Columbus chce wykorzystać wstrzymanie Czystego Powietrza
Dla czołowej firmy z polskiego rynku energetyki prosumenckiej w sytuacji spadku inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne program Czyste Powietrza stał się kluczowym źródłem zamówień. Wstrzymanie naboru wniosków w tym programie Columbus chce obrócić w szansę na rozwój swojego biznesu.
Kilka dni temu Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wstrzymał przyjmowanie wniosków o dotacje w programie termomodernizacji domów i wymiany źródeł ciepła Czyste Powietrze. Kilkumiesięczna przerwa ma zostać wykorzystana na naprawę programu, aby wykluczyć nieprawidłowości i poprawić efektywność dofinansowanych inwestycji. Nabór wniosków na nowych zasadach ma wrócić wiosną 2025 r.
W ostatnich latach program Czyste Powietrze stał się istotnym źródłem przychodów dla wielu firm, które wcześniej skupiały się na montażu domowych instalacji fotowoltaicznych. Inwestycje w tym zakresie spadły po zmianie zasad rozliczeń prosumentów w 2022 r. i wtedy wiele firm zwróciło większą uwagę na obsługę przedsięwzięć realizowanych w Czystym Powietrzu.
Jedną z tych firm był Columbus Energy. Teraz – w sytuacji wstrzymania naboru w Czystym Powietrzu – firma kierowana przez Dawida Zielińskiego wyszła z ofertą konsolidacji rynku firm obsługujących program.
Powołana przez krakowską grupę spółka Columbus One ma zapewnić firmom obsługującym dotychczas program Czyste Powietrze kontynuację sprzedaży usług i urządzeń, pomoc w utrzymaniu finansowej płynności, a także dostarczyć wsparcie operacyjne.
Columbus One ma skonsolidować rynek
Columbus Energy podkreśla, że dotychczasowe wady programu Czyste Powietrze spowodowały trudną sytuacje nie tylko u beneficjentów, którzy otrzymywali źle dobrane instalacje.
„Dramatyczna sytuacja jest również u wykonawców, których przerosła skala działalności i poziom skomplikowania programu. Takich firm są tysiące. Aktualizacja programu, zaostrzająca zasady przyznawania funduszy, w praktyce może zahamować działalność części wykonawców, którzy już zakontraktowali umowy w ramach Czystego Powietrza” – ocenia spółka.
Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA, liczy, że nowa spółka Columbus One będzie konsolidować przedsiębiorców i sprzedawców z branży OZE, którzy chcą kontynuować działalność pomimo obecnej sytuacji w programie Czyste Powietrze.
– Chcemy zapewnić tym firmom dalszy rozwój ich biznesu, bez szkody dla klientów, którzy podpisali już umowy o realizację usług w ramach programu. Trzeba skupiać swoją uwagę na klientach, nie na konkurencji, ale w tym przypadku, żeby pomóc beneficjentom programu, trzeba pomóc także konkurencji – tłumaczy Dawid Zieliński.
Columbus nie przerywa podpisywania umów
Dawid Zieliński zapewnia, że jego spółka będzie kontynuować pozyskiwanie umów w ramach programu Czyste Powietrze nawet mimo jego czasowego zawieszenia.
– Wierzymy, że nasz proces sprzedażowo-operacyjny jest na tyle uniwersalny, że w nowej odsłonie programu sprawdzi się jeszcze lepiej niż dotychczas, a nasze doświadczenie w branży fotowoltaiki w zakresie skali, rozliczeń, IT, operacji, cashflow przeniesie się na sukces. Warto też podkreślić, że nawet jeśli przed danym wykonawcą stoi widmo bankructwa i odpowiedzialności za zaliczki, jakie pobrał z budżetu dotacyjnego, dla niego także mamy rozwiązanie – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA.
Co zaoferuje Columbus One?
Columbus One ma zapewnić nowym partnerom kontynuację działalności sprzedażowej i ma przeprowadzić audyt zawartych umów, aby zdążyć z ich wykonaniem i rozliczeniem w terminie.
Nowa spółka ma przygotować długoterminową strategię dla przedsiębiorców pod parasolem grupy Columbus Energy. Dodatkowo Columbus One ma zapewnić ochronę prawną prowadzonej działalności i dostęp do produktów będących w ofercie Columbusa, jak również dostarczyć pełną obsługę klienta.
Paweł Bednarek, prezes nowo powołanej spółki, tłumaczy, że Columbus One będzie najpierw identyfikować kluczowe problemy firm lub sprzedawców, aby następnie dobrać odpowiednie rozwiązania.
