Moduł PVT gotowy do współpracy z pompą ciepła
Nowy moduł fotowoltaiczno-termalny (PVT) ma współpracować z szerokim zakresem pomp ciepła typu powietrze-woda. Połączenie tych technologii zwiększy własną produkcję energii elektrycznej i cieplnej w domu prosumenta.
Założona w 2010 r. francuska firma DualSun specjalizuje się w produkcji paneli słonecznych, które łączą funkcje fotowoltaiczne i termiczne (PVT – Photovoltaic Thermal). Jednym z flagowych produktów jest moduł oznaczony jako Spring4 425 TOPCon Finned, który został przez firmę zaprezentowany na targach EnerGaïa w Montpellier we Francji.
Moduł dwufunkcyjny
Hybrydowy moduł fotowoltaiczno-termalny ma zaspokoić potrzeby zarówno w zakresie dostarczenia ciepła użytkowego, jak i w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną. Urządzenie ma wymiary 1722 x 1134 x 71 mm i waży 36,3 kg. Jest pokryte z przodu hartowanym szkłem o grubości 2 mm.
W zakresie fotowoltaicznym moduł zbudowany jest na bazie półciętych ogniw typu N TOPCon. Oferuje moc maksymalną 425 Wp. Sprawność modułu Spring4 według deklaracji producenta wynosi 21,8 proc, napięcie obwodu otwartego (Voc) to 38,58 V, a prąd zwarciowy jest równy 13,83 A.
Warto zwrócić uwagę na niski współczynnik temperaturowy mocy, który wynosi -0,26 proc./st. C., na co z pewnością ma wpływ fakt, że duża ilość ciepła powstająca w obrębie modułu jest przechwytywana przez jego tylną stronę i wykorzystywana dalej do podgrzewania wody.
Od strony termalnej moduł Spring4 425 TOPCon Finned oferuje powierzchnię absorbera wynoszącą 1,95 m2. Maksymalna objętość cieczy roboczej wynosi 3,57 l, a maksymalne ciśnienie robocze to 6 barów. Temperatura stagnacji, czyli maksymalna temperatura, jaką może osiągnąć kolektor słoneczny w warunkach pełnego nasłonecznienia, gdy ciecz robocza w układzie nie krąży i nie jest odbierane ciepło, wynosi 70 st. C. Moc cieplna modułu wynosi 459 W/m2.
Gotowy do współpracy z pompą ciepła
Moduł fotowoltaiczno-termalny SPRING4 425 TOPCon jest przygotowany do współpracy z pompami ciepła typu powietrze-woda. Jak stwierdził przedstawiciel producenta w wypowiedzi dla PV Magazine, nowy moduł PVT może współpracować z różnymi markami i rodzajami pomp ciepła, co uelastycznia zastosowanie i dobór poszczególnych jednostek systemu.
Moduł Spring4 425 TOPCon może być stosowany z pompami ciepła z jednostką wewnętrzną zawierającą zbiornik ciepłej wody użytkowej z podwójnym wymiennikiem lub pompami ciepła z rurami grzewczymi podłączonymi bezpośrednio do modułu hydraulicznego pompy ciepła oraz z monoblokowymi pompami ciepła zawierającymi zbiornik ciepłej wody użytkowej z podwójnym wymiennikiem.
Hybrydowy panel jest objęty 10-letnią gwarancją produktową i 30-letnią gwarancją wydajności dla strony PV, która po wspomnianym okresie ma wynieść nie mniej niż 87,4 proc. początkowej sprawności.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Super ale to nic innego jak kolektory słoneczne płaskie wbudowane w panel do podgrzania zasobnika cwu np. z dwoma wężownicami ewentualnie z wymmiennikiem ciepła który bardziej bym proponował ze wzgledu na jego łatwiejszy serwis (odkamiennienie). Fajne rzeczy ale dla nowych inwestycji i nic w tym nowego technologia ma już 10 lat. Fajnie było by dopracować i dopasować go do naszych warunków pażdziernik-marzec aby podgrzac wstępnie wode cwu która ma 8stopni . Zbironik przed zbiornikiem głównym cwu dzieki czemu wykorzystuje się maks. wydajność kolektorów w tym okresie bo czasami woda w nich nieprzekracza 20 stopni i do nieczego nie służy. I jeszcze jedno niektóre kolektory sa tylko zalewane wodą zdemineralizowaną i aby niedoprowadzić do zamarznięcia stosuje sie ciągły obieg przez co w okresie gdzie temp. sa ujemne i nie ma uzysku cieplnego występują min. straty wyniku wychłodzenia zasobnika plus energia na prace pompy obiegowej. Fajny gadżet ale do obiektów komercyjnych i przemysłowych i w innym regionie europy.
