Panele fotowoltaiczne i falowniki zaczęły drożeć od początku 2025
![Panele fotowoltaiczne i falowniki zaczęły drożeć od początku 2025](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/2025/02/panele-fotowoltaiczne-ceny-2024-2025-r-aspect-ratio-618-360-921x537.png)
Początek 2025 roku przyniósł dawno niewidziany na rynku wzrost cen paneli fotowoltaicznych. Najbardziej podrożały moduły z najwydajniejszymi ogniwami typu N. Czy to sygnał, że dystrybutorzy sprzętu PV opróżnili już swoje zapasy?
Ostatnie dwa lata przyzwyczaiły rynek fotowoltaiczny do stałego i wyraźnego spadku cen paneli PV. Na koniec 2024 r. ceny modułów osiągnęły historycznie niskie poziomy. Jednocześnie trudności w funkcjonowaniu w takich realiach rynkowych zaczęli sygnalizować już nie tylko producenci modułów z Europy, ale także najwięksi producenci z Chin. Ich ostatnie wyniki finansowe sygnalizują, że na dłuższą metę rynkowe ceny modułów z końca 2024 r. mogą być dla nich nieakceptowalne.
Tymczasem początek 2025 r. przyniósł nienotowaną od dawna podwyżkę średnich cen paneli fotowoltaicznych w Europie. Najbardziej podrożały moduły z grupy bazującej na najnowszych i najwydajniejszych ogniwach typu N. O wzroście cen poinformował dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego – polska platforma Sun.store.
Jak oceniają analitycy Sun.store, najnowsze dane w zakresie cen paneli fotowoltaicznych wskazują, że rynek może znajdować nowy punkt równowagi, w którym stabilizuje się popyt, a decyzje zakupowe sprzyjają stopniowej normalizacji cen. Dodatkowo w grudniu producenci w Chinach podnieśli ceny modułów o kilka procent, co miało być wynikiem zmian w systemie ulg podatkowych. Sun.store wnioskuje, że o ile te zmiany dotyczą głównie nowo wyprodukowanych modułów, to część dystrybutorów w Europie wykorzystała ten trend do podniesienia cen także na moduły już dostępne w magazynach.
Filip Kierzkowski z Sun.store zwraca uwagę, że spowolnienie spadków cen – w połączeniu z kurczącymi się zapasami niektórych modeli modułów – skłoniło wielu nabywców do wcześniejszego zabezpieczenia komponentów.
– Wielu dostrzega, że dalsze czekanie może nie przynieść już większych korzyści cenowych, zwłaszcza w obliczu zbliżającego się szczytu instalacyjnego – komentuje Filip Kierzkowski.
Victor Cantareli z Sun.store, dodaje, że styczeń na rynku PV rozpoczął się spokojnie, ponieważ wiele firm miało jeszcze zapasy zgromadzone przed przerwą zimową. Jednak koniec stycznia stał już pod znakiem wyraźniejszego wzrostu wolumenu obrotu, jak i lekkiego wzrostu cen modułów.
– Luty będzie prawdziwym testem dla pierwszego kwartału 2025 r. Po zakończeniu Chińskiego Nowego Roku oczekujemy znacznie większej aktywności, ale jedno jest pewne – super niskie ceny jeszcze nie wracają – komentuje Victor Cantareli.
Ile kosztowały panele fotowoltaiczne w styczniu 2025?
Sun.store podaje średnie miesięczne ceny paneli fotowoltaicznych dla czterech grup modułów: modułów z ogniwami typu N, modułów z ogniwami typu P, modułów dwustronnych (bifacjalnych) oraz modułów typu full black.
Najbardziej w styczniu 2025 r. podrożały najwydajniejsze moduły z ogniwami typu N. W tej grupie średnie ceny wzrosły w styczniu do 0,102 euro/Wp (+12%). Zdaniem analityków Sun.store odzwierciedla to rosnące zainteresowanie modułami o wyższej efektywności, a dodatkowo wzrost cen modułów w tej grupie wynika z większego udziału transakcji obejmujących moduły premium, ponieważ kupujący coraz częściej priorytetowo traktują wydajność zamiast ceny.
