REKLAMA
 
REKLAMA

Farma fotowoltaiczna zasili rafinerię Orlenu w Płocku

Farma fotowoltaiczna zasili rafinerię Orlenu w Płocku
Farma fotowoltaiczna w rafinerii Orlenu w Trzebini. Fot. Orlen Południe

W płockim zakładzie produkcyjnym Orlenu rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej, która będzie zasilać instalacje tamtejszego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego. Ma być gotowa w czwartym kwartale 2025 r.

Farma o mocy blisko 1,9 MWp powstaje na działce o powierzchni 2,7 ha. Po zakończeniu trwających obecnie prac niwelacyjnych rozpocznie się montaż infrastruktury. Docelowo farma będzie składać się z 3384 modułów PV o mocy jednostkowej 550 W i 16 inwerterów solarnych o mocy 110 kW każdy.

Jak zapewnia Orlen, wytworzona przez instalację na terenie płockiej rafinerii zielona energia będzie zasilać zakładowe instalacje. Koncern zakłada, że farma fotowoltaiczna powstająca na terenie zakładu przez 25 lat wytworzy około 50 GWh zielonej energii.

REKLAMA

Wykonawcą inwestycji jest Flexipower Group.

Zielona energia na potrzeby własnych zakładów

Orlen podkreśla, że inwestycja jest częścią szerszej strategii dekarbonizacji własnych zakładów produkcyjnych koncernu. Na początku 2024 r. na terenie płockiej rafinerii oddano do użytku farmę fotowoltaiczną o mocy 4,8 MWp, a nie jest to jedyny zakład koncernu, który stawia na zieloną energię. Niedawno spółka Orlen Południe, wchodząca w skład Grupy Orlen, uruchomiła pierwszą farmę fotowoltaiczną na terenie rafinerii w Trzebini.

Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW, która powstała w Trzebini, będzie w mogła wyprodukować rocznie około 1 GWh energii elektrycznej. Także ta elektrownia słoneczna zostanie wykorzystana na potrzeby znajdującej się na miejscu infrastruktury. Zasili instalacje produkcyjne w trzebińskiej rafinerii jako uzupełnienie zakładowej elektrociepłowni.

Nie tylko w Polsce

Orlen uruchomi dużą elektrownię fotowoltaiczną, która zasili procesy produkcyjne także w rafinerii w Możejkach na Litwie. Spółka Orlen Lietuva z Grupy Orlen prowadzi program modernizacyjny tamtejszej rafinerii. Obejmuje on budowę na terenie rafinerii elektrowni fotowoltaicznej o docelowej mocy 42,2 MWp i powierzchni 600 tys. m2. Uruchomienie farmy fotowoltaicznej ma nastąpić pod koniec 2025 r.

Orlen szacuje, że elektrownia fotowoltaiczna w Możejkach wyprodukuje w ciągu roku około 45 GWh energii elektrycznej. Spółka Orlen Lietuva w całości wykorzysta ją na potrzeby własne m.in. do zasilania budynków biurowych i pozostałej infrastruktury rafineryjnej. Szerzej o tej inwestycji w artykule: Orlen zbuduje elektrownię fotowoltaiczną na Litwie.

REKLAMA

Fotowoltaika w Grupie Orlen

Obecnie Orlen ma około 112 MW mocy zainstalowanej w 11 działających farmach fotowoltaicznych oraz mikroinstalacjach. Fotowoltaika jest jednym ze strategicznych kierunków rozwoju energetyki odnawialnej w Grupie.

W 2024 r. portfel aktywów wytwórczych Orlenu znacznie się powiększył dzięki akwizycjom projektów na różnych etapach rozwoju. W październiku należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 sfinalizowała zakup dwóch farm fotowoltaicznych w województwach lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w województwie łódzkim. Więcej na ten temat w artykule: Orlen sfinalizował ogromne przejęcie na rynku OZE.

Z kolei Energa Green Development z Grupy Orlen kupiła udziały w spółce celowej realizującej projekt farmy fotowoltaicznej Łosienice o powierzchni ponad 43 ha i mocy zainstalowanej 39,9 MW. Więcej na ten temat w artykule: Energa kupiła projekt fotowoltaiczny na Pomorzu.

Obok wielkoskalowych inwestycji w OZE koncern rozwija także mniejsze instalacje wspierające działanie własnej infrastruktury. Mikroinstalacje fotowoltaiczne dostarczają energię dla stacji benzynowych, terminali paliw i zakładów produkcyjnych. W tym roku powstały już trzy elektrownie fotowoltaiczne w terminalach paliw w Sokółce (o mocy 1,25 MWp), Żurawicy (1,6 MWp), Ostrowie Wielkopolskim (3,1 MWp). Koncern zainstalował także 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych na stacjach paliw i rozpoczął przygotowania do montażu takich instalacji na kolejnych 40 stacjach.

Do końca 2030 r. Grupa Orlen zamierza mieć łącznie mocy ponad 9 GW mocy zainstalowanej w OZE. Planowane w tym czasie nakłady inwestycyjne koncernu miałyby wynieść ponad 320 mld zł, z czego około 40 proc. chce przeznaczyć na inwestycje w odnawialne źródła energii, m.in. lądową i morską energetykę wiatrową, fotowoltaikę, biogaz, biopaliwa, elektromobilność i zielony wodór.

O tym, jakie inwestycje w odnawialne źródła energii prowadzi obecnie Grupa Orlen, więcej w artykule: Orlen doda ponad 100 MW do swojego portfela PV.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Greenwashingu ciąg dalszy…

A od listopada do marca i w nocy tagrze? 🤣

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady