Ruszyła druga największa farma PV na świecie
Uruchomiona niedawno ogromna farma fotowoltaiczna Mengxi Lanhai w Chinach składa się z ponad 5,9 mln paneli PV.
Nowa chińska farma fotowoltaiczna powstała w Ordos, w Mongolii Wewnętrznej. Jej moc zainstalowana wynosi aż 3 GW. Jest to druga największa farma PV na świecie.
Elektrownia PV została podłączona do sieci i uruchomiona w pierwszym tygodniu listopada. Zajmuje obszar 70 km2 i składa się z ponad 5,9 mln paneli fotowoltaicznych. Inwestycja obejmuje dwie stacje 500 kV, osiem podstacji 220 kV oraz linie przesyłowe, które wysyłają energię na wschód do regionów przybrzeżnych za pośrednictwem linii 800 kV.
Ponadto, według informacji PV Magazine, w związku z osiadaniem gruntu wynikającym z pracy kopalni węgla na terenie inwestycji użyto specjalistycznej konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. To elastyczne systemy montażowe z teleskopowymi słupami dostosowującymi się do wysokości gruntu. W projekcie wykorzystano również zrobotyzowane ramiona do wstępnego montażu, co miało zwiększyć efektywność prac o 25 proc. W utrzymaniu wydajności elektrowni PV mają pomagać drony monitorujące oraz inteligentne roboty czyszczące.
Energia dla 2 mln gospodarstw domowych
Według oczekiwań farma fotowoltaiczna Mengxi Lanhai będzie generowała 5,7 TWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu 2 mln chińskich gospodarstw domowych. Deweloper inwestycji wylicza, że co roku pozwoli ona zaoszczędzić wydobycie 1,71 mln ton węgla i zmniejszyć emisję CO2 o około 4,7 mln ton. To zaś odpowiada posadzeniu 62,7 tys. hektarów drzew.
Jak podaje PV Magazine, budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej trwała 14 miesięcy. Projekt łącznie pochłonął około 12 mld juanów chińskich (1,6 mld dolarów). Inwestycja została sfinansowana przez China Guodian, notowaną na giełdzie spółkę zależną CHN Energy. Instalację zbudowała firma Power China.
Uruchomiona farma fotowoltaiczna jest kluczowym projektem w ramach krajowej inicjatywy West-East Power Transmission and Western Development. Na terenie elektrowni znajduje się pierwsza w kraju zewnętrzna baza testowa wielkoskalowej fotowoltaiki w strefie klimatycznej pustyni Gobi. Ma ona służyć opracowaniu skutecznego modelu rozwoju energetyki słonecznej na takich obszarach.
Choć w komunikacie wprost tego nie podano, to z dostępnych zdjęć wynika, że pod zamontowanymi panelami PV pasą się stada owiec, prawdopodobnie więc instalacja umożliwia jednoczesną ich hodowlę na tym samym terenie.
Największe farmy fotowoltaiczne
Farma fotowoltaiczna Mengxi Lanhai w Chinach o mocy 3 MW jest obecnie drugą co do wielkości elektrownią PV na świecie. Pierwsze miejsce zajmuje farma Midong PV o mocy 3,5 GW w Urumqi, w chińskim regionie Xinjiang.
Deweloper ostatnio uruchomionej instalacji podkreśla jednak, że jest to pierwsza w skali globalnej elektrownia fotowoltaiczna o tak dużej mocy zainstalowanej w jednej lokalizacji.
Tymczasem największa europejska farma PV ma moc 650 MWp i znajduje się koło Lipska w Niemczech. Powstała na terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Farma podłączona była do sieci etapami od grudnia 2023 r. i pełną operacyjność osiągnęła latem 2024 r. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Wielka farma fotowoltaiczna będzie stabilizować sieć.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Nadal śmiejecie się z cHin?
Większy pożytek byłby z zarośli ,traw niż z tej elektrowni,która zimą na mroźnych stepach chyba wiele energii nie da.
Jaka jest temperatura mierzona na łące 5km dalej a jaka na polu PV?
Matoły
Ma zastąpić jak piszą 1,7 mln ton węgla. Przy wydobyciu w Chinach węgla na poziomie 5 mld ton i rocznym wzroście 8-10% stanowi to 0,034% mniej węgla. Śmiech na sali. W granicach błędu statystycznego.