Leroy Merlin Polska przechodzi na energię odnawialną
Sieć sklepów budowlano-dekoracyjnych Leroy Merlin Polska korzysta już z zielonej energii z farmy fotowoltaicznej. Na początek pokryje ona 20 proc. zapotrzebowania sieci.
Dzięki umowie PPA (Power Purchase Agreement) podpisanej z duńskim deweloperem farm fotowoltaicznych – firmą Better Energy – sieć sklepów wkracza w kolejny etap transformacji energetycznej.
Umowa PPA zawarta między Leroy Merlin Polska a Better Energy obejmuje 10-letnie dostawy energii z farmy fotowoltaicznej w Chełmnie w województwie kujawsko-pomorskim. Zielona energia będzie dostarczana od wytwórcy do odbiorcy w ramach istniejącej infrastruktury sieci energetycznych i dzięki wybranemu podmiotowi bilansującemu, którym jest spółka Enefit.
Na początek 20 proc. zielonej energii
Kontrakt na zakup i sprzedaż energii odnawialnej Leroy Merlin i Better Energy podpisały jeszcze w ubiegłym roku. Umowa zakłada dostarczanie sieci Leroy Merlin Polska 14 GWh zielonej energii w skali roku, co stanowi około 20 proc. zapotrzebowania sieci marketów na elektryczność. Taki wolumen odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej około 7 tys. polskich gospodarstw domowych.
Jak szacuje Krzysztof Kordulewski, prezes zarządu Leroy Merlin Polska, dzięki wchodzącej właśnie w życie wieloletniej umowie emisje gazów cieplarnianych zmniejszą się o 8 tys. ton CO2 rocznie. Jest to kolejny element transformacji energetycznej realizowanej w firmie. W jej ramach sieć chce podpisywać kolejne umowy PPA, ale buduje też własne instalacje OZE. Jak podaje, obecnie ma 11 takich instalacji i kolejne są w planach.
Możliwość ograniczenia emisji i wsparcie budowy nowych instalacji OZE nie są jedynymi korzyściami dla sieci sklepów – ważne jest długoterminowe pozyskiwanie zeroemisyjnej energii w atrakcyjnej, stabilnej kosztowo cenie.
To pierwsza taka umowa zawarta przez Leroy Merlin Polska, firma zamierza jednak kontynuować szybkie zwiększanie w całości zużycia udziału energii odnawialnej wytwarzanej w Polsce – w źródłach własnych lub kontraktowanych w ramach PPA.
Redukcja emisji własnych, zwłaszcza związanych ze zużyciem energii, jest kluczowa dla realizacji celów klimatycznych Leroy Merlin Polska. Całkowite emisje (własne i w łańcuchu wartości) mają w 2035 r. spaść o połowę w porównaniu do roku 2021. Osiągnięcie neutralności klimatycznej ma nastąpić nie później niż w 2050 r.
Better Energy z serią umów PPA
Dotychczas duński deweloper farm fotowoltaicznych podpisał ponad 60 umów PPA. Niedawno umowę PPA z Better Energy podpisała norweska grupa energetyczna Statkraft. Kontrakt przewiduje 10-letni okres dostaw i zakłada wolumen 20 GWh energii dostarczonej w skali roku. Zielona energia pochodzić będzie z farmy fotowoltaicznej w Krapkowicach, w województwie opolskim.
Better Energy planuje także rozpoczęcie sprzedaży energii z dwóch innych farm PV w Polsce – farmy fotowoltaicznej Nidzica i farmy fotowoltaicznej Helenowo. Te elektrownie fotowoltaiczne mogą wytwarzać rocznie odpowiednio około 74 GWh i 75 GWh energii elektrycznej.
Energią z farm PV duńskiego dewelopera zasilane będą także polskie zakłady producenta słodyczy – firmy Toms Group. Zapewni to wielostronna umowa PPA zawarta przez Toms Group, Enefit i Better Energy. Jest to jeden z pierwszych na polskim rynku PPA kontraktów z udziałem kilku partnerów.
Better Energy niedawno zawarł także 10-letnią umowę zakupu energii elektrycznej z innym dużym rynkowym graczem – producentem opakowań spożywczych Faerch Group – na dostawy energii z farm fotowoltaicznych Polanów i Postomino (każda o mocy 30 MWp).
Better Energy jest jednym z najszybciej rozwijających się dostawców energii słonecznej w Europie Północnej. Całkowity portfel farm fotowoltaicznych spółki na etapie rozwoju przekroczył 13 GW, natomiast w Polsce spółka przyłączyła do sieci 236 MW.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
2 Mwh to jest zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego taaaaaa….