Moduł PVT gotowy do współpracy z pompą ciepła

Moduł PVT gotowy do współpracy z pompą ciepła
Dualsun

Nowy moduł fotowoltaiczno-termalny (PVT) ma współpracować z szerokim zakresem pomp ciepła typu powietrze-woda. Połączenie tych technologii zwiększy własną produkcję energii elektrycznej i cieplnej w domu prosumenta.

Założona w 2010 r. francuska firma DualSun specjalizuje się w produkcji paneli słonecznych, które łączą funkcje fotowoltaiczne i termiczne (PVT – Photovoltaic Thermal). Jednym z flagowych produktów jest moduł oznaczony jako Spring4 425 TOPCon Finned, który został przez firmę zaprezentowany na targach EnerGaïa w Montpellier we Francji.

Moduł dwufunkcyjny

Hybrydowy moduł fotowoltaiczno-termalny ma zaspokoić potrzeby zarówno w zakresie dostarczenia ciepła użytkowego, jak i w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną. Urządzenie ma wymiary 1722 x 1134 x 71 mm i waży 36,3 kg. Jest pokryte z przodu hartowanym szkłem o grubości 2 mm.

REKLAMA

W zakresie fotowoltaicznym moduł zbudowany jest na bazie półciętych ogniw typu N TOPCon. Oferuje moc maksymalną 425 Wp. Sprawność modułu Spring4 według deklaracji producenta wynosi 21,8 proc, napięcie obwodu otwartego (Voc) to 38,58 V, a prąd zwarciowy jest równy 13,83 A.

Warto zwrócić uwagę na niski współczynnik temperaturowy mocy, który wynosi -0,26 proc./st. C., na co z pewnością ma wpływ fakt, że duża ilość ciepła powstająca w obrębie modułu jest przechwytywana przez jego tylną stronę i wykorzystywana dalej do podgrzewania wody.

Od strony termalnej moduł Spring4 425 TOPCon Finned oferuje powierzchnię absorbera wynoszącą 1,95 m2. Maksymalna objętość cieczy roboczej wynosi 3,57 l, a maksymalne ciśnienie robocze to 6 barów. Temperatura stagnacji, czyli maksymalna temperatura, jaką może osiągnąć kolektor słoneczny w warunkach pełnego nasłonecznienia, gdy ciecz robocza w układzie nie krąży i nie jest odbierane ciepło, wynosi 70 st. C. Moc cieplna modułu wynosi 459 W/m2.

REKLAMA

Gotowy do współpracy z pompą ciepła

Moduł fotowoltaiczno-termalny SPRING4 425 TOPCon jest przygotowany do współpracy z pompami ciepła typu powietrze-woda. Jak stwierdził przedstawiciel producenta w wypowiedzi dla PV Magazine, nowy moduł PVT może współpracować z różnymi markami i rodzajami pomp ciepła, co uelastycznia zastosowanie i dobór poszczególnych jednostek systemu.

Moduł Spring4 425 TOPCon może być stosowany z pompami ciepła z jednostką wewnętrzną zawierającą zbiornik ciepłej wody użytkowej z podwójnym wymiennikiem lub pompami ciepła z rurami grzewczymi podłączonymi bezpośrednio do modułu hydraulicznego pompy ciepła oraz z monoblokowymi pompami ciepła zawierającymi zbiornik ciepłej wody użytkowej z podwójnym wymiennikiem.

Hybrydowy panel jest objęty 10-letnią gwarancją produktową i 30-letnią gwarancją wydajności dla strony PV, która po wspomnianym okresie ma wynieść nie mniej niż 87,4 proc. początkowej sprawności.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.