Ukraina instaluje fotowoltaikę. Tyle mocy przybyło w 2024
W minionym roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Ukrainie zwiększyła się o ponad 800 MW. W dużym stopniu przyczyniła się do tego fotowoltaika prosumencka.
Rok 2024 Ukraina zakończy ze zwiększoną o 800-850 MW mocą zainstalowaną w PV (ostatecznych wyliczeń jeszcze nie ma). Takie dane podało Ukraińskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej (ASEU), które podkreśla, że efekt ten został osiągnięty głównie dzięki fotowoltaice prosumenckiej oraz instalacjom wdrażanym przez firmy na potrzeby własnej konsumpcji.
Władysław Sokołowski, przewodniczący ASEU, podkreślił podczas konferencji prasowej poświęconej wynikom ukraińskiego rynku PV za 2024 r., że musi się on rozwijać w bardzo trudnych warunkach. – Wszyscy pamiętają ataki rakietowe w kwietniu ubiegłego roku, które zniszczyły wiele obiektów generujących energię. Ale wytrzymaliśmy i idziemy naprzód – powiedział.
Rządowe wsparcie dla PV
Przewodniczący ASEU uważa, że osiągnięcie ponad 800 MW mocy zainstalowanej w minionym roku było możliwe dzięki ułatwieniom wprowadzonym dla fotowoltaiki przez władze Ukrainy. Wśród nich wskazał zniesienie podatku od wartości dodanej (VAT) i ceł na import paneli słonecznych oraz innego powiązanego sprzętu.
– Oczywiście nie jest to wzrost, który miał miejsce na przykład w 2019 r., kiedy aktywnie budowano przemysłowe elektrownie słoneczne. Niemniej jednak widzimy pozytywne zmiany – powiedział Władysław Sokołowski.
Poza zniesieniem VAT-u uruchomione zostały liczne programy pożyczek preferencyjnych. Wsparcia udzielają, jak podaje ASEU, Ukraiński Fundusz Dekarbonizacji, banki państwowe oraz międzynarodowe organizacje pozarządowe, oferujące dotacje na instalację elektrowni słonecznych w obiektach infrastruktury krytycznej i społecznej.
Czynnikami, które mają wspierać oczekiwany rozwój rozproszonej generacji energii z fotowoltaiki zintegrowanej z magazynami energii, będą według ASEU relatywnie niskie ceny paneli PV, wdrożenie mechanizmów ubezpieczenia „ryzyka militarnego” dla inwestorów (temat jest obecnie przedmiotem dyskusji), a także preferencyjne pożyczki i programy grantowe.
– Do 2022 r. generacja rozproszona była w dużej mierze pomijana, a państwo nie zwracało uwagi na te kwestie. Dopiero inwazja na pełną skalę zmusiła państwo do rozpoczęcia opracowywania procesów generacji rozproszonej – zwrócił uwagę przewodniczący ASEU.
– Państwo musi pomyśleć o swoim głównym sojuszniku – prywatnych inwestorach. Jeśli zacznie wdrażać pozarynkowe mechanizmy regulacyjne na rynku energii, w tym w sektorze energii odnawialnej, to moim zdaniem system się załamie – podkreślił Władysław Sokołowski.
Spodziewany rozwój agroPV i magazynów energii
Według ASEU trend z 2024 r. utrzyma się także w roku bieżącym. Dodatkowo organizacja spodziewa się większego zainteresowania agofotowoltaiką (agroPV) łączącą produkcję energii z PV z działalnością rolniczą. Według ASEU w 2025 r. przybędzie też systemów magazynowania energii na potrzeby własne przedsiębiorstw.
– Przede wszystkim instalacje solarne są potrzebne przedsiębiorstwom rolniczym zlokalizowanym daleko od podstacji energetycznych lub wymagającym nowych linii przesyłowych. Firmy z sektora rolniczego powinny poważnie rozważyć tę możliwość. W tym roku z pewnością zobaczymy pierwsze rezultaty – stwierdził Sokołowski.
Według ASEU w Ukrainie popularność będzie zyskiwać także realizacja inwestycji fotowoltaicznych z wykorzystaniem mechanizmu korporacyjnych umów PPA.
Rekord ukraińskiej fotowoltaiki z 2019
Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) moc operacyjna instalacji PV w Ukrainie do końca 2023 r. wyniosła 8,06 GW. W 2021 r. przybyło 731 MW, w 2020 r. – 1,395 GW, a w rekordowym 2019 r. – ponad 3,93 GW.
W swoich krajowych celach Ukraina zakłada osiągnięcie 12,2 GW mocy w fotowoltaice do 2030 r. Udział energii odnawialnej w miksie energetycznym kraju ma do tego czasu wzrosnąć do 25 proc.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A w Polsce skoncentrowanie i robienie obywatelą pod górkę z PV, 3 strzały i polska leży energetycznie i prosi niemca o pomoc.
A ja myślałem że oni mają większe problemy niż zakladanie pv, znów się myliłem
Banderowców trzeba zniszczyć. Putin to karma za Wołyń
@Prawda – cóż finezyjna i merytoryczna wypowiedź na temat. I ta siła argumentów…