E.ON rozpoczął rozliczenia prosumentów na nowych warunkach

E.ON rozpoczął rozliczenia prosumentów na nowych warunkach
Gramwzielone.pl / AI

Ostatnie zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii wprowadziły modyfikację zasad rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem. W swoich systemach rozliczeniowych powinni je uwzględnić sprzedawcy energii. Rozpoczęcie naliczania depozytu prosumenckiego z zastosowaniem współczynnika korekcyjnego potwierdził nam E.ON Polska.

Ostatnia nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii weszła w życie tuż przed końcem 2024 r. Jej beneficjentami mają być prosumenci objęci rozliczeniami w systemie net-billing.

Według założeń resortu klimatu nowe reguły rozliczeń sprawią, że net-billing stanie się bardziej opłacalny. Przyczynić ma się do tego nowy współczynnik korekcyjny w wysokości 1,23, który będzie powiększał wartość energii oddawanej do sieci przez prosumenta. Tym samym szybciej będzie rosła wartość depozytu prosumenckiego i dzięki temu wzrosną oszczędności na rachunkach za energię pobieraną z sieci.

REKLAMA

Reakcja sprzedawców energii

Kiedy sprzedawcy energii, których klientami są prosumenci w net-billingu, zaczną uwzględniać w rozliczeniach z nimi nowy współczynnik korekcyjny? Spółka E.ON Polska zapewniła nas, że rozliczenia z uwzględnieniem współczynnika rozpoczęła od początku tego miesiąca.

– Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE z dnia 27 listopada 2024 r. przepisy wprowadzające współczynnik korekcyjny 1,23 wchodzą w życie od 1 lutego 2025 r. Oznacza to, że naliczenie przez naszą firmę depozytu za energię wprowadzoną przez prosumentów od tego dnia będzie uwzględniać ten współczynnik – poinformowało nas biuro prasowe spółki.

Jednocześnie E.ON potwierdza, że w drugiej połowie 2024 r. zmienił – zgodnie z ustawą o OZE – sposób rozliczeń prosumentów w net-billingu ze średniej ceny miesięcznej (RCEm) na cenę uwzględniającą okresy niezbilansowania (RCE) – obecnie wartość RCE zmienia się co godzinę, ale docelowo ma się zmieniać co 15 minut.

Powrót do rozliczeń po cenie RCEm

Ostatnia nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii daje prosumentom, którzy uruchomili działalność w net-billingu przed 1 lipca 2024 r., możliwość powrotu do rozliczeń po cenie RCEm. Jak do tej sprawy podszedł E.ON Polska?

REKLAMA

Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o OZE z dnia 27 listopada 2024 r. mechanizm powrotu do rozliczeń po cenie RCEm jest automatyczny i dotyczy wskazanej w ustawie grupy prosumentów. W związku z tym prosumenci nie muszą składać indywidualnych zgłoszeń, ponieważ zmiana ta odbywa się bez ich udziału – poinformowało nas biuro prasowe spółki.

Ustawa o OZE w nowej wersji zachęca tę grupę prosumentów, aby mimo możliwości powrotu do ceny RCEm zdecydowali się na dalsze korzystanie z rozliczeń po cenie RCE. Ma ich do tego skłonić dodatkowa zachęta w postaci większego zwrotu depozytu w okresie kolejnych 12 miesięcy. Będą mogli otrzymać 30 proc. niewykorzystanych w takim okresie środków. Jeżeli natomiast dany prosument zdecyduje się na rozliczenia po cenie RCEm, wysokość zwrotu ewentualnej nadwyżki po 12 miesiącach nie ulegnie podwyższeniu i będzie wynosić – jak w przypadku pozostałych prosumentów w net-billingu – 20 proc.

Mało chętnych na przejście na net-billing

E.ON Polska zapytaliśmy także o to, jak wielu klientów tej spółki, którzy uruchomili działalność prosumencką jeszcze w systemie net-meteringu/opustów, zdecydowało się dotychczas skorzystać z możliwości przejścia na rozliczenia w net-billingu. Okazuje się, że ta możliwość nie jest zbyt popularna wśród prosumentów posiadających umowy z E.ON Polska, którzy weszli do systemu opustów. Z możliwości przejścia na net-billing miało skorzystać mniej niż 0,5 proc. prosumentów.

Wcześniej zmianę zasad rozliczeń prosumentów w net-billingu od 1 lutego 2025 r. potwierdziła w korespondencji z naszym portalem spółka Energa Obrót. Więcej na ten temat w artykule: Energa zmieni zasady rozliczeń prosumentów od 1 lutego.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.