Nowa linia produkcyjna paneli PV uruchomiona we Francji

Nowa linia produkcyjna paneli PV uruchomiona we Francji
fot. Reden Solar

Producent modułów fotowoltaicznych zwiększył moce wytwórcze swojej fabryki do 200 MW. Wylicza, o ile wyższy jest koszt produkcji paneli we Francji niż wykorzystania modułów z Azji. 

Francuski Reden Solar uruchomił linię produkcyjną paneli fotowoltaicznych o mocy 200 MW w swojej fabryce w Roquefort, w południowo-zachodniej Francji. Jak podaje PV Magazine France, wydajność nowej linii wnosi do 300 tys. modułów rocznie. Reden Solar ma je wytwarzać głównie na potrzeby własnych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Firma jest bowiem aktywnym producentem energii z PV.

Ostatnio Reden Solar informował o podpisaniu z Banque des Territoires umowy na rzecz wspierania rozwoju fotowoltaiki we Francji. Nowa platforma inwestycyjna Reden Territoires, należąca w 49 proc. do Banque des Territoires i w 51 proc. do Reden, będzie finansować projekty dachowej i naziemnej fotowoltaiki. Zakładana początkowa moc portfela wynosi 148 MW, następnie w ciągu najbliższych trzech lat ma dojść dodatkowe 750 MW.

REKLAMA

Rozbudowa linii za 4 mln euro

W nowy sprzęt, zgodnie z informacjami PV Magazine, Reden zainwestował 4 mln euro. Modułową linię produkcyjną, która zastąpiła zainstalowaną 15 lat temu linię o mocy 65 MW, zaprojektował hiszpański Mondragon.

Fabryka w Roquefort wytwarza moduły bazujące na ogniwach w technologii PERC, które mają sprawność ponad 21,7 proc. PV Magazine podaje, że są one rygorystycznie testowane pod kątem wydajności i mają certyfikat niskoemisyjności. Reden Solar ma produkować moduły w czterech wariantach mocy – od 405 W do 545 W. Mają one być dostosowane do różnych projektów: elektrowni naziemnych, projektów domowych i systemów agrofotowoltaicznych. Wykorzystywane do wytwarzania paneli ogniwa PERC produkowane są w Azji, miedź pochodzi z Francji i Belgii, a szkło solarne – z Austrii.

Francuzi postawili na ogniwa PERC

Obecnie jednak technologia PERC, do niedawna powszechnie stosowana w przemyśle PV, coraz częściej wypierana jest przez nowsze i wydajniejsze technologie ogniw TOPCon lub HJT. Deklarowana przez Reden sprawność modułów na poziomie 21,7 proc. jest relatywnie niska w zestawieniu z wynikami chińskich producentów, którzy wprowadzają już na rynek panele o sprawności ponad 24 proc.

Reden Solar również bierze pod uwagę przejście w przyszłości na technologię TOPCon. – Nasza nowa linia produkcyjna będzie w stanie się do niej dostosować. Ale TOPCon jest dopiero na wczesnym etapie, więc lepiej dla nas, abyśmy mieli jakąś perspektywę dla tej produkcji – powiedział prezes i dyrektor generalny Reden Solar Frank Demaille, cytowany przez PV Magazine France.

REKLAMA

Koszt niezależności od chińskich dostaw

Reden Solar w odpowiedzi na pytanie o opłacalność produkcji droższych modułów we Francji wobec spadku cen chińskich paneli PV wskazał, jaki jest udział tych nakładów w projektach prowadzonych przez firmę.

Dodatkowy koszt wynosi od 50 do 70 proc., ale „panelowa” część elektrowni słonecznej stanowi tylko jedną czwartą całkowitej ceny – powiedział Frank Demaille.

Dyrektor firmy wyliczył, że wobec tego dodatkowy koszt korzystania z paneli wyprodukowanych we Francji – wahający się w granicach 15-25 proc. w zależności od typu elektrowni – jest możliwy do pokrycia. Jednocześnie produkcja własnych paneli daje firmie jako producentowi energii kluczową przewagę – pełną kontrolę nad łańcuchem wartości.

Pozwala nam to również mieć silniejszą pozycję, jeśli chodzi o negocjacje z naszymi chińskimi dostawcami, ponieważ szczegółowo znamy ich działalność – podkreślił Demaille w wypowiedzi dla PV Magazine France.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.