Tyle kosztuje produkcja energii z wiatru i słońca w 2025

Tyle kosztuje produkcja energii z wiatru i słońca w 2025
Średnie koszty wytwarzania i magazynowania energii w ujęciu LCOE w poszczególnych technologiach. Dane w latach 2024-2025 i prognoza na 2035 r. Dane w USD/MWh. Źródło: Bloomberg New Energy Finance.

W 2025 r. koszty produkcji energii odnawialnej z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych mają nadal spadać. Wyraźne obniżenie kosztów ma odnotować także technologia bateryjnych magazynów energii.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) przedstawił najnowsze prognozy na temat uśrednionego kosztu produkcji energii elektrycznej dla kluczowych technologii wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej. Analitycy BNEF wzięli pod uwagę lądowe i morskie elektrownie wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne i bateryjne magazyny energii.

BNEF przedstawia dane dotyczące kosztu energii elektrycznej w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity). Ten wskaźnik pokazuje, jaki jest uśredniony koszt generacji w całym cyklu funkcjonowania elektrowni. Do jego oszacowania brane są pod uwagę całkowite koszty inwestycyjne i operacyjne, a także wolumen energii, który ma zostać wytworzony w przyjętym okresie generacji.

REKLAMA

Tania fotowoltaika

Zeszły rok w globalnym przemyśle zielonych technologii stał pod znakiem rekordowo taniej fotowoltaiki. Nadpodaż produkcji paneli fotowoltaicznych sprawiła, że ich ceny na koniec 2024 r. spadły do rekordowo niskiego poziomu. To znalazło odzwierciedlenie w ubiegłorocznym spadku kosztu inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne. W tym roku możliwe jest zatrzymanie dynamicznego spadku cen paneli PV, które pod koniec zeszłego roku były sprzedawane często już poniżej kosztów produkcji.

Bloomberg New Energy Finance podaje, że w latach 2024-2025 koszt produkcji energii z nowych naziemnych elektrowni fotowoltaicznych montowanych na statycznych konstrukcjach powinien spaść przeciętnie o 2 proc. – do około 35 dolarów/MWh. Według BNEF za 10 lat koszt generacji z takich instalacji będzie wynosił już średnio 25 dolarów/MWh.

Magazyny energii blisko 100 dolarów/MWh

Bloomberg New Energy Finance podkreśla, że kluczowym czynnikiem wpływającym na spadek kosztów LCOE dla czystych technologii w zeszłym roku była nadwyżka mocy produkcyjnych w Chinach. Korzystają na tym nie tylko inwestorzy z branży fotowoltaicznej, ale także sektor magazynowania energii.

W ocenie BNEF w latach 2024-2025 koszt energii z bateryjnych magazynów energii spadnie przeciętnie o 11 proc. – z około 104 dolarów/MWh do 93 dolarów/MWh. Prognoza na 2035 r. mówi już niemal o połowie zeszłorocznego kosztu przyjętego przez BNEF. Za 10 lat energia z nowych magazynów energii ma kosztować tylko około 53 dolary/MWh.

Tegoroczny spadek cen bateryjnych magazynów zdaniem BNEF ma wynikać z nadpodaży baterii, która jest efektem mniejszej, niż zakładali producenci baterii, skali zamówień z przemysłu motoryzacyjnego. W tej sytuacji na globalnym rynku pojawia się nadpodaż baterii, a to sprzyja obniżeniu kosztów technologii stacjonarnego magazynowania energii.

Tańsze od elektrowni gazowych i węglowych

Bloomberg New Energy Finance, przedstawiając najnowsze dane, zaznacza, że nowe elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne już niemal w każdym regionie świata oferują niższy koszt produkcji energii niż nowe elektrownie węglowe i gazowe.

REKLAMA

Ekspert BNEF Amar Vasdev podkreśla, że nowe elektrownie słoneczne nawet bez dotacji są konkurencyjne dla nowych amerykańskich elektrowni gazowych. Tymczasem ceny gazu w USA stanowią zaledwie 1/4 cen gazu w Europie i Azji.

To naprawdę podnosi poprzeczkę w stosunku do tego, co jest możliwe nawet na obecnym rynku (…) Energia słoneczna stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna w nadchodzących latach, zwłaszcza jeśli Stany Zjednoczone zaczną eksportować skroplony gaz ziemny i wystawią swój chroniony rynek gazu na globalną konkurencję cenową – ocenia Amar Vasdev.

Cła zagrożeniem dla rosnącej konkurencyjności OZE

Bloomberg New Energy Finance podkreśla, że o ile w ostatnich latach technologie z obszaru czystej energii notowały szybki rozwój, o tyle w ocenie analityków BNEF nadal widoczna jest przestrzeń do dalszego postępu technologicznego i ekonomicznego. Czy wobec tego koszty wytwarzania czystej energii w kolejnych latach nadal będą spadać w podobnym tempie jak ostatnio?

Analitycy BNEF wskazują tu na zagrożenie w postaci rosnących barier handlowych. Cła nakładane na komponenty instalacji OZE z Chin sprawiają, że na rynkach stosujących protekcjonizm handlowy możliwe jest zatrzymanie spadku kosztów wytwarzania energii odnawialnej. Jednak w ocenie BNEF do 2035 r. koszty wytwarzania energii z wiatru i słońca i tak powinny spaść przeciętnie o 22-49 proc.
.

.
- Chiny eksportują technologie związane z zieloną energią tak tanio, że reszta świata myśli o wprowadzeniu barier w celu ochrony własnego przemysłu. Jednak ogólny trend redukcji kosztów jest tak silny, że nikt - nawet prezydent Trump - nie będzie w stanie go zatrzymać - komentuje Matthias Kimmel, dyrektor działu ekonomii energetyki w BNEF.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.