fotowoltaicznej. W rozwój wspomnianego obszaru Trina inwestuje od 10 lat. We współpracy z uniwersytetami i partnerami biznesowymi miała złożyć już 331 wniosków patentowych związanych z technologią tandemową.
Z dostępnych informacji wiemy, że najnowszy moduł fotowoltaiczny ma powierzchnię 3,1 m2, jest opracowany na bazie perowskitowo-krzemowych ogniw o wymiarach 210 x 105 mm, a jego maksymalna wyjściowa moc wynosi 808 W, co zostało potwierdzone przez organ testujący TÜV SÜD. Do tej pory nie opublikowano karty katalogowej produktu i nie podano informacji na temat potencjalnego spadku sprawności modułu z powodu degradacji warstwy perowskitowej. Nie została też podana data premiery. Należy założyć jednak, że będzie to kolejny produkt przeznaczony głównie dla segmentu naziemnych instalacji, który powiększy już i tak szerokie portfolio producenta.
Duża moc już dostępna
W obszarze modułów chińskiego producenta o dużej mocy należy wymienić chociażby te z serii TSM-NEG21C.20, z których najmocniejszy przedstawiciel oferuje moc 720 W. Panel jest wykonany na bazie 132 monokrystalicznych ogniw w technologii n-type TOPCon i dostępny wyłącznie w wersji dwustronnej (bifacialnej).
Moduł fotowoltaiczny ma wymiary 2384 × 1303 × 33 mm i waży 38,3 kg. Oferuje sprawność do 23,2%, napięcie obwodu otwartego (Voc) wynoszące 49,4 V, prąd zwarciowy (Isc) 14,90 A oraz współczynnik temperaturowy mocy na poziomie -0,29 proc./st. C.
Panele z serii TSM-NEG21C.20 objęte są 12-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która na koniec wspomnianego okresu ma być nie mniejsza niż 87,4% wartości nominalnej.
Najwyższa ocena TÜV Rheinland
Warto wspomnieć, że oprócz ustanawiania kolejnych rekordów dla swoich urządzeń chiński producent dba również o to, aby jego biznes był prowadzony w sposób zrównoważony. W jednym z ostatnich komunikatów prasowych Triny czytamy, że firma otrzymała najwyższą ocenę AA od TÜV Rheinland za transparentność łańcucha dostaw w sektorze fotowoltaicznym. Ocena ta obejmuje wszystkie etapy produkcji – od polikrzemu po moduły fotowoltaiczne.
System oceny TÜV Rheinland składa się z pięciu poziomów, z których AA jest najwyższy. Trina Solar uzyskała tę ocenę we wszystkich kluczowych segmentach, co ma świadczyć o jej wiodącej pozycji w branży oraz zdolności do spełniania rygorystycznych standardów jakości i odpowiedzialności społecznej.
.
.
Chiński postęp w perowskitach
Trinasolar to niejedyna firma z chińskiego przemysłu fotowoltaicznego, która postawiła na rozwój technologii PV na bazie perowskitów. O ile Trinasolar chce wykorzystać ten materiał do zastosowań tandemowych, podnosząc dzięki niemu sprawność tradycyjnych modułów bazujących na ogniwach krzemowych, o tyle w Chinach znajdziemy też firmy, które opracowują ogniwa i moduły fotowoltaiczne składające się wyłącznie z perowskitów.
Więcej na ten temat w artykule: Fabryka paneli fotowoltaicznych z perowskitu ruszyła w Chinach.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
I pyk, Olga Malinkiewicz wylatuje z planszy.
Każda nowa farma PV przyłączana do PSE powinna móc przechować energię na 3 godziny mocy zainstalowanej. Tak żeby złagodzić szczyt wieczorny. Dodatkowo Żadnych rekompensat za wyłączenia PV. Dość okradania Polaków przez zachodnie fundusze inwestycyjne.
@Znawca Olga i inwestorzy próbują i walczą i chwała im za to (wzmacniają nasze strzępki gospodarki) Chiny w branży pv prowadzą, maja efekt skali, mają tania energię, nie zważają na zanieczyszczenie środowiska. Mają takze w powazaniu europejskie patenty, prawo pracy i płacę minimalną. To jak boks, tylko przeciwnik jest 3 klasy wagowe w górę, na sterydach i może bić po jajkach 🙂 Moze warto byłoby wprowadzić taryfy na import komponentów fotowoltaicznych co zmusiło by eksporterów do fabrykowania w Polsce.
ja pier…. prawie 40kg kto to bedzie dźwigał Miras z Kazikiem?
@Znawca, nie masz pojęcia o czym piszesz. Olga poszła w inny sektor rynku, gdzie Chińczyków jeszcze długo nie będzie.
808W/(3,1m2 x 1000W/m2) = 26% – taką sprawność maja te panele (nieźle, ale szału nie ma!) ale na pewno nie jest to 43% ! Ich wysoka moc spowodowana jest ich olbrzymimi wymiarami. Niedługo do montażu trzeba będzie wołać żuraw!
@ Kamil Anonim. To jest biznes. Albo będzie kopała po jajkach tak jak Chiny, albo właśnie wylatuje z planszy. A za cła kto zapłaci? Oczywiście my, bo zamiast panelu po 200zł będziesz miał po 1000zł jak 5 lat temu.
@ Stareck. Tak, Olga poszła w sektor dofinansowań czyli wylatuje z planszy.