Konflikt dwóch największych producentów paneli fotowoltaicznych

Konflikt dwóch największych producentów paneli fotowoltaicznych
JinkoSolar

To nie pierwszy pozew wytyczony przez chińskiego giganta fotowoltaicznego Jinko Solar przeciwko swojemu największemu konkurentowi. Tym razem pozew Jinko dotyczy naruszenia patentów związanych z technologią TOPCon.

Czołowi producenci z sektora fotowoltaicznego nieustannie prześcigają się w osiągnięciach i informują co rusz o nowych udoskonaleniach swoich technologii i rekordach sprawności ogniw i modułów fotowoltaicznych. W ostatnich latach – i na pewno przez kilka kolejnych lat – jedną z najpopularniejszych technologii wykorzystywanych w globalnym przemyśle fotowoltaicznym będzie TOPCon.

Najwięksi producenci ogniw i modułów mogą pochwalić się setkami zgłoszonych i częściowo uznanych patentów związanych z wymienioną technologią. Często jednak wyścig ten prowadzi do sporów i potencjalnych naruszeń patentowych. Właśnie o takie naruszenie miał oskarżyć firmę LONGi innych chiński producent – Jinko Solar.

REKLAMA

Naruszenie zgłoszone do sądu

Choć żaden z producentów nie opublikował oficjalnego komunikatu w tej sprawie na swojej stronie internetowej, to z dostępnych informacji wiemy, że Jinko Solar miało zgłosić pozew sądowy w chińskim sądzie Nancheng przeciwko firmie LONGi, oskarżając ją o naruszenie patentów związanych z technologią TOPCon. W pozwie Jinko miało zażądać zaprzestania naruszania jego patentów, a także rekompensaty poniesionych strat.

Nie wiemy, czego miałyby dokładnie dotyczyć patenty powiązane z TOPCon, które są przedmiotem pozwu. Wiadomo natomiast, że rozprawa ma się odbyć w przyszłym miesiącu.

Jinko Solar – kolekcjoner patentów

Zgodnie z rankingiem patentów All-China Federation of Industry and Commerce (ACFIC) Jinko Solar w 2023 r. miał w kategorii solarnej 4100 zarejestrowanych patentów i 2280 patentów przyznanych. Spośród nich 460 patentów związanych z TOPCon firmy Jinko Solar zostało skomercjalizowanych we flagowych panelach fotowoltaicznych serii Tiger Neo.

REKLAMA

Szansa na rozstrzygnięcie pozasądowe

Jak pokazuje rzeczywistość globalnej branży fotowoltaicznej, spory patentowe wśród dostawców technologii PV to nie rzadkość. Obecnie wciąż otwarte i nierozwiązane są spory sądowe pomiędzy największymi producentami, lecz część z nich kończy się pozasądowo w wyniku osiągnięcia porozumienia przez strony.

Doskonałym przykładem jest porozumienie wypracowane na koniec 2024 r. pomiędzy firmami Tongwei i Maxeon. W tym wypadku Maxeon złożył w czerwcu 2023 r. pozew patentowy przeciwko Tongwei, oskarżając firmę o naruszenia patentu związanego z technologią shingled (technologia gontowa stosowana do produkcji modułów PV), którą Tongwei miał stosować w swoich modułach serii Performance Line.

30 grudnia 2024 r. Maxeon poinformował, że strony zawarły ugodę obowiązującą od 30 listopada ub.r. Maxeon nadal ma otwarte spory sądowe, w których pozywa o naruszenia patentowe takie firmy jak Hanwha Qcells czy REC Solar Holdings.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.