RWE zbuduje 31 farm fotowoltaicznych w Polsce
Ostatnie aukcje dla odnawialnych źródeł energii okazały się sukcesem dla niemieckiej grupy energetycznej RWE, która zapewniła sobie gwarancję stałych przychodów ze sprzedaży energii dla 31 farm fotowoltaicznych.
RWE jest jednym z beneficjentów ostatnich aukcji dla odnawialnych źródeł energii, które w zeszłym miesiącu przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki (URE). Niemiecki koncern energetyczny uzyskał w nich kontrakty różnicowe dla 31 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 84 MWac (102 MWdc).
Większość projektów RWE objętych aukcyjnym systemem wsparcia uzyskała już komplet pozwoleń, a rozpoczęcie budowy planowane jest na początek 2025 r.
Aukcje OZE
W przeprowadzonych w grudniu 2024 r. przez URE aukcjach dla OZE do sprzedaży przeznaczono 44,6 TWh zielonej energii o łącznej wartości nieco ponad 17 mld zł. Zakontraktowano ponad 16 TWh (36 proc.) energii elektrycznej o wartości około 5,1 mld zł (30 proc.).
Wsparciem w formie kontraktów różnicowych gwarantujących stałą cenę energii w okresie 15 lat (co roku indeksowaną o inflację) objęto 200 projektów – w tym 198 dotyczy budowy farm fotowoltaicznych, a 2 farm wiatrowych (aukcji dla pozostałych technologii OZE nie udało się rozstrzygnąć z powodu zbyt małej liczby ofert).
Największym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku aukcja dla producentów energii z fotowoltaiki i farm wiatrowych o mocy ponad 1 MW. Wsparciem objęto instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nieco ponad 1481 MW oraz lądowe farmy wiatrowe o mocy 90,8 MW. Minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 149 zł/MWh dla lądowych farm wiatrowych oraz 244,80 zł/MWh dla elektrowni fotowoltaicznych. Zgłoszona przez zwycięskich inwestorów maksymalna cena wyniosła odpowiednio 175 zł/MWh oraz 334,77 zł/MWh.
Z kolei w aukcji dla projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW wsparciem objęto 72 oferty sprzedaży energii z fotowoltaiki. Minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 297,78 zł/MWh. Natomiast maksymalna cena wyniosła 388 zł/MWh.
RWE nie podało, jaką cenę udało się zakontraktować dla projektów fotowoltaicznych firmy.
.
.
Ważna decyzja dla kluczowego projektu RWE w Polsce
Należąca do RWE spółka RWE Renewables Polska obecnie zarządza farmami wiatrowymi o łącznej zainstalowanej mocy 541 MW oraz farmami słonecznymi o łącznej mocy 91 MWac, a także rozwija w naszym kraju kolejne projekty. Największym z nich jest projekt morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, dla której RWE uzyskało w zeszłym miesiącu pozwolenie na budowę.
Morska farma wiatrowa F.E.W. Baltic II o docelowej mocy 350 MW jest realizowana w polskiej części Morza Bałtyckiego na obszarze około 41 km2, przy głębokości wody 30-50 m. Inwestycja powstaje w odległości około 50 km od brzegu, na północ od Ustki. Dla tego projektu RWE uzyskał wsparcie w formie kontraktów różnicowych na podstawie indywidualnej decyzji wydanej przez Urząd Regulacji Energetyki w 2021 r.
Piotr Pająk
Piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Brawo RWE !!
Dlaczego gebelsy
Przeciez sie nie oplaca, Ceny ujemne ,a farmy sa wylaczane w sloneczne dni, bo energii jest za duzo. To jak to jest. Kowalskiemu sie nie oplaca a zagranicznym inwestorom juz tak? Niech sobie postawia magazyny przy tych farmach.
Jak rozumiem liżemy niemcom dudy aż będą zadowoleni. Kopalnie przejmują niemcy, farmy pv niemce. Chciałem jeszcze zauważyć że wycinka lasów wcale nie zwolniła, a drewna brakuję, też jedzie do niemiec?