Kolejny kraj wycofuje net-metering dla prosumentów
W 2022 r. nowi prosumenci w Polsce stracili prawo do rozliczeń nadwyżek energii w net-meteringu, który został zastąpiony rozliczeniami w formie net-billingu. Teraz z net-meteringu rezygnuje ostatecznie kolejny kraj Unii Europejskiej.
W systemie net-meteringu prosumenci są rozliczani ilościowo za nadwyżki energii oddawanej do sieci i za energię pobieraną z sieci. Przekazanie do sieci wyprodukowanej 1 kWh energii uprawnia do pomniejszenia zużycia na rachunku za energię pobraną o taką samą ilość energii – lub pomniejszoną o konkretny współczynnik. W polskiej wersji net-meteringu, nazywanej też systemem opustów, starsi prosumenci objęci nadal tym systemem mają prawo do pomniejszenia wolumenu zużycia energii na rachunku za energię odebraną z sieci w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7 w zależności od wielkości posiadanej mikroinstalacji (do 10 kW lub 10-50 kW).
Podobny system rozliczeń dla prosumentów stosuje też Holandia. Przyczynił się on w tym kraju – podobnie jak w Polsce – do szybkiego rozwoju energetyki prosumenckiej.
Teraz jednak net-metering w Holandii zostanie zlikwidowany. Wieloletnie dyskusje na temat wygaszenia tego systemu przypieczętowała decyzja holenderskiego parlamentu, który przesądził, że ten system rozliczeń prosumentów zostanie wyłączony ostatecznie w 2027 r.
Fotowoltaika będzie nadal opłacalna?
Raport na temat kosztów i ewentualnych skutków wycofania net-meteringu przedstawiły niedawno holenderskie instytuty CE Delft oraz TNO. Z raportu wynika, że w dotychczasowym systemie przeciętny okres zwrotu inwestycji w domową fotowoltaikę w Holandii wynosi około 7-9 lat, a po wyjściu z net-meteringu może wzrosnąć nawet do 12-17 lat.
Autorzy raportu zapewnili jednak, że instalacja domowej fotowoltaiki w Holandii może być opłacalna nawet po wycofaniu net-meteringu, a dotychczasowy okres zwrotu może zostać utrzymany. Warunkiem jest jednak podwojenie średniego poziomu autokonsumpcji – do około 60 proc. Może to zostać zapewnione dzięki inwestycji w magazyn energii, elektryfikację domowego systemu grzewczego czy ładowanie samochodu elektrycznego.
Autorzy opracowania podkreślili, że utrzymanie net-meteringu oznaczałoby dla holenderskiego państwa wysokie koszty z tytułu utraty wpływów podatkowych od sprzedaży energii. Według szacunków w 2027 r. wyniosłyby one około 600 mln euro.
Koniec z politycznym ping-pongiem
Mimo że wycofanie net-meteringu w Holandii znacząco pogorszy opłacalność eksportu nadwyżek energii elektrycznej do sieci przez prosumentów, to lokalny sektor fotowoltaiczny odniósł się do decyzji holenderskiego parlamentu pozytywnie.
Stowarzyszenie branżowe Holland Solar zapewnia w komunikacie, że jest zadowolone z decyzji holenderskich parlamentarzystów, podkreślając, że wprowadzi ona w końcu klarowność w zakresie przyszłych warunków funkcjonowania rynku. Jednocześnie pozwoli na otwarcie nowego rozdziału w rozwoju sektora prosumenckiego w Holandii.
„Polityczna debata na ten temat trwa już ponad 10 lat i teraz dobiega końca. Polityczny ping-pong nigdy nie był dobry dla sektora fotowoltaicznego. Fakt, że wreszcie zapanuje jasność, zapewni firmom z naszej branży spokój” – czytamy w oświadczeniu Holland Solar.
Branża solarna liczy na „flex bonus”
Holland Solar podkreśla, że wiedząc o definitywnym zakończeniu net-meteringu, teraz sektor prosumencki będzie mógł się skupić w końcu na działaniach zapewniających wzrost autokonsumpcji energii u prosumentów.
Stowarzyszenie zaznacza przy tym, że rozwiązania pozwalające zwiększyć autokonsumpcję – takie jak magazyny energii elektrycznej i cieplnej, stacje ładowania, pompy ciepła czy inteligentne urządzenia domowe – nie są jeszcze dostępne dla większości odbiorców energii w Holandii. Dlatego Holland Solar proponuje wprowadzenie dopłaty dla prosumentów, którzy zdecydują się na połączenie własnej produkcji energii z fotowoltaiki z inwestycją w rozwiązania pozwalające zwiększyć poziom autokonsumpcji – w ramach programu określanego jako „flex bonus”.
.
.
Stowarzyszenie Holland Solar zapewnia - za autorami raportu CE Delft i TNO - że jeśli prosumenci w Holandii będą wykorzystywać na miejscu dwukrotnie więcej wytwarzanej energii słonecznej, zwiększając autokonusmpcję z dotychczasowego przeciętnego poziomu około 30 proc. do 60 proc., to inwestycja w panele słoneczne będzie równie atrakcyjna jak w obecnym systemie net-meteringu.
Według danych, które dwa miesiące temu podawał Holland Solar, do holenderskich sieci elektroenergetycznych przyłączonych było wówczas zaledwie około 1,6 tys. domowych magazynów energii. Tymczasem w sąsiednich Niemczech małych magazynów energii jest już ponad 1,5 mln.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
od 2024 i tak mają opłaty karne w Holandii w netmeteringu pierwsze 1000kwh oddane do sieci jest bez opłat, każde kolejne to prawie 100euro kary..
Do redakcji: No skoro już tak piszecie taki artykuł, to może byście napisali jakie konkretnie zasady rozliczeń w tym nowym net-bilingu bedą w Holandii.
Czyli wydaj 100 koła na woltaikę i magazyn, to być może nie zapłacisz 200 pln za prąd..;) 40 lat zwrotu inwestycji. Po 10 latach idzie i tak wszystko na złom…..pseudo ekologia. W Polsce powinno sie wybudować: 20 atomówek, wtedy można olać cała resztę..
@lodzianin absolutinie nie inwestuj w fotowoltanike – masz jasno okreslone znanie na temat oplacalnosci. A te „atomowki” to chcesz za swoje pieniodze budowac czy za moje ? bo ta fotowoltanike to ja zainstalowalem za swoje i nikt Ciebie nie zmusza to wydawania pieniedzy na to. Rozumiem ze paliwa nie bedziesz kupowal od takich ludzi jak Putin, pewnie w polscie mamy duze zasoby uranu – tylko jacys wariaci je ukrywaja 🙂
100 tysi na pv i magazyn? Ja płaciłem 50 za 5 kW paneli i 10 kWh magazynu rok temu, a po dotacji wyszło 25.
To świetny biznes brać energię za grosze kosztem cudzych inwestycji i sprzedawać znacznie drożej. Ale to naród jest podmiotem a nie grupki chciwych energetyków. Obudzą się z ręką w nocniku jak ogół przejdzie na instalacje odseparowane od sieci i sprzedaż mocno się zmniejszy.
Jeśli i u na też, to wracam do opalania węglem o śmieciami.
@Łodzianin – dałeś się skroić jak ostatni osioł jakimś oszustom. Inwestycja za 100 tys. przy takich rachunkach jak twoje??? Szkoda mi takich jak ty.
Czy zeranie umowy przez PGE z prosumentem net-meterling jest zgodne z prawem
I po co gadanie o ekologi? Gdyby Uni i państwom zależało, wszystko działało by na net meteringu. Chodzi tylko na