Wyraźny wzrost cen w styczniu 2025 r. Sun.store odnotował także w grupie modułów fotowoltaicznych z ogniwami typu P. W tym przypadku średnie ceny wzrosły do 0,083 euro/Wp (+8%). Zdaniem Sun.store ten wzrost sugeruje, że presja na obniżki cen standardowych modułów może słabnąć, ponieważ dostępność tańszych alternatyw zaczyna się kurczyć.
Mniejszy wzrost cen w pierwszych tygodniach 2025 r. Sun.store odnotował w przypadku modułów dwustronnych (bifacjalnych) z ogniwami typu N. Średnie ceny w styczniu w tej grupie paneli wzrosły do 0,09 euro/Wp (+2%). Eksperci platformy tłumaczą, że umiarkowany wzrost cen w tej grupie paneli jest zgodny z rynkowymi trendami, które coraz częściej faworyzują wysokowydajne rozwiązania w projektach wielkoskalowych.
Taki sam średni wzrost cen modułów fotowoltaicznych (+2%) Sun.store zanotował w grupie modułów z czarną ramą (full black). W tej grupie w styczniu średnie ceny wyniosły 0,09 euro/Wp – podobnie jak średnie ceny modułów dwustronnych. W tej grupie niewielki wzrost cen miał być efektem ograniczonej dostępności modułów na rynku. Sun.store tłumaczy, że jako moduły preferowane w instalacjach premium oraz projektach o wysokich wymaganiach estetycznych, popyt na nie pozostaje stabilny, a sprzedawcy skorzystali z okazji do umiarkowanego podniesienia cen.
![Średnie ceny paneli fotowoltaicznych w styczniu 2025 r. Źródło: Sun.store.](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/2025/02/panele-fotowoltaiczne-ceny-w-styczniu-2025.png)
Ceny falowników fotowoltaicznych w styczniu 2025
Sun.store odnotował w styczniu 2025 r. niewielki wzrost cen falowników fotowoltaicznych z dwóch z czterech grup produktowych: falowników hybrydowych o mocy do 15 kW, falowników hybrydowych o mocy ponad 15 kW, falowników on-grid o mocy do 15 kW oraz falowników on-grid o mocy ponad 15 kW.
Największy wzrost odnotowały falowniki hybrydowe przewidziane do systemów łączących produkcję energii z mniejszych instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii. W grupie falowników hybrydowych o mocy do 15 kW ceny wzrosły w styczniu do średniego poziomu 123,97 euro/kW (+5%). Ten wzrost był napędzany popytem na mniejsze, domowe systemy hybrydowe.
Spadek w styczniu 2025 r. odnotowały natomiast ceny większych falowników hybrydowych o jednostkowej mocy powyżej 15 kW. W tej grupie średnie ceny w styczniu spadły do 89,47 euro/kW (-5%). Sun.store tłumacz ten spadek wzrostem konkurencji w tej grupie falowników.
W styczniu spadły także średnie ceny falowników on-grid o mocy do 15 kW – do poziomu 56,82 euro/kW (-2%). Niewielki wzrost Sun.store odnotował natomiast w grupie falowników on-grid o mocy powyżej 15 kW. W tej grupie w styczniu falowniki na platformie Sun.store kosztowały przeciętnie 25,68 euro/kW (+1%).
![Średnie ceny falowników fotowoltaicznych w styczniu 2025 r. Źródło: Sun.store.](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/2025/02/falowniki-ceny-w-styczniu-2025.png)
Najpopularniejsze moduły i falowniki w styczniu 2025
Sun.store zapewnia, że jest największą w Europie internetową platformą handlu sprzętem fotowoltaicznym. Ponad 22,7 tys. zarejestrowanych użytkowników z ponad 40 krajów ma dostęp do ponad 8,9 GW komponentów od ponad 200 marek, zlokalizowanych w ponad 1000 magazynach w całej Europie.
