Cena energii w net-billingu najwyższa od półtora roku
![Cena energii w net-billingu najwyższa od półtora roku](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/2025/02/IMG_prosument-aspect-ratio-618-360-921x537.jpg)
W styczniu 2025 r. znowu wzrosła średnia miesięczna cena energii produkowanej przez prosumentów objętych net-billigiem. Notowany w ostatnich miesiącach wzrost cen energii w net-billingu ma związek z mniejszą aktywnością fotowoltaiki, która w miesiącach zimowych produkuje mniej energii i tym samym nie przyczynia się do obniżenia cen energii na rynku giełdowym tak bardzo jak w lepiej nasłonecznionych porach roku.
Styczeń 2025 r. był czwartym miesiącem z rzędu, w którym wzrosła średnia miesięczna cena energii oddawanej do sieci przez prosumentów objętych net-billingiem (cena RCEm). Jeszcze we wrześniu 2024 r. średnia miesięczna cena energii w net-billingu była rekordowo niska. Wyniosła – po późniejszych korektach – zaledwie 220,56 zł/MWh. W październiku cena RCEm wzrosła do 285,58 zł/MWh, w listopadzie do 399,84 zł/MWh, a w grudniu osiągnęła poziom 468,28 zł/MWh.
Odnotowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczna cena energii RCEm za styczeń 2025 r. (480,01 zł/MWh) jest najwyższa od kwietnia 2023 r., kiedy wartość energii w net-billingu wyniosła 505,60 zł/MWh.
Co istotne, obecnie realny wzrost wartości depozytu prosumenckiego w net-billingu powinien być już wyższy niż wskazują to ceny RCEm czy RCE podawane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Wynika to z wdrożonych ostatnio zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które zwiększają wartość energii oddawanej do sieci przez prosumentów w net-billingu o współczynnik korekcyjny w wysokości 1,23.
![Średnie miesięczne ceny energii w net-billingu (RCEm) w okresie czerwiec 2022 - styczeń 2025 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/2025/02/RCEm_styczen_2025.png)
Niższa generacja z fotowoltaiki = wyższa cena w net-billingu
Wzrost średniej ceny energii od prosumentów w net-billingu w styczniu 2025 r. ma związek z odnotowaną w zeszłym miesiącu stosunkowo niską produkcją energii z fotowotlaiki (im więcej energii z PV trafia do sieci, tym mniej korzystne są dla prosumentów warunki rozliczeń w net-billingu).
Według informacji Forum Energii w pierwszym miesiącu tego roku instalacje fotowoltaiczne w Polsce wprowadziły do sieci około 0,3 TWh energii elektrycznej. Przełożyło się to na udział PV w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej w styczniu na poziomie 1,6 proc.
Chociaż był to wzrost w porównaniu do generacji z wcześniejszego miesiąca (+38,8 proc.) i stycznia zeszłego roku (+22,6 proc.), to jednak styczniowa produkcja energii z PV była znacznie niższa niż w miesiącach letnich.
Ceny energii w net-billingu znowu spadną?
Cena energii RCEm była stosowana w rozliczeniach prosumentów objętych net-billingiem do połowy 2024 r. W drugiej połowie zeszłego roku prosumenci mieli być już rozliczani po cenach RCE obejmujących poszczególne okresy niezbilansowania (w praktyce ceny RCE zmieniają się co godzinę, ale za kilka miesięcy mają zmieniać się już co 15 minut).
Ostatnia nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która weszła w życie w grudniu 2024 r., przywróciła możliwość rozliczeń niektórych prosumentów w net-billingu po cenie RCEm. Powrót do ceny RCEm obejmuje tylko tych prosumentów, którzy rozpoczęli działalność w net-billingu do połowy 2024 r.
Autorzy ostatniej nowelizacji ustawy o OZE chcieli zachęcić tę grupę prosumentów w net-billingu do pozostania przy cenie RCE, oferując im wyższą wartość zwrotu nadpłaty za niewykorzystany po roku depozyt prosumencki w wysokości 30 proc. Pozostali prosumenci rozliczający się według ceny RCE będą mogli otrzymać – jak dotychczas – maksymalnie 20 proc. niewykorzystanego depozytu.
.
.
Mimo ostatniego, korzystnego dla prosumentów w net-billingu trendu jeśli chodzi o ceny energii, w kolejnych, coraz lepiej nasłonecznionych miesiącach 2025 r. możemy spodziewać się znowu spadków wartości rozliczeń po cenach RCEm / RCE. Wyraźny wzrost wolumenów energii z fotowoltaiki w krajowym systemie elektroenergetycznym powinien być zauważalny już w marcu. W miesiącach letnich energii z fotowoltaiki w krajowym miksie energetycznym może być nawet około 10 razy więcej niż w miesiącach zimowych.
W tym roku prosumentów rozliczających się w net-billingu według ceny RCE czeka istotna zmiana. Więcej na ten temat w artykule: Prosumenci przejdą na rozliczenia 15-minutowe.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Realny wzrost jest wtedy, gdy pobierając energię z sieci prosument dostaje więcej, niż cena energii + VAT. Współczynnik korekcyjny jest niczym więcej, niż uwzględnieniem podatku VAT 23%, jaki prosument musi płacić w net-billingu pobierając ze swojego depozytu energię z sieci.
Socjalizm to system dzielnie walczący z problemami, które sam tworzy a które nieznane są w innych systemach.
„Z możliwości powrotu do ceny RCEm mogą skorzystać jednak tylko prosumenci, którzy rozpoczęli działalność w net-billingu do połowy 2024 r.” – przecież końcem grudnia ci netbillingowcy przeszli z powrotem na RCEm, a żeby przejść na RCE to trzeba złożyć oświadczenie, nie odwrotnie
Złodziejski rząd, złodziejskie firmy skarbu państwa pod ochroną prawa w biały dzień okradają polaków. A wszystko to z polecenia chyżego.
@ Wolski suweren powiedz jaki rząd zmienił system rozliczania z net metering’u na netbilling??? Jeśli chodzi o złodziejstwo nikt nie przebije pisowców… Każdy inwestujący w odnawialne źródła zna warunki jakie będą go obowiązywać a to że są łosie ( do których dumnie należysz) które nie opanowały sztuki czytania ze zrozumienie – cóż taki jest ten świat.