10,5 mln euro na agroroboty zasilane fotowoltaiką
Duński producent autonomicznych robotów rolniczych zasilanych energią słoneczną pozyskał 10,5 mln euro na rozszerzenie działalności globalnej.
Start-up agrotechnologiczny FarmDroid przeznaczy pozyskane finansowanie na przyspieszenie ekspansji swojego autonomicznego robota rolniczego, przyczyniając się do poprawy wydajności i promowania zrównoważonego rolnictwa. Robot FarmDroid może siać, usuwać chwasty, a także rozpylać znacznie mniej pestycydów dzięki nowemu systemowi mikrorozpylania.
Rundę finansowania poprowadził Convent Capital, przy udziale EIFO i Navus Ventures, zapewniając łącznie prawie 80 mln koron duńskich (około 46 mln zł).
Precyzyjny i efektywny robot
Firma FarmDroid, z siedzibą w Vejen w Danii, opracowała wszechstronnego, łatwego w obsłudze, lekkiego robota, który może sprostać wyzwaniom współczesnego rolnictwa. Robot polowy FarmDroid zasilany energią słoneczną zapewnia zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych metod rolniczych, odgrywając kluczową rolę w zielonej transformacji. Automatyzuje kluczowe procesy w gospodarstwie, gwarantując – jak podaje producent – precyzję, efektywność i oszczędności.
Duńczycy zapewniają, że wyposażony w zaawansowane systemy nawigacji GNSS FarmDroid precyzyjnie wykonuje swoje zadania, minimalizując potrzebę interwencji człowieka. Praca robota jest możliwa dzięki pozycjonowaniu nasion w trakcie siewu. Odchwaszczenie i opryski maszyna realizuje na podstawie zapamiętanej pozycji nasion.
Napęd zapewniają silniki elektryczne zasilane przez panele słoneczne zamontowane nad robotem. Baterie umożliwiają do 24 godzin codziennej pracy neutralnej pod względem emisji CO2. Konstrukcja eliminuje potrzebę zewnętrznego ładowania baterii, umożliwiając robotowi ciągłą pracę w terenie przez cały sezon. Robot jest zaprojektowany tak, aby można było dodawać i usuwać nowe moduły, a rzędy siewu i pielenia można regulować pod względem szerokości i liczby.
FarmDroid jest sterowany za pomocą nowoczesnej aplikacji, która umożliwia pełną kontrolę nad procesami rolniczymi. Bieżący podgląd z kamer pozwala na efektywne zarządzanie urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie.
Mniej pestycydów
Dzięki znacznemu zmniejszeniu zapotrzebowania na środki chemiczne i obniżeniu kosztów pracy autonomiczny robot FarmDroid umożliwia rolnikom wdrażanie bardziej zrównoważonych praktyk przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności.
FarmDroid promuje ekologiczne rolnictwo poprzez mechaniczne usuwanie chwastów i precyzyjne opryskiwanie, które pozwala zachować zdrowie gleby. Dzięki mechanicznemu odchwaszczaniu FarmDroid zmniejsza stosowanie niektórych pestycydów nawet o 100 proc, w porównaniu z metodami konwencjonalnymi.
Jak podaje firma, robot udowodnił swoją skuteczność w gospodarstwach ekologicznych. Niedawne wprowadzenie aplikacji oprysku punktowego umożliwi także zastosowanie urządzenia w rolnictwie konwencjonalnym.
Rodzinna koncepcja
Firmę FarmDroid założyli bracia Jens i Kristian Warming z Vejen, którzy sami zbudowali prototyp robota ze złomu. Firma wylicza, że ponad 500 robotów FarmDroid do siewu i odchwaszczania działa w 23 krajach na trzech kontynentach. Firma postawiła sobie kolejny cel – 1000 robotów.
René Jannick Jørgensen, CEO FarmDroid, zaznaczył, że pozyskane finansowanie wzmocni pozycję firmy na rynku i przyspieszy jej wzrost. Założyciele firmy podkreślili znaczenie wyboru inwestorów, którzy podzielają wizję firmy. Nowi partnerzy wniosą nie tylko zasoby finansowe, które pomogą w skalowaniu biznesu, ale także specjalistyczną wiedzę.
Inwestycja doskonale wpisuje się w strategie wszystkich inwestorów uczestniczących w tej rundzie finansowania. Każdy z nich dostrzega potencjał technologii FarmDroid w zakresie rozwijania nowoczesnego rolnictwa i wywierania pozytywnego wpływu na środowisko.
Kluczowy gracz w innowacjach rolniczych
Inwestorzy postrzegają FarmDroid jako kluczowego gracza w innowacjach rolniczych. Convent Capital docenił prostotę działania i skuteczność robota przy jednoczesnej redukcji środków chemicznych i poprawie plonów. EIFO podkreślił wkład FarmDroid w zrównoważone rolnictwo, a Navus Ventures docenił wkład firmy w robotyzację rolnictwa i jej potencjał do napędzania produktywności w tym sektorze.
Holenderska firma inwestycyjna Convent Capital oprócz bezpośrednich inwestycji w pięć firm platformowych w Europie i Ameryce Północnej zarządza funduszami sektorowymi. Jest wśród nich Agri Food Fund (140 mln euro), który specjalizuje się w finansowaniu firm, które wywierają pozytywny wpływ na środowisko.
EIFO to bank i agencja kredytów eksportowych Danii połączone w jedną instytucję finansową. Działając w ponad 100 krajach i z łączną wartością inwestycji przekraczającą 20 mld euro, EIFO zapewnia rozwiązania finansowe dla duńskich firm i ich globalnych partnerów, inwestuje także w start-upy i fundusze, przyspieszając zieloną transformację i promując nowe technologie.
Navus Ventures to firma venture capital ukierunkowana na start-upy high-tech i scale-upy napędzające trwające zrównoważone transformacje w branży żywności i energetyce.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.