REKLAMA
 
REKLAMA

RWE buduje pierwszą farmę agrofotowoltaiczną

RWE buduje pierwszą farmę agrofotowoltaiczną
fot. RWE

To będą pierwsze komercyjne projekty RWE w technologii agroPV, zakładającej połączenie produkcji energii z działalnością rolniczą. Uruchomienie elektrowni planowane jest do końca 2025 r.

Łączna moc fam agrofotowoltaicznych (agroPV), które niemiecki koncern zbuduje we Włoszech, osiągnąć ma 19,1 MWac. Będą to dwie instalacje zlokalizowane w w prowincji Benevento w regionie Kampanii.

Budowa pierwszych farm agrofotowoltaicznych RWE już się rozpoczęła. Pierwsza z nich to elektrownia Morcone o mocy 9,8 MWac, druga to instalacja Acquafredda o mocy 9,3 MWac. Łącznie będą się one składać z ponad 32,5 tys. modułów słonecznych.

REKLAMA

Deweloper wylicza, że projekty agroPV wyprodukują w sumie energię elektryczną wystarczającą do zasilenia ponad 13 tys. włoskich gospodarstw domowych.

Rozpoczęcie budowy oznacza realizację naszych pierwszych na świecie projektów agroPV na skalę komercyjną, a przed nami kolejne. Słoneczne Włochy to idealny rynek dla tej technologii. Zaawansowana technologia agroPV pomaga nam odpowiedzialnie i efektywnie wykorzystywać ograniczone zasoby ziemi, generując dwa różne zyski – rolnictwo i energię odnawialną – z tej samej ziemi. Win-win w najlepszym wydaniu – komentuje Katja Wünschel, CEO RWE Renewables Europe & Australia.

Panele na trzymetrowej konstrukcji

Oba projekty agrofotowoltaiczne RWE we Włoszech zakładają wykorzystanie podwyższonych systemów śledzących. Moduły PV zostaną umieszczone na trzymetrowej konstrukcji trackera z ruchomą osią, co ma zwiększyć wydajność energetyczną systemów.

Pod panelami prowadzone będą uprawy (deweloper nie podaje, jakie konkretnie), których zbiór będzie się odbywał w ramach zintegrowanego systemu energetyczno-rolniczego. Według RWE przyczyni się to do zwiększenia produkcji rolnej przy jednoczesnej optymalizacji wykorzystania gruntów. Ponadto panele zapewnią roślinom ochronę przed gradem, mrozem, suszą oraz ulewnym deszczem.

W celu ulepszania technologii niemiecki koncern zamierza monitorować wydajność obu zaawansowanych systemów agroPV oraz gromadzić dane meteorologiczne i dotyczące plonów rolnych.

Uruchomienie instalacji planowane jest na koniec 2025 r. Oba projekty uzyskały kontrakty w ramach włoskiej aukcji Recovery and Resilience Plan.

Badania technologii agroPV

Niemiecki koncern zintensyfikował prace zmierzające do realizacji projektów agroPV dwa lata temu. Ogłosił wówczas, że na zrekultywowanym terenie kopalni Garzweiler zbuduje instalację, która będzie wspólnym projektem demonstracyjnym RWE i Forschungszentrum Jülich, jednego z największych ośrodków naukowo-badawczych w Europie.

Celem budowy systemu agroPV w reńskim zagłębiu węgla brunatnego było sprawdzenie możliwości wytwarzania energii elektrycznej i prowadzenia upraw na jednym terenie. W projekcie wykorzystano zrekultywowane grunty liczące około 7 ha, znajdujące się na obrzeżach kopalni w Jackerath w Nadrenii Północnej-Westfalii.

REKLAMA

W projekcie demonstracyjnym analizowano trzy różne rozwiązania techniczne. Pierwszy system wykorzystywał konstrukcję pionową, która między rzędami modułów PV zostawia miejsce do poruszania się maszyn rolniczych. Drugi obejmował instalowane w rzędach moduły montowane poziomo i wyposażone w systemy nadążne. W trzecim systemie natomiast moduły umieszczono na wysokiej podbudowie przypominającej pergolę. Więcej na temat projektu można przeczytać w artykule: RWE przetestuje trzy systemy dla agrofotowoltaiki.

Włoskie projekty RWE

Za budowę farm agrofotowoltaicznych we Włoszech odpowiada spółka RWE Renewables Italia. Jej działalność na włoskim rynku OZE obejmuje rozwój, budowę i eksploatację farm wiatrowych oraz elektrowni słonecznych. Obecnie RWE ma w tym kraju 16 lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 527 MW i buduje kolejną farmę wiatrową – Mondonuovo o mocy 53 MW – w regionie Apulia.

Oprócz projektów wiatrowych i agroPV firma instaluje we Włoszech swoją pierwszą włoską elektrownię fotowoltaiczną Bosco (8,3 MWac) w pobliżu Palermo. Instalacja jest w fazie rozruchu.

AgroPV w Italii

Włosi zamierzali wykorzystywać technologię agroPV na dużą skalę. Po koniec 2023 r. Komisja Europejska (KE) zatwierdziła włoski program pomocy publicznej w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF) o wartości 1,7 mld euro. Zakładał on wsparcie budowy instalacji agrofotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 1 GW.

Jednak w połowie 2024 r. pojawiły się informacje, że nowy włoski rząd wydał dekret zakazujący instalacji fotowoltaicznych na produktywnych gruntach rolnych. Wciąż jednak miała pozostać możliwość produkowania energii z PV m.in. w byłych kamieniołomach i kopalniach oraz na terenach zakładów przemysłowych. Więcej na ten temat w artykule: Czesi będą rozwijać agrofotowoltaikę, Włosi chcą ja ograniczyć.

Wśród uruchomionych we Włoszech instalacji agroPV jest m.in. elektrownia agrofotowoltaiczna Pontinia należąca do Cero Generation. To pierwszy w tym kraju projekt solarny, w ramach którego zawarto umowy PPA z międzynarodowym konsorcjum odbiorców. Uruchomiona w listopadzie 2023 r. instalacja jest jedną z największych tego typu we Włoszech – ma moc 70 MW i działa w prowincji Latina w Lacjum.

Budowę dużo większej farmy agroPV w Italii rozpoczął jednak deweloper Enel Green Power. Farma Tarquinia Solar Park w regionie Lacjum ma osiągnąć moc zainstalowaną około 170 MW. Będzie się składać z ponad 300 tys. paneli PV rozmieszczonych na powierzchni 220 ha. Więcej o tym projekcie w artykule: Powstaje największa farma solarna we Włoszech. W technologii agroPV.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne