Agrofotowoltaiczny start-up oferuje rolnikom ekstra 4 tys. euro z hektara
Niemiecka spółka pozyskała środki na działalność w obszarze agrofotowoltaiki. Chce zachęcać rolników do wykorzystania posiadanych gruntów do produkcji energii ze słońca przy kontynuacji działalności rolniczej.
Monachijska spółka feld.energy przeprowadziła rundę finansowania, w której pozyskała 1,7 mln euro. Środki te zamierza przeznaczyć na zwiększenie zdolności operacyjnych i rozszerzenie zespołu, który będzie rozwijał projekty w sektorze niemieckiej agrofotowoltaiki (agroPV).
Firma powstała w 2022 r. W ramach swojej działalności oferuje rolnikom możliwość wykorzystania gruntów zarówno do celów rolniczych, jak i do produkcji energii ze słońca. Jak podaje feld.energy w komunikacie, rolnicy mogą w ten sposób zarobić dodatkowo do 4 tys. euro na hektar.
– To dla nas nie tylko finansowy kamień milowy – to potężny krok w kierunku stworzenia przyszłości, w której rolnictwo i czysta energia będą ze sobą współpracować. Nasza misja jest prosta, ale głęboka: uczynić rolnictwo bardziej odpornym i zrównoważonym poprzez wykorzystanie mocy słońca. Dzięki naszej technologii możemy pomóc rolnikom zapewnić stabilny dochód, jednocześnie generując przyjazną dla klimatu energię elektryczną i zmniejszając zależność społeczeństwa od tradycyjnych źródeł energii – powiedział dr Adrian Renner, współzałożyciel i dyrektor generalny feld.energy.
Firma podkreśla, że agrofotowoltaika wpisuje się w niemieckie cele transformacji energetycznej.
Agrofotowoltaika w Niemczech
Niemcy są jednym z krajów Unii Europejskiej, które wdrożyły regulacje ułatwiające działalność w sektorze agroPV. Trzy lata temu wprowadzono tam normę techniczną ustalającą jasne zasady definiowania systemów agroPV.
W efekcie w Niemczech są już rozwijane projekty agrofotowoltaicze. Jedną z nich jest duża inwestycja realizowana w w Meklemburgii-Pomorzu Zachodnim przez szwedzki Vattenfall. To farma agrofotowoltaiczna Tutzpatz o mocy ponad 79 MW, która ma łączyć produkcję energii ze słońca m.in. z hodowlą kur na potrzeby pozyskiwania jajek. Projekt podzielony jest na trzy sekcje (43,4 MW, 16,5 MW, 19,4 MW) i wykorzystuje system trackerów jednoosiowych. Obecnie trwa budowa instalacji fotowoltaicznej.
Również niemieckie przedsiębiorstwo RWE testuje technologię agroPV w ramach projektu realizowanego we współpracy z ośrodkiem badawczym Forschungszentrum Jülich. Elektrownia agroPV w Garzweiler została uruchomiona we wrześniu 2023 r. Wówczas, po pięciomiesięcznym okresie budowy, po raz pierwszy wprowadziła ona zieloną energię elektryczną do sieci. Wiosną natomiast na wykorzystywanym pod panele PV terenie pojawiły się zasiewy i nasadzenia. Rozpoczęte jesienią 2023 r. prace badawcze mają potrwać co najmniej 5 lat.
Elektrownia demonstracyjna RWE w Garzweiler ma moc 3,2 MWp. Koncern testuje tam trzy techniczne koncepcje agroPV. Więcej na ten temat w artykule: RWE przetestuje trzy systemy dla agrofotowoltaiki.
W ubiegłym roku pojawiły się też zapowiedzi projektów agroPv firmy BayWa r.e. w Niemczech. Pozyskała ona bowiem 6,5 mln euro z europejskiego programu LIFE na 6 inwestycji agrofotowoltaicznych w kilku krajach. Wśród nich znalazły się także Niemcy. Projekty mają łączyć wytwarzanie energii z fotowoltaiki m.in. z uprawami pszenicy, soi i migdałów. O szczegółach można przeczytać w artykule: Agrofotowoltaika się rozpędza. 6,5 mln euro na projekty w pięciu krajach.
W tym roku instytut Fraunhofer ISE we współpracy z Uniwersytetem w Getyndze przeprowadził badanie na temat agroPV wśród niemieckich rolników. Na pytanie o to, czy rolnik byłby skłonny zastosować system agrowoltaiczny w swoim gospodarstwie, pozytywnie odpowiedziało 72,4 proc. ankietowanych. Więcej na temat wyników badania w artykule: Niemieccy rolnicy chcą zarabiać na agrofotowoltaice.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.