Ta technologia jest już stosowana u naszych rodzimych producentów systemów solarnych termicznych ( np. firma Ensol z Raciborza) od kilkunastu lat. Niestety w polskich warunkach klimatycznych sprawdza się średnio.
gdzie ta współpraca z pompą ciepła, chyba zasobnikiem cwu.
Redaktor upośledzony
Pomysł „super”. W w listopadzie moja instalacja pv dała 18% potrzenego prądu a w grudniu 10.
Kontaktowałem się już jakiś czas temu z firmą i niestety nie działają na polskim rynku, nie mają ani dystrybutora ani firmy zajmującej się montażem ich rozwiązań.
Spodziewałem się, że PVT będzie współpracować z PC ale na innej zasadzie niż tylko służąc za pompę cyrkulacyjną. Wiosną i jesienią często są dni, że słońce świeci dość wydajnie ale temperatura powietrza jest zbyt niska, żeby klasyczny kolektor słoneczny pracował efektywnie. Połączenie z PC ma sens ale z odzyskiem ciepła z obiegu PVT w momencie, gdy temperatura czynnika jest niższa od wymaganej.
@Alek: W takiej instalacji o wiele lepiej sprawdzi się mieszanka glikolu z wodą. Nie trzeba wtedy marnować energii na pompę cyrkulacyjną. Nie ryzykujemy też uszkodzeniem instalacji w mroźne dni w razie przerw w zasilaniu. W klasycznym układzie to o wiele lepiej jest wpiąć kolektor na niezależnej wężownicy i pompie obiegowej.
Najlepsze kolektory słoneczne prózniowe i zasobniki do nich ma firma Paradigma i to nie reklama ponieważ bardzo długo szukałem czy montować kolektory i szukałem co jest na świecie i nie ma nic lepszego. Niestety nie kupiłem bo cena jest wysoka choć warta swojej ceny. Nikt nie dorówna im parametrom jak i żywotności. Drugim producentem jest Viessmann kolektory próżniowe . Trzeci kolektory płaskie Buderus . Powiem tak gdyby koszt oscylował pomiędzy 10-15k. to ok co do moich potrzeb ale niestety koszt był na poziomie 18, 22, 38k i uważałem że poniesione koszt nie zaprocentują tak w obniżeniu rachunków jak dobra pompa gruntowa i odpowiednie dolne zródło i dobrej jakości sondy gdzie koszt jest na poziomie 80k. Można dołożyć klimakonwektory i jeszcze cieszyć się latem chłodem dzięki któremu dolne zródło będzie się szybciej regenerowało.
@Alek: Idea PVT jest inna niż przy klasycznych kolektorach. Tutaj po prostu zagospodarowujesz ciepło, które bezproduktywnie nagrzewa moduły fotowoltaiczne. Wadą klasycznych kolektorów jest to, że w lecie gdy najmniej ciepła potrzeba to masz go w nadmiarze, stąd słusznie myślisz o połączeniu z PC gruntową bo tak to robiono kiedyś. Jesienią i wiosną ciepła zazwyczaj masz niewiele a w zimie w ogóle. Po ostatnich spadkach instalacji PV coraz bardziej opłaca się zamiast kolektora słonecznego używanie fotowoltaiki w połączeniu z grzałkami w zasobniku CWU. W lecie ciepła masz mniej niż z kolektora za to nawet w zimie jesteś w stanie nagrzać CWU. Poza tym fotowoltaika w tej chwili wychodzi w podobnej cenie lub taniej a nie ma ryzyka przegrzania instalacji.
Zgadza się o kolektorach wspomniałem bo foto juz posiadam i zainteresowałem się czymś innym aby moć wspomagać pompę ciepła gruntową ale przerost formy nad treścią przy czym trzeba jeszcze uważać na oddawnie ciepła do gruntu bo nie można tam dać 50 stopni jeśli wystepuja piachy iły , inaczej ma sie to jak wystepuje skała. Przy materiale sypkim takie temeratury wysuszaja grunt i i nie magazynuja energii doprowadzjąc bardzo szybko do degradacji zródła. Pvt fajne ale przy nowych inwestycjach ,tematem interesowałem si e 4 lata temu może dzisiaj ceny PVT są wyglądaja juz atrakcyjnie cenowo.