Ruszyła budowa największej farmy fotowoltaicznej w krajach bałtyckich
Na zachodzie Estonii powstanie ogromna farma fotowoltaiczna. Projekt zakłada, że w przyszłości będzie to instalacja hybrydowa ze zintegrowanym magazynem energii i turbinami wiatrowymi.
Park solarny w Estonii zbuduje wywodzący się z tego kraju deweloper Sunly. Farma fotowoltaiczna zlokalizowana będzie w miejscowości Risti, w regionie Lääne.
Budowa ruszyła pod konic listopada. Pełnie uruchomienie instalacji planowane jest na jesień 2026 r.
Moc i koszt estońskiej famy PV
Budowany Solar Park Risti ma osiągnąć moc zainstalowaną 244 MW. Sunly zaznacza, że będzie to największa farma fotowoltaiczna w krajach bałtyckich (uruchomiona na początku maja br. największa farma PV na Litwie ma moc 100 MWp).
Na powstającej farmie fotowoltaicznej w Estonii wykorzystane zostaną konstrukcje nadążne, które mają zwiększyć efektywność produkcji energii zwłaszcza rano i w godzinach popołudniowych. Jak wylicza Sunly, instalacja będzie produkowała prąd w ilości odpowiadającej średniemu zapotrzebowaniu około 55 tys. gospodarstw domowych w Estonii.
Koszt inwestycji szacowany jest na 125 mln euro. Będzie ona realizowana we współpracy z Metsagrupp, jednym z największych właścicieli gruntów w Estonii. Głównym wykonawcą projektu jest firma Connecto.
Farma fotowoltaiczna w Risti stanowi część większego projektu hybrydowego, który połączy energię słoneczną, wiatrową i magazynowanie energii. – Oprócz parku solarnego planujemy w najbliższych latach wprowadzenie systemów magazynowania energii w Risti, co pomoże stabilizować ceny energii elektrycznej dla konsumentów w przyszłości – zapowiedział Priit Lepasepp, współzałożyciel i CEO Sunly.
Planowany magazyn energii ma osiągnąć moc 244 MW (nie podano planowanej pojemności). Sunly informuje, że współpracuje również z lokalną społecznością, aby znaleźć lokalizację dla przewidzianych w ramach projektu hybrydowego dziewięciu turbin wiatrowych.
Korzyści dla lokalnej społeczności
Projekt Solar Park Risti został opracowany w kooperacji z lokalnym samorządem. Wiosną br. Sunly podpisało z gminą Lääne-Nigula umowę, w której zobowiązało się do przekazywania na rzecz gminy 0,6 proc. przychodów z parku solarnego. Jak wylicza, przy cenie energii elektrycznej wynoszącej 0,05 euro/kWh kwota ta wyniosłaby około 75 tys. euro rocznie.
Sunly podkreśla, że realizowana inwestycja wspiera rozwój regionu, a umowa z gminą obowiązywać będzie przez 25 lat, tj. minimalny planowany okres eksploatacji farmy PV. Jeśli dojdzie do budowy również parku wiatrowego, firma zamierza zaoferować społeczności lokalnej energię elektryczną po preferencyjnych cenach.
Hybrydowe parki energetyczne w Europie
W sierpniu br. Sunly pozyskało od skandynawskich i francuskich inwestorów 300 mln euro na rozwój hybrydowych parków energetycznych w krajach bałtyckich i w Polsce. Finansowanie zapewniły m.in. fundusze Rivage Investment i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) przy udziale norweskiego funduszu emerytalnego Kommunal Landspensjonskasse (KLP).
W planach dewelopera jest rozwój projektów łączących w jednym punkcie przyłączenia energię wiatrową, słoneczną oraz magazyny energii, z linią bezpośrednią do odbiorców.
Minister gospodarki i przemysłu Estonii, cytowany w komunikacje Sunly, zaznaczył, że Estonia chce zapewnić zarówno nowych, jak i obecnych inwestorów, że jest w stanie dostarczać czystą energię po rozsądnej cenie i w ustalonych terminach. To bowiem jest warunkiem utrzymania konkurencyjności kraju.
– Ważne jest również uwzględnienie nie tylko inwestorów zagranicznych, ale także firm już działających na naszym rynku. Ministerstwo gospodarki aktywnie poszukuje rozwiązań mających na celu uproszczenie procesu planowania dla deweloperów poprzez analizę wszystkich jego aspektów – powiedział Erkki Keldo, estoński minister gospodarki i przemysłu.
Sunly w Polsce
Estoński deweloper działa także na polskim tynku OZE. Na początku 2022 r. Sunly wykupiło 100 proc. udziałów w krakowskiej Grupie Alseva zajmującej się projektowaniem i budową elektrowni PV.
Jesienią 2022 r. estońska firma pozyskała na rozwój projektów OZE 200 mln euro od dotychczasowych akcjonariuszy i spółki Mirova. Z kolei na przełomie lat 2023/2024 Grupa Sunly pozyskała kredyt od mBanku na realizację projektów OZE w Polsce.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.