Na Łotwie powstanie duża farma PV na trackerach. Z udziałem polskiej firmy

Na Łotwie powstanie duża farma PV na trackerach. Z udziałem polskiej firmy
fot. P&Q

Budowę dużej farmy fotowoltaicznej na Łotwie planuje litewska Grupa Ignitis, która zaprosiła do współpracy polskiego wykonawcę P&Q. Białostocka firma uczestniczyła już w szeregu wielkoskalowych inwestycji OZE, także realizowanych z litewskim partnerem.

Litewska Grupa Ignitis zamierza zbudować na Łotwie farmę fotowoltaiczną wykorzystującą konstrukcje nadążne. Ze względu na planowaną moc zainstalowaną elektrowni będzie to – jak podaje wykonawca – jedna z największych w Europie farm PV na trackerach.

Ignitis podpisało kontrakt z białostocką firmą P&Q na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ponad 170 MW. Powstanie ona w miejscowości Tume na Łotwie. Jak podkreśla P&Q, systemy nadążne, które mają być zastosowane na farmie, to technologia pozwalająca na efektywniejsze wykorzystanie energii słonecznej i zwiększenie wydajności instalacji.

REKLAMA

Wielkoskalowe projekty P&Q

Wywodząca się z Białegostoku firma P&Q podaje, że będzie to już trzeci jej projekt realizowany wspólnie z Ignitis. Wcześniejsze to farma fotowoltaiczna Stelpe I o mocy ponad 70 MW oraz farma wiatrowa (FW) Bąków II o mocy 144 MW. Ta druga inwestycja jest jedną z największych farm wiatrowych w Polsce, uzyskała pozwolenie na użytkowanie w połowie 2024 r.

Innym wielkoskalowym projektem OZE z udziałem P&Q jest farma fotowoltaiczna Miłkowice na Dolnym Śląsku. Należy ona do hiszpańskiej spółki Qualitas Energy, która zleciła budowę polskiej firmie. Instalacja o mocy 113 MW została oficjalnie uruchomiona jesienią 2023 r. Jest to jedna z największych farm PV w Polsce.

REKLAMA

Białostocki wykonawca uczestniczył też m.in. w projekcie PV Strzelino. To uruchomiona w połowie 2024 r. największa farma fotowoltaiczna Polenergii. Jej moc zainstalowana wynosi 45 MWp.

P&Q podaje, że obecnie portfel zrealizowanych przez firmę projektów obejmuje farmy wiatrowe o łącznej mocy 1200 MW, farmy PV o łącznej mocy 800 MW oraz 540 zaprojektowanych bateryjnych magazynów energii (BESS).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.