Szwajcarski start-up oferuje innowacyjny system PV dla szklarni
Firma ze Szwajcarii specjalizuje się w integracji technologii fotowoltaicznej z uprawami szklarniowymi. Opracowała innowacyjne moduły fotowoltaiczne specjalnie do takich zastosowań.
Voltiris to założona w marcu 2022 r. szwajcarska firma z siedzibą w Epalinges niedaleko Lozanny. Opracowała ona innowacyjne moduły fotowoltaiczne przeznaczone do montażu wewnątrz szklarni.
Technologia wykorzystuje filtry spektralne do rozdzielania światła słonecznego na dwa komponenty. Dzięki temu rozwiązaniu szklarnie mogą jednocześnie uprawiać rośliny i produkować energię odnawialną, zwiększając niezależność energetyczną i rentowność, a także zmniejszając ślad węglowy.
Pilotażowe projekty
W jednym z najnowszych projektów pilotażowych firma współpracuje ze szwajcarskim przedsiębiorstwem użyteczności publicznej Genossenschaft Elektra Baselland (EBL) i gospodarstwem Eschbach Gemüsebau w Füllinsdorf. System Voltiris wspiera uprawy zielonych warzyw liściastych, jednocześnie redukując koszty energii, emisje CO2 i poprawiając efektywność ogrzewania szklarni.
Instalacja PV bazuje na wykorzystaniu tzw. filtrów dichroicznych, które mają zdolność selektywnego rozdzielania światła na różne długości fal. W projekcie Voltiris oznacza to, że światło słoneczne wpadające do szklarni jest rozdzielane na fale, które są niezbędne dla fotosyntezy (np. światło czerwone i niebieskie), przepuszczane i kierowane bezpośrednio do roślin, oraz fale mniej przydatne dla wzrostu roślin (np. bliską podczerwień), które są przekierowywane do paneli fotowoltaicznych.
Jak czytamy na stronie Voltiris, dla plantatorów szklarniowych jednym z najważniejszych czynników decydujących o zainwestowaniu w rozwiązanie fotowoltaiczne firmy jest minimalny wpływ na zacienienie generujące straty w plonach. Tradycyjne systemy fotowoltaiczne instalowane na dachach szklarni mogą bowiem powodować zacienienie, co negatywnie wpływa na zbiory. Technologia Voltiris rozwiązuje ten problem, ponieważ zapewnia maksymalne oświetlenie dla roślin, a przy tym generuje energię.
Od swojego powstania Voltiris zrealizował 12 projektów szklarniowych, instalując w nich 700 modułów PV.
Wsparcie na rozwój
W tym roku firma otrzymała pożyczkę na rozwój produktu technologicznego w wysokości 500 tys. franków szwajcarskich (2,3 mln zł) od Fundacji Innowacji i Technologii (FIT) z siedzibą w Lozannie.
Na swojej stronie internetowej Voltiris opisał kilka przypadków zastosowania opracowanej technologii. Obecnie firma szuka partnerów, którzy chcieliby przetestować jej rozwiązanie.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.