Spory wzrost ceny energii od prosumentów

Spory wzrost ceny energii od prosumentów
Soltech Energy

W ostatnim miesiącu 2024 r. wyraźnie wzrosła średnia miesięczna cena energii produkowanej przez prosumentów. Od końca grudnia obowiązują nowe przepisy, które umożliwiają prosumentom w net-billingu powrót do rozliczeń po tzw. cenie RCEm.

W grudniu średnia miesięczna cena energii elektrycznej od prosumentów objętych net-billingiem (RCEm) osiągnęła najwyższą wartość w całym 2024 r. Ponieważ kluczowy dla wyznaczania jej wartości jest wolumen energii z fotowoltaiki, która trafia do sieci, a w grudniu jest on wyjątkowo niski, cena RCEm za zeszły miesiąc wyraźnie poszła w górę.

Z uwagi na niską zimową generację wzrost ceny RCEm za grudzień nie powinien istotnie przełożyć się na wzrost wartości depozytów należących do prosumentów objętych net-billingiem.

REKLAMA

Według danych Forum Energii w grudniu elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wytworzyły jedynie około 0,2 TWh energii elektrycznej. Chociaż w porównaniu do grudnia 2023 r. oznaczało to wzrost o połowę, to w porównaniu do listopada energii z fotowoltaiki było mniej o 1/5. Była to jednocześnie znacznie niższa generacja od notowanej w lecie 2024 r., kiedy w poszczególnych miesiącach fotowoltaika w naszym kraju dostarczała ponad 2 TWh energii elektrycznej, istotnie wpływając na obniżenie cen energii elektrycznej w Polsce.

Ta sytuacja znalazła odzwierciedlenie w średniej miesięcznej cenie energii od prosumentów (w ponad 99,9 proc. wytwarzają oni energię za pomocą instalacji fotowoltaicznych).

Ile wyniosła cena RCEm?

O ile w letnich miesiącach 2024 r. cena RCEm spadała poniżej 300 zł/MWh (jeszcze w październiku wyniosła zaledwie 289,92 zł/MWh), o tyle w ostatnich miesiącach ubiegłego roku wyraźnie wzrosła. W listopadzie była na poziomie 399,84 zł/MWh (po ostatniej korekcie +0,2 zł/MWh). Natomiast w grudniu cena RCEm osiągnęła najwyższą wartość w zeszłym roku – 470,23 zł/MWh.

Cena RCEm za grudzień 2024 r. okazała się wyraźnie wyższa od ceny za grudzień 2023 r. (305,15 zł), ale była znacznie niższa od ceny za grudzień 2022 r. (723,49 zł/MWh). Wówczas jednak na rynkach energii widoczne były jeszcze efekty kryzysu wywołanego wzrostem cen gazu po rosyjskiej napaści na Ukrainę.

 

REKLAMA

Średnia miesięczna cena energii od prosumentów w net-billingu (RCEm) w okresie od czerwca 2022 r. do grudnia 2024 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)
Średnia miesięczna cena energii od prosumentów w net-billingu (RCEm) w okresie od czerwca 2022 r. do grudnia 2024 r. (dane w zł/MWh). Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Prosumenci w net-billingu w 2025 zarobią więcej

W drugiej połowie zeszłego roku prosumenci w net-billingu przeszli na rozliczanie nadwyżek energii z miesięcznej ceny RCEm na ceny RCE wyznaczane dla poszczególnych okresów niezbilansowania (obecnie ceny RCE zmieniają się w praktyce co godzinę).

Prosumenci objęci net-billingiem, którzy rozpoczęli wytwarzanie energii przed lipcem 2024 r., mogą obecnie wrócić do rozliczeń po średniej miesięcznej cenie RCEm. Takie prawo dają im ostatnie zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które obowiązują od 27 grudnia 2024 r.
.

.
Wprowadzone pod koniec zeszłego miesiąca nowe przepisy w ustawie o OZE powinny okazać się korzystne dla portfeli prosumentów rozliczających się w net-billingu, ponieważ zwiększą one wartość energii oddawanej przez nich do sieci o współczynnik korekcyjny w wysokości 1,23.

Więcej na ten temat w artykule:Zmiany dla prosumentów i nie tylko. Nowe prawo wchodzi w życie.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.