Chiński producent wprowadza moduły o sprawności ponad 24 proc.

Zastosowanie technologii All Back Contact owocuje kolejnym rekordem chińskiego producenta Aiko Solar, który najprawdopodobniej umocni swoją pozycję w rankingu najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych.
Firma Aiko Solar wprowadziła na rynek nowe panele fotowoltaiczne Neostar 2P o mocy maksymalnej 485 W i sprawności 24,3 proc. To oznacza poprawę sprawności względem wprowadzonego wcześniej modułu AIKO-G655-MCH72M z serii Comet 2U o mocy znamionowej 655 W i sprawność 24,2 proc. Właśnie ten moduł pozwolił chińskiemu producentowi nieprzerwanie przez ostatnie miesiące zajmować pierwsze miejsce w zestawieniu najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych według serwisu TaiyangNews.
Parametry techniczne
Seria Neostar 2P oferuje moduły fotowoltaiczne w zakresie mocowym od 450 do 485 W (przeskok mocy co 5 W), przy czym najsłabszy moduł oferuje 22,6 proc. sprawności, a najmocniejszy dostarcza rekordowe 24,3 proc. sprawności. Chiński producent w przypadku nowych modułów ponownie stawia na technologię All Back Contact (ABC). Twierdzi bowiem, że ABC jest drogą do osiągnięcia maksymalnej wydajności dla monokrystalicznych ogniw krzemowych.
Najmocniejszy moduł fotowoltaiczny o mocy 485 W charakteryzuje się napięciem obwodu otwartego (Voc) na poziomie 41,36 V oraz prądem zwarciowym (Isc) wynoszącym 11,63 A. Warto zwrócić uwagę na niski współczynnik temperaturowy mocy, który określa spadek wydajności PV, gdy temperatura jego pracy przekroczy 25 st. C. W przypadku serii Neostar 2P wynosi on -0,26 proc./st. C, co plasuje nowe moduły w rynkowej czołówce.
Najnowsza seria paneli fotowoltaicznych jest skierowana głównie do odbiorców domowych. Moduł ma wymiary 1757 x 1134 x 30 mm i waży około 20,6 kg. Aiko oferuje 15-letnią gwarancję produktową, którą można wydłużyć do 25 lat, a także 30-letnią gwarancję na wydajność, która na koniec tego okresu ma wynosić nie mniej niż 88,85 proc. wartości początkowej.
Aiko utrzyma pozycję lidera?
Na chwilę obecną seria modułów fotowoltaicznych Neostar 2P ma być dostępna dla odbiorców w Australii z realizacją pierwszych dostaw w marcu. Aiko nie podaje na razie informacji dotyczących dostaw do innych rejonów świata.
Nowy moduł fotowoltaiczny o świetnej sprawności może pomóc Aiko w utrzymaniu wysokiej pozycji w rankingu TaiyangNews, choć pamiętajmy, że konkurencja nie śpi i nowości od dłuższego czasu zapowiadają także inni chińscy producenci, tacy jak LONGi, Trinasolar oraz Huasun. W tych przypadkach sprawności zapowiadanych modułów mają przekraczać 24,3 proc. oferowane obecnie przez Aiko.
.
.
Wkrótce możemy się jednak spodziewać również odpowiedzi Aiko Solar. Już w połowie zeszłego roku podczas imprez branżowych producent pokazywał nowe moduły o mocy 680 W i sprawności ponad 25 proc.
Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli chińskiej firmy podczas targów Enex w Kielcach, moduły o sprawności bliższej 25 proc. lub przekraczającej tę wartość powinny trafić na rynek najwcześniej w drugiej połowie 2025 r.

Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Ostatnio trochę czytam o tych panelach, ale jeszcze nie rozumiem tej wydajności, czy sprawności. Co to znaczy, że „485 W i sprawność 24,3 proc” ?
Czy taki panel w idealnych warunkach nie daje to właśnie 485W mocy? Blisko 25% sprawności to dla 485W matematycznie wychodzi około 120W. Zatem jak to się wszystko powinno liczyć, bo nie rozumiem tego?
,,Sektor górnictwa węgla kamiennego zanotował w 2024 r. 11,06 mld zł straty netto, wobec 4,8 mld zł zysku netto rok wcześniej — wynika z danych opublikowanych we wtorek przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu. Przychody ze sprzedaży węgla były o jedną trzecią niższe niż rok wcześniej.”- jak zatem się wydaje laboratoryjnie istotną zmianą w sprawności paneli PV nie odwiedzie Spółek Energetycznych obciążonych stratami posiadanych przez te Spółki kopalń od zaproponowania Prezesowi URE podwyżek cen energii elektrycznej, bo przecież ten najpowszechniej pobierany podatek w Polsce (faktura za prąd) pozwala sfinansować każdą katastofę.Czy aby to dla dobra Odbiorcy? A może kogoś innego dobra w ten sposób Państwo umyśliło sfinansować kosztem obywateli? Gdybyż tak dociec-kto konkretnie tak chętnie zarabia na tej stracie? Sprawność w paleniu pieniędzmi Kowalskich rośnie rok do roku
@Jan—Słońce w warunkach Polski (maksymalnych) świeci z mocą około 1000 W/m2 (praktycznie ok. 800) . Przy sprawności 23% do aje to moc elektrycznia ok 230W. Panel ma okolu 2 m2 dlatego z tych ok 230W robi się 460W całego panela. To tak proste że dziwne że pytasz. Trochę musisz poczytać zanim zaczniesz zadawać pytania bo takich pytań będziesz miał setki.
Wyprzedzę pytanie i powiem że chyba rozumiesz, że jak panel ma większe rozmiary (np 230×113) to na nim podają moc znamionową 600-700W?
Ten panel w innym kraju da inną moc chwilową a szczególnie inną ilość energii w skali roku.
Polska ma tu tę zaletę, że łatwo się przelicza, bo u nas panele około 1000 W (Wp) w skali roku wyprodukują ok. 1000 kWh