Duża farma fotowoltaiczna na Pomorzu podłączona do sieci
Duński koncern European Energy uruchomił swoją największą w Polsce farmę fotowoltaiczną. Zwiększa ona do 200 MW portfolio należących do firmy instalacji OZE w naszym kraju.
European Energy poinformowało o podłączeniu do sieci parku solarnego o mocy 54 MW. Farma PV znajduje się w pobliżu Dębnicy w województwie zachodniopomorskim.
Jest to największa farma fotowoltaiczna European Energy w Polsce. Jej budowa została zakończona 21 grudnia 2024 r. Według szacunków farma będzie generowała ponad 50 GWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 13,5 tys. europejskich gospodarstw domowych.
– Cieszymy się, że udało nam się uruchomić nasz jak dotąd największy projekt solarny w Polsce. Ten kamień milowy jest wynikiem ogromnego wysiłku całego naszego polskiego zespołu i ugruntowuje naszą pozycję kluczowego gracza w polskim sektorze energii odnawialnej – powiedziała Olga Sypuła, Country Manager European Energy w Polsce.
Wraz z uruchomieniem farmy PV w Dębnicy całkowita moc operacyjna aktywów European Energy w Polsce wzrosła ze 131 MW do prawie 200 MW.
Ponad 33 mln zł finansowania z mBanku
European Energy w sierpniu 2024 r. zabezpieczyło finansowanie dla farmy fotowoltaicznej Dębnica. Środki w wysokości 33,3 mln euro zapewnił mBank. Pozyskane finansowanie duński koncern przeznaczył na ukończony park solarny Dębnica i budowaną farmę PV Łobez.
– Nasz zespół inżynierów zgromadził rozległą wiedzę dzięki projektom realizowanym w całej Europie i za granicą. Szczególnie satysfakcjonujące jest podłączenie do sieci naszego największego parku fotowoltaicznego w Polsce i jesteśmy bardzo zadowoleni z dobrej współpracy z lokalnymi partnerami w kraju – skomentował Poul Jacobsen, EVP i szef EPC w European Energy.
Duński koncern realizuje w Polsce projekty o mocy prawie 4 GW. Obejmują one technologię wiatrową, słoneczną i bateryjne magazyny energii. Rok 2023 deweloper zakończył z bardzo dobrymi wynikami finansowymi. EBITDA wzrosła o 27 proc. rok do roku, a zysk netto – o 10 proc. Więcej na ten temat w artykule: Duży wzrost generacji z OZE. European Energy na fali.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Ciekawe czy zastosowali coś na te zacienienia czy panele są już tak dobre?
@OZEs, ja jestem zdania że na zacienienie najlepszym rozwiązaniem jest nieinstalowanie modułów w miejscu zacienionym.
Przy zagajniku cień pada tylko od wschodu, więc nie jest tak źle, a te krzaki od południa to niewielki ułamek procenta.
Jestem podobnego zdania. To był sarkazm 🙂 Pytanie tylko czy to nie wpłynie na prawidłową pracę instalacji i nie spowoduje jakiejś awarii??? Inwestycja raczej do tanich nie należała. Uzyski uzyskami…
@OZEs, same moduły są zabezpieczone diodami przed negatywnymi skutkami zacienienia. Zresztą koszt samych modułów przy skali takiej farmy jest niewielki, więc lepiej się opłaca ich napchać gdzie się da, nawet w zacienionych miejscach.
A gdzie, potem te śmieci fotowoltaiczne? Czy Duńczycy je zjedzą? Czy Polska będzie śmietnikiem następnych śmieci
PRECZ Z FOTOWOLTAIKĄ. !!!!!!!! PRECZ
Musimy@ Uczepiłeś się tej utylizacji jak rzep psiego ogona. To zo wyprodukują te panele w 15 lat jest tak ogromnym zyskiem dla środowiska, że twoje utyskiwanie nie ma rządnego poparcia. Panele i tak nawet gdyby leżały odłogiem, mniej szkodzą niż obecne śmieci jakie sam produkujesz. Panele i tak pójdą do recyklingu. Tam jest dużo do odzyskania cennego surowca.
Zacienione obszary można zrobić na osobnych stringach/falownikach i po problemie. Zresztą sami piszą, że produkcja wyniesie raptem 50 GWh z 54MW więc przyjmują te zacienienia
A ile mają w Magazynie Energi !!!!!!!!!!!!!
Kowalski musi magazyn zakładać bo nie zapłacą w południe bo słońce za mocno świeci stawki ujemne !!!!!!
A taka farma będzie podnosić napięcie w sieci i se sąsiady nie sprzedadzą z foto prądu 🙁