EDPR rusza z budową dużej farmy fotowoltaicznej
To będzie pierwsza wielkoskalowa farma fotowoltaiczna EDP Renewables w Niemczech. Obecny także na polskim rynku deweloper nie zwalnia z ekspansją za granicą.
Wywodząca się z Portugalii spółka EDP Renewables (EDPR), należąca do Grupy EDP, rozpoczęła budowę w Niemczech farmy fotowoltaicznej o mocy 87 MWp. Projekt o nazwie Ketzin realizowany jest w Brandenburgii, na zachód od Berlina.
Jak podaje EDPR, projekt Ketzin został opracowany we współpracy z Kronos Solar EDPR. To niemiecki deweloper fotowoltaiki przejęty przez EDP w 2022 r. Uruchomienie farmy fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 87 MWp jest planowane na drugą połowę 2025 r.
Farma fotowoltaiczna ma produkować około 91 GWh energii elektrycznej rocznie. To wolumen odpowiadający zapotrzebowaniu ponad 28 tys. niemieckich gospodarstw domowych. Deweloper wylicza, że farma PV pozwoli zredukować emisję o około 75 tys. ton CO2.
EDPR w Niemczech
EDP Renewables uznaje projekt Ketzin za kamień milowy w ekspansji na niemieckim rynku energetycznym.
Budowa farmy słonecznej Ketzin to ważny krok dla EDP i Kronos Solar EDPR w realizacji naszego ambitnego planu rozwoju w Niemczech. Dzięki imponującemu portfolio projektów słonecznych o łącznej mocy przekraczającej 5 GWp, znajdujących się na różnych etapach realizacji, oraz zespołowi zajmującemu się rozwojem energetyki wiatrowej i innych technologii odnawialnych Niemcy mają stać się jednym z kluczowych rynków dla EDP – mówi Duarte Bello, dyrektor generalny EDP na Europę.
Obecne projekty EDP w Niemczech koncentrują się na rozwoju dużych mocy zainstalowanych w PV (ponad 400 MWp w ciągu najbliższych 2 lat). Jednak długoterminowa strategia firmy zakłada uzupełnienie portfela o projekty wiatrowe i bateryjne magazyny energii. Firma zamierza do 2030 r. zrealizować w Niemczech projekty o łącznej mocy ponad 1 GW.
Obecny plan biznesowy EDP przewiduje, że rynek niemiecki będzie stanowić około 20 proc. europejskich inwestycji grupy, a do 2030 r. wzrośnie do około 25 proc.
Europejskie projekty EDPR
Niedawno spółka EDPR uruchomiła swoją największą farmę fotowoltaiczną we Włoszech, w regionie Lacjum. To farma PV Tuscia 1, której moc zainstalowana wynosi 72 MWp (62,4 MWac).
Wcześniej firma uruchomiła farmę PV w Apulii o mocy 10 MWp (8,4 MWac). Od momentu wejścia na rynek włoski EDPR zainstalowało w tym kraju ponad 600 MW mocy wiatrowej i słonecznej. W planach ma zbudowanie włoskiego portfela o łącznej mocy 1 GW.
Wiosną br. ruszyła największa europejska farma fotowoltaiczna w całym portfelu EDP, która mieści się w Portugalii. Farma PV Cerca w gminach Alenquer i Azambuja niedaleko Lizbony ma moc 202 MWp. Zwiększyła ona do 540 MWp moc zainstalowaną EDP w tym kraju.
W Portugalii EDP ma udział w projekcie morskiej elektrowni wiatrowej wykorzystujących technologię częściowo zanurzonych platform, nieprzytwierdzonych na stałe do dna morskiego. Farma WindFloat Atlantic (WFA) działa w odległości 20 km od portugalskiego wybrzeża, na wysokości miasta Viana do Castelo. W tym roku jej deweloper pochwalił się bardzo dobrym wynikiem generacji energii osiągniętym za rok ubiegły. Produkcja na poziomie 80 GWh przekroczył prognozy przyjęte dla projektu. Więcej na ten temat w artykule: Innowacyjna morska elektrownia wiatrowa bije kolejny rekord produkcji.
Projekt w formule cable-pooling w Polsce
W 2007 r. portugalski koncern energetyczny rozpoczął swoją działalność w Polsce poprzez spółkę EDP Renewables. Natomiast w roku 2020 utworzona została firma EDP Energia Polska – część globalnego biznesu EDP Client Solutions, który specjalizuje się w rozwiązaniach fotowoltaicznych dla firm.
W 2022 r. EDP Energia Polska przejęła firmy Soon Energy Polska i Zielona-Energia.com. Do grudnia 2023 r. spółka zakontraktowała 152 MWp na polskim rynku.
Do EDPR należy w Polsce m.in. hybrydowa farma solarno-wiatrowa Konary o łącznej mocy 124,5 MW, zlokalizowana w Wielkopolsce, wybudowana w formule cable-pooling. Jesienią br. spółka przedstawiła efekty pracy tej instalacji – po roku od jej uruchomienia. Więcej na ten temat w artykule: Pierwsze efekty cable-poolingu w Wielkopolsce.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.