.
.
W styczniu najczęściej kupowane były na platformie Sun.store moduły fotowoltaiczne marki JinkoSolar. W segmencie falowników Solis utrzymał dominację w kategorii urządzeń o mocy do 15 kW, pozostając najczęstszym wyborem dla instalacji domowych i małych systemów komercyjnych. Z kolei Sungrow zajął pierwsze miejsce w kategorii falowników >15 kW.
Piotr Pająk
Piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Panie autorze, wbrew temu co napisane na początku artykułu Sun.store NIE JEST dystrybutorem sprzętu, tylko platformą sprzedażową.
Prond jest bardzo drogi. Zaplacilam 600 zl za dwa miesiace. Rocznie zuzywamy 6000 kilowatow i my z mezem bylysmy sie dowiedziec daczego tak drogo. Powiedzieli nam, ze wszystko jest dobrze policzone i zeby zamontowac fotowoltaike 6 kw za 25 tysiecy i wtedy rachunki beda po 100 zl. To dobra inwestycja?Mieszkamy pod Rzeszowem,a panele bedom na dachu od poludnia.
@Jeśli zużywacie 6000 kWh, to dobrze Wam powiedzieli, kolejne rachunki nawet będą wyższe. Załóżcie sobie instalację 6,6 kW – taka instalacja nie może kosztować więcej niż 20.000, jak będzie firma chciała więcej, znajdźcie inną. Powinno to być 17-18.000. Nie jest prawdą, że rachunki Wam spadną do 100 zł, przez większość roku może i będzie to 100, ale zimą ponad 300, moze 400. Żeby Wam spadły poniżej 100, potrzebujecie magazyn energii – do takiej instalacji 10 kWh. Wtedy sama instalacja będzie droższa jakieś 3-4 tys, a sam magazyn to 10-13 tysięcy, jak będą chcieli więcej, znajdżcie inną firmę. Przy montażu magazynu dostaniecie dotację – połowę ceny magazynu i 7000 na instalację. Działąjcie szybko, bo w marcu zacznie się dobra produkcja, a PGE ma 30 dni na zmianę licznika.
@Wiesia
Jeśli nie jest znanym tutaj Trollem o wielu imionach to niech się Wiesia najpierw zastanowi skąd takie zużycie? W gosp domowym nawet grzanie cwu prądem nie powinno nabić takich cyferek. Chyba że codziennie kąpiele dla 2 osób w wannie z gorącą wodą. Może sa jakies problemy z izolacją bojlera, starymi urządzeniami, czy źle działającym licznikiem?
Może nadużywacie jakichś farelek, bo w pokojach za małe grzejniki albo niezaizolowany goły strop?
@Wiesia 25k za 6kW to tak jakby kupować „złoto” od cygana
@Marian
Ogrzewanie elektryczne. Nie pomyślałeś?
Sprzedawca PV gdzie są takie magazyny jak piszesz 10kWh za 10 tysi? na aliexpresie w chinach?
@Roman – najtańśza oferta jakie miałem to 3600 netto za 5,1 kWh, obecnie mam 4200 za 5 kWh. Obydwie firmy są reklamodawcami Gramwzielone. Jest to cena dla firm instalacyjnych, a po ile one Tobie sprzedadzą to już jest inna bajka. Natomiast ceny, jakie podałem, zawierają godziwe wynagrodzenie firm instalujących PV, oczywiście, że da się taniej. Z kolei wyższe ceny pachną już zdzierstwem i ktoś za bardzo chciałby się obłowić.
@Roman
Przecież w internecie w sklepach masz kilka markowych modułów 5kwh poniżej 5000 zł.
Jak pytałem ostatnio mojego instalatora to mi powiedział, że dołożenie Sofara 5kwh to będzie 6000 z dostawą i montażem.
Magazyn lifepo4 15 kwh mozecie sobie kupic za 4500-6000 zl na ali