W pakiecie mamy szereg usług i narzędzi, m.in. odciążenie z kosztów stałych, wdrożenie sprawdzonego modelu sprzedaży, wsparcie finansowania, ułatwienie dostępu do produktów, magazynu i wiele innych. Dzięki temu każdy sprzedawca czy przedsiębiorca będzie mógł kontynuować działalność bez ryzyka niewywiązania się z umowy, utraty płynności finansowej, a w efekcie zamknięcia biznesu lub nawet odpowiedzialności karnej za środki publiczne – tłumaczy Paweł Bednarek.
Współpracę z Columbus One będzie można zawrzeć zarówno działając pod własną marką, jak i przechodząc pod markę Columbus. Wsparcie może być częściowe lub obejmować całość działalności.
.
.
Doświadczenie po załamaniu na rynku prosumentów
Spółka deklaruje, że do Columbusa One będą mogli się także zgłaszać właściciele sieci sprzedaży, którzy chcą mieć pełną swobodę działania i wpływ na kierunek rozwoju zespołu, korzystając przy tym z doświadczenia i produktów Columbusa.
Wewnętrznie w grupie Columbus przeprowadziliśmy wieloetapowy proces konsolidacji, dzięki czemu przetrwaliśmy największe załamanie na rynku OZE w 2022 r. Mamy więc kompetencje, możliwości i środki, aby teraz pomóc innym, mniejszym podmiotom w przezwyciężeniu różnego rodzaju trudności, które nie zawsze są zależne od nich – dodaje Dawid Zieliński.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
no proszę Zieliński jednym z głównych wyłudzaczy prefinansowania
Mój wniosek Czyste powietrze” został przeprocesowany pomyślnie,obył się audyt itd. kiedy rozpoczęcia prac ?! marzniemy! strop powinien być ocieplony i wymiana piec na pelet .
Dzień dobry. Nazywam się Dawid Zieliński. Proszę o pytania.
Śmierdzi płatną protekcją na kilometr. Nie ma to jak wygryźć całą ko kurencję i „konsolidować” rynek przez firmę która jest największym beneficjentem aktualnych walów
Paradoks. Spółka z milionowymi stratami rok do roku będzie wspierać i doradzać innym podmiotom. To wygląda podobnie jak doradzanie ksiądza jak budować rodzinne szczęśliwe życie…
Ta firma co innegoowi a co innego robi
Ciekawe, że główny sprawca nadużyć w programie, teraz udaje zbawcę…
Przecież to oni montują pompe Kaisai która kosztuje w sprzedaży 4200 netto. A w Colombusie ta pompa z montażem kosztuje 55000 netto to są jakieś jaja.
Nie polecam Columbus energi klienta pozyskanego mają za nic. Od ponad 2 miesięcy nie mogę się doprosić kogoś kto usunięcia usterkę. Falownik wyje mi kilka razy w ciągu dnia. Poprostu porażka. Na pewno nikomu nie polece tej firmy.
Widmo bankructwa to raczej stoi przed Columbusem który od lat nie wygenerował złotówki zysku a zobowiązania przekraczają aktywa już od ponad roku. Zieliński jak zawsze dobra mina do złej gry.
Firma która ma jedne z najwyższych cen będzie ratować rynek. Co za patologia. Przecież jednym z głównych porodów zawieszenia CzP były horrendalne ceny a takie właśnie ms Columbus.
Ludzie, otrzasnijcue się?
Mam od was PV i aqua .Aqua wysiadło po dwóch dniach pracy.Mailowo złożyłem zawiadomienie a później dziesiątki telefonów .Na infolinii ,,tylko podbijają,,jak sami mówią .Pytanie do Pana Zielińskiego .Kiedy ktoś z waszej strony się tym zajmie ?
@Seba – właśnie wskazałeś jedną z patologii przogramu „Czyste Powietrze”. Otóż beneficjent, który zainstaluje drogi sprzęt od Columbusa dostanie większą dotację niż ten, który zainstaluje dokładnie taki sam sprzęt, ale w tanśzej firmie. O ile na początku działania programu, gdzie limity były kwotowe, takie przypadki były sporadyczne, to obecnie jest ich mnóstwo.
@ Świerszcz.
Procedujemy Pana zgłoszenie.
Już rok czekam na podłączenie paneli a columbus ma mnie w dupie a płacić im muszę. Złodzieje i oszuści
Jeśli zostanie wstrzymany program czyste powietrze to wreszcie podatnicy odetchną pełną piersią ,a przynajmniej z ulgą.Możnaby więcej tych głupkowatych programów zlikwidować.
Jeśli zostanie wstrzymany program czyste powietrze to wreszcie podatnicy odetchną pełną piersią ,a przynajmniej z ulgą.Możnaby więcej tych głupkowatych programów zlikwidować.
Wszystkie te dotacje nie trafiaja do użytkownikow a jedynie do firm instalujacych panele po 4 tysiące za 1 kWp mocy instalowanej. A panele po 235 netto za 550 wat, czyli 1 kWp wychodzi po okolo 450 zl netto. Sami sobie to robicie