Elektrociepłownie PGE zasili fotowoltaika

Elektrociepłownie PGE zasili fotowoltaika
PGE

PGE Energia Ciepła podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej w elektrociepłowniach spółki.

Podpisana umowa dotyczy projektu pn. „Budowa instalacji fotowoltaicznych w PGE Energia Ciepła S.A.”. Zakłada on budowę instalacji fotowoltaicznych w 6 elektrociepłowniach spółki: w Rzeszowie, Kielcach, Lublinie, Zgierzu, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyznał PGE Energii Ciepła dofinansowanie na realizację projektu – pożyczkę w wysokości 48,7 mln zł. Środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego.

REKLAMA

Efekty inwestycji PGE

PGE Energia Ciepła zakłada, że sumaryczna moc elektryczna instalacji fotowoltaicznych wyniesie 10,54 MWe.

Projekt zakłada budowę łącznie 7 instalacji fotowoltaicznych w 6 naszych elektrociepłowniach. Wytworzona energia elektryczna będzie w 100% wykorzystywana na potrzeby własne oddziałów PGE Energia Ciepła i zastąpi częściowo energię pozyskiwaną w sposób konwencjonalny. Produkcja zielonej energii będzie zeroemisyjna. To korzyści dla środowiska, a także odbiorców ciepła – mówi Radosław Woszczyk, wiceprezes zarządu PGE Energii Ciepła.

Spółka podaje, że wytwarzanie energii przez planowane instalacje fotowoltaiczne przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 7220 ton rocznie. Przedstawiciel PGE wylicza, że to tyle, ile emituje rocznie ponad 800 domów jednorodzinnych ogrzewanych paliwami kopalnymi.

Zakończenie projektu planowane jest w grudniu 2026 r.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Budowa instalacji fotowoltaicznych w oddziałach PGE Energii Ciepła to jeden z projektów wspierających dekarbonizację elektrociepłowni i transformację ciepłownictwa systemowego w kierunku nisko- i zeroemisyjnym.

REKLAMA

Pomagamy energochłonnym przedsiębiorstwom w obniżeniu emisji poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Te inwestycje przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne i środowiskowe, na czym zyskuje cała polska gospodarka – komentuje Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Finansowanie zostało przyznane w ramach programu priorytetowego „Przemysł energochłonny – OZE”, który ma na celu zmniejszenie emisyjności branż energochłonnych dzięki zwiększeniu wykorzystania energii odnawialnej. W zeszłym roku w ramach programu z dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy 2,05 MWe skorzystała Elektrociepłownia „Zielona Góra”, również należąca do PGE Energii Ciepła.

Największy wytwórca ciepła w kogeneracji

PGE Energia Ciepła jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Spółka ma udział w rynku ciepła z kogeneracji na poziomie około 25%. Należą do niej sieci ciepłownicze o długości 725 km i 16 elektrociepłowni o mocy cieplnej 6,22 GWt i mocy elektrycznej 2,48 GWe.

Spółka z Grupy PGE produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Ponadto obecna jest też w: Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie.

Plan dekarbonizacji PGE Energii Ciepła zakłada, że od 2030 r. ciepło w elektrociepłowniach spółki będzie produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych. Wśród projektów przybliżających PGE do tego celu jest – oprócz instalacji fotowoltaicznych budowanych na potrzeby ciepłowni – realizowany od trzech lat projekt power-to-heat w w Elektrociepłowni Gdańskiej. Kotły elektrodowe o łącznej mocy 70 MWt, zasilane energią elektryczną, przepracowały już łącznie ponad 5,3 tys. godzin, a w 2024 r. wyprodukowały prawie 294 tys. GJ ciepła. O ekologicznych efektach ich działania można przeczytać w artykule: Kotły elektrodowe w EC Gdańsk ograniczają spalanie węgla i emisję CO2.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.