Panele fotowoltaiczne i falowniki zaczęły drożeć od początku 2025

Panele fotowoltaiczne i falowniki zaczęły drożeć od początku 2025
Sun.store

Początek 2025 roku przyniósł dawno niewidziany na rynku wzrost cen paneli fotowoltaicznych. Najbardziej podrożały moduły z najwydajniejszymi ogniwami typu N. Czy to sygnał, że dystrybutorzy sprzętu PV opróżnili już swoje zapasy?

Ostatnie dwa lata przyzwyczaiły rynek fotowoltaiczny do stałego i wyraźnego spadku cen paneli PV. Na koniec 2024 r. ceny modułów osiągnęły historycznie niskie poziomy. Jednocześnie trudności w funkcjonowaniu w takich realiach rynkowych zaczęli sygnalizować już nie tylko producenci modułów z Europy, ale także najwięksi producenci z Chin. Ich ostatnie wyniki finansowe sygnalizują, że na dłuższą metę rynkowe ceny modułów z końca 2024 r. mogą być dla nich nieakceptowalne.

Tymczasem początek 2025 r. przyniósł nienotowaną od dawna podwyżkę średnich cen paneli fotowoltaicznych w Europie. Najbardziej podrożały moduły z grupy bazującej na najnowszych i najwydajniejszych ogniwach typu N. O wzroście cen poinformował dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego – polska platforma Sun.store.

REKLAMA

Jak oceniają analitycy Sun.store, najnowsze dane w zakresie cen paneli fotowoltaicznych wskazują, że rynek może znajdować nowy punkt równowagi, w którym stabilizuje się popyt, a decyzje zakupowe sprzyjają stopniowej normalizacji cen. Dodatkowo w grudniu producenci w Chinach podnieśli ceny modułów o kilka procent, co miało być wynikiem zmian w systemie ulg podatkowych. Sun.store wnioskuje, że o ile te zmiany dotyczą głównie nowo wyprodukowanych modułów, to część dystrybutorów w Europie wykorzystała ten trend do podniesienia cen także na moduły już dostępne w magazynach.

Filip Kierzkowski z Sun.store zwraca uwagę, że spowolnienie spadków cen – w połączeniu z kurczącymi się zapasami niektórych modeli modułów – skłoniło wielu nabywców do wcześniejszego zabezpieczenia komponentów.

Wielu dostrzega, że dalsze czekanie może nie przynieść już większych korzyści cenowych, zwłaszcza w obliczu zbliżającego się szczytu instalacyjnego – komentuje Filip Kierzkowski. 

Victor Cantareli z Sun.store, dodaje, że styczeń na rynku PV rozpoczął się spokojnie, ponieważ wiele firm miało jeszcze zapasy zgromadzone przed przerwą zimową. Jednak koniec stycznia stał już pod znakiem wyraźniejszego wzrostu wolumenu obrotu, jak i lekkiego wzrostu cen modułów.

Luty będzie prawdziwym testem dla pierwszego kwartału 2025 r. Po zakończeniu Chińskiego Nowego Roku oczekujemy znacznie większej aktywności, ale jedno jest pewne – super niskie ceny jeszcze nie wracają – komentuje Victor Cantareli.

Ile kosztowały panele fotowoltaiczne w styczniu 2025?

Sun.store podaje średnie miesięczne ceny paneli fotowoltaicznych dla czterech grup modułów: modułów z ogniwami typu N, modułów z ogniwami typu P, modułów dwustronnych (bifacjalnych) oraz modułów typu full black.

Najbardziej w styczniu 2025 r. podrożały najwydajniejsze moduły z ogniwami typu N. W tej grupie średnie ceny wzrosły w styczniu do 0,102 euro/Wp (+12%). Zdaniem analityków Sun.store odzwierciedla to rosnące zainteresowanie modułami o wyższej efektywności, a dodatkowo wzrost cen modułów w tej grupie wynika z większego udziału transakcji obejmujących moduły premium, ponieważ kupujący coraz częściej priorytetowo traktują wydajność zamiast ceny.

