Zaćmienie Słońca obniży generację z fotowoltaiki. PSE wydało komunikat

Zaćmienie Słońca obniży generację z fotowoltaiki. PSE wydało komunikat
Unsplash

W najbliższą sobotę będzie miało miejsce zaćmienie Słońca, które wpłynie na pracę instalacji fotowoltaicznych. Ich moc w polskim systemie elektroenergetycznym stała się na tyle duża, że takie zdarzenie może mieć istotny wpływ na jego funkcjonowanie.

W sobotę 29 marca w południe w Polsce ma nastąpić zaćmienie Słońca. Największe ma być widoczne w północno-zachodniej części kraju. W Szczecinie zaćmienie ma osiągnąć apogeum o godz. 12.22 – wówczas Księżyc ma pokryć 16,5% tarczy słonecznej. W południowo-wschodniej Polsce zaćmienie ma wynieść jedynie około 6%.

Pojawienie się tego zjawiska o takiej porze dnia w czasie słonecznej pogody może wpłynąć na spadek produkcji energii z fotowoltaiki w krajowym systemie elektroenergetycznym. Łączna zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce wynosi już bowiem około 21,6 GW.

REKLAMA

Mimo stosunkowo małej skali zaćmienia Słońca, które ma nastąpić w sobotę, komunikat w tej sprawie wydał operator krajowego systemu elektroenergetycznego – Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Operator informuje, że planowane zaćmienie uwzględni w swoich planach pracy systemu elektroenergetycznego. Jednocześnie PSE podkreśla, że uczestnicy rynku powinni również uwzględnić skutek zaćmienia Słońca w bilansowaniu handlowym swoich portfeli zakupowo-sprzedażowych.

PSE zaznacza, że w tym celu może być wykorzystany uruchomiony 19 marca 2025 r. handel 15-minutowymi produktami na rynku dnia bieżącego w ramach obszaru Single Intraday Coupling (SIDC).

Tak było 4 lata temu

Poprzednie zaćmienie Słońca nad Polską miało miejsce 10 czerwca 2021 r. w godzinach około 13-15 w czasie wysokiego nasłonecznienia. Wówczas Księżyc zasłonił także maksymalnie około 16% tarczy Słońca.

Po tym zjawisku PSE zaprezentowało wykres pokazujący wpływ zaćmienia na pracę krajowej fotowoltaiki, której całkowita moc w połowie 2021 r. wynosiła około 5 GW, czyli ponad 4 razy mniej niż obecnie. Produkcja energii z fotowoltaiki 10 czerwca 2021 r. wyglądała następująco w porównaniu do generacji z wcześniejszego dnia:

REKLAMA

 

Wpływ zaćmienia Słońca na pracę elektrowni fotowoltaicznych w Polsce w dniu 10 czerwca 2021 r. Źródło: PSE. 
Wpływ zaćmienia Słońca na pracę elektrowni fotowoltaicznych w Polsce 10 czerwca 2021 r. Źródło: PSE

Zaćmienie Słońca z 10 czerwca 2021 r. nie spowodowało zagrożenia dla stabilności dostaw energii, co potwierdziła Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej ENTSO-E. Mimo spadku mocy z PV w Europie, liczonego w gigawatach, ENTSO-E nie odnotowało wyraźnych zmian częstotliwości w europejskich sieciach; utrzymała się ona na pożądanym poziomie około 50 Hz.

Problemów z zarządzaniem siecią 10 czerwca 20221 r. nie mieli operatorzy sieci u europejskiego lidera, jeśli chodzi o zainstalowane moce w fotowoltaice, czyli w Niemczech. Zaćmienie rozpoczęło się tam około 11.20 i trwało do 13.40. Największe było na północy Niemiec, gdzie sięgnęło maksymalnie 20%, podczas gdy w najdalej wysuniętych na południe częściach tego kraju wyniosło jedynie 4,5%. W efekcie spadek generacji z elektrowni PV sięgnął około 4 GW, podczas gdy całkowita nominalna moc niemieckiej fotowoltaiki wynosiła wówczas około 55 GW (obecnie moc fotowoltaiki w Niemczech przekracza już 100 GW).
.

.

Co ciekawe, większy spadek produkcji energii z fotowoltaiki niemiecki system elektroenergetyczny odnotował podczas wcześniejszego zaćmienia z 20 marca 2015 r. Chociaż skumulowana moc niemieckich elektrowni PV wynosiła wtedy jeszcze 40 GW, to spadek generacji wywołany występującym wówczas znacznie większym zaćmieniem sięgnął nawet 17 GW.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.