Fabryka paneli fotowoltaicznych z perowskitu ruszyła w Chinach
To największa jak dotychczas inwestycja związana z komercjalizacją perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Fabryka powstała w Chinach, gdzie ostatnio ruszyła również największa na świecie farma fotowoltaiczna bazująca na modułach z perowskitu.
Chińska firma UtmoLight uruchomiła produkcję w największej na świecie fabryce modułów fotowoltaicznych z perowskitu. Fabryka jest zlokalizowana w pobliżu Szanghaju. Planowana jest produkcja 1,8 mln modułów fotowoltaicznych w skali roku (chińska firma informuje o mocy pojedynczego modułu na poziomie 450 W, a więc roczna produkcja może osiągnąć 0,81 GW).
UtmoLight uruchomi masową produkcję modułów perowskitowych do tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych oraz modułów w rożnych wariantach kolorystycznych do instalacji zintegrowanych z budynkami (BIPV).
Wcześniej, na pilotażowej linii produkcyjnej o mocy 150 MW uruchomionej w listopadzie 2024 roku, UtmoLight osiągnęło rekordową moc wyjściową wykonanych z perowskitu modułów na poziomie 450 W przy sprawności 16,1%. Te parametry osiągnięto na modułach perowskitowych o powierzchni 2,8 m². W tym roku chińska firma chce osiągnąć 20% sprawności w produkcji masowej. Przy czym nie znamy założonego przez producenta poziomu degradacji początkowych parametrów modułów, która dla technologii perowskitowej była dotychczas największą przeszkodą w komercjalizacji.
Moduł perowskitowy o mocy 450 W i efektywności 16,1% jest obecnie największym dostępnym w ofercie UtmoLight modułem wykonanym w tej technologii. Moduł charakteryzuje się napięciem obwodu otwartego wynoszącym 190,7 V i prądem zwarciowym 3,19 A.
Największa instalacja PV na modułach z perowskitu
UtmoLight to niejedyna chińska firma z sukcesem komercjalizująca technologię perowskitową w fotowoltaice. Pod koniec zeszłego roku wywodząca się również z Państwa Środka firma MicroQuanta, specjalizująca się w ogniwach słonecznych z perowskitem, uruchomiła farmę fotowoltaiczną o mocy 8,2 MW z wykorzystaniem swoich paneli perowskitowych o jednostkowej mocy 90 W. Instalacja została zrealizowana w Lishui, w górzystym regionie Songyang, w zachodniej chińskiej prowincji Zhejiang.
Perowskitowe panele fotowoltaiczne MicroQuanta uzyskały certyfikację stabilności, zgodnie ze standardami IEC 61215 i IEC 61730, a chiński producent jako pierwszy na świecie uzyskał certyfikację od niemieckiego VDE w zakresie modułów wykonanych z perowskitu.
W 2019 roku zespół badawczy MicroQuanta osiągnął sprawność na poziomie 14,24% dla dużego modułu perowskitowego, a w 2022 r. informowano o rekordzie konwersji na poziomie 20,2%.
MicroQuanta oferuje 25-letnią liniową gwarancję mocy oraz 12-letnią gwarancję na swoje moduły. Brakuje jednak informacji o poziomie degradacji początkowych parametrów modułów wykonanych z perowskitu.
Na stronie chińskiego producenta znajdziemy natomiast parametry modułów z perowskitu, których moc ma wynosić od 100 W do 115 W dla najmocniejszego wariantu. Rozmiary perowskitowych modułów MicroQuanta wynoszą 1245 x 635 x 6.7, a ich waga sięga 12,5 kg.
Producent zapewnia, że wykorzystanie modułów z perowskitu w projektach fotowoltaicznych może obniżyć koszt generacji energii nawet o połowę w porównaniu do instalacji bazujących na tradycyjnych modułach z ogniwami krzemowymi.
MicroQuanta oferuje też tandemowe moduły fotowoltaiczne o mocy 135-150 W z ogniwami łączącymi warstwę perowskitową i krzemową. W tym przypadku w dostępnej na stronie producenta specyfikacji jest mowa o gwarancji na spadek początkowej mocy maks. o 20% po 25 latach użytkowania.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
no, a jak tam fabryka złotego dziecka w Polsce? Pewnie pierwsze panele będą montowane na Izerze…