Wyraźny wzrost cen w styczniu 2025 r. Sun.store odnotował także w grupie modułów fotowoltaicznych z ogniwami typu P. W tym przypadku średnie ceny wzrosły do 0,083 euro/Wp (+8%). Zdaniem Sun.store ten wzrost sugeruje, że presja na obniżki cen standardowych modułów może słabnąć, ponieważ dostępność tańszych alternatyw zaczyna się kurczyć.

Mniejszy wzrost cen w pierwszych tygodniach 2025 r. Sun.store odnotował w przypadku modułów dwustronnych (bifacjalnych) z ogniwami typu N. Średnie ceny w styczniu w tej grupie paneli wzrosły do 0,09 euro/Wp (+2%). Eksperci platformy tłumaczą, że umiarkowany wzrost cen w tej grupie paneli jest zgodny z rynkowymi trendami, które coraz częściej faworyzują wysokowydajne rozwiązania w projektach wielkoskalowych.

Taki sam średni wzrost cen modułów fotowoltaicznych (+2%) Sun.store zanotował w grupie modułów z czarną ramą (full black). W tej grupie w styczniu średnie ceny wyniosły 0,09 euro/Wp – podobnie jak średnie ceny modułów dwustronnych. W tej grupie niewielki wzrost cen miał być efektem ograniczonej dostępności modułów na rynku. Sun.store tłumaczy, że jako moduły preferowane w instalacjach premium oraz projektach o wysokich wymaganiach estetycznych, popyt na nie pozostaje stabilny, a sprzedawcy skorzystali z okazji do umiarkowanego podniesienia cen.

 

REKLAMA

Średnie ceny paneli fotowoltaicznych w styczniu 2025 r. Źródło: Sun.store.
Średnie ceny paneli fotowoltaicznych w okresie listopad 2024 – styczeń 2025 r. Źródło: Sun.store.

Ceny falowników fotowoltaicznych w styczniu 2025

Sun.store odnotował w styczniu 2025 r. niewielki wzrost cen falowników fotowoltaicznych z dwóch z czterech grup produktowych: falowników hybrydowych o mocy do 15 kW, falowników hybrydowych o mocy ponad 15 kW, falowników on-grid o mocy do 15 kW oraz falowników on-grid o mocy ponad 15 kW.

Największy wzrost odnotowały falowniki hybrydowe przewidziane do systemów łączących produkcję energii z mniejszych instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii. W grupie falowników hybrydowych o mocy do 15 kW ceny wzrosły w styczniu do średniego poziomu 123,97 euro/kW (+5%). Ten wzrost był napędzany popytem na mniejsze, domowe systemy hybrydowe.

Spadek w styczniu 2025 r. odnotowały natomiast ceny większych falowników hybrydowych o jednostkowej mocy powyżej 15 kW. W tej grupie średnie ceny w styczniu spadły do 89,47 euro/kW (-5%). Sun.store tłumacz ten spadek wzrostem konkurencji w tej grupie falowników.

W styczniu spadły także średnie ceny falowników on-grid o mocy do 15 kW – do poziomu 56,82 euro/kW (-2%). Niewielki wzrost Sun.store odnotował natomiast w grupie falowników on-grid o mocy powyżej 15 kW. W tej grupie w styczniu falowniki na platformie Sun.store kosztowały przeciętnie 25,68 euro/kW (+1%).

 

Średnie ceny falowników fotowoltaicznych w styczniu 2025 r. Źródło: Sun.store.
Średnie ceny falowników fotowoltaicznych w okresie wrzesień 2024 – styczeń 2025 r. Źródło: Sun.store.

Najpopularniejsze moduły i falowniki w styczniu 2025

Sun.store zapewnia, że jest największą w Europie internetową platformą handlu sprzętem fotowoltaicznym. Ponad 22,7 tys. zarejestrowanych użytkowników z ponad 40 krajów ma dostęp do ponad 8,9 GW komponentów od ponad 200 marek, zlokalizowanych w ponad 1000 magazynach w całej Europie.

.

.

W styczniu najczęściej kupowane były na platformie Sun.store moduły fotowoltaiczne marki JinkoSolar. W segmencie falowników Solis utrzymał dominację w kategorii urządzeń o mocy do 15 kW, pozostając najczęstszym wyborem dla instalacji domowych i małych systemów komercyjnych. Z kolei Sungrow zajął pierwsze miejsce w kategorii falowników >15 kW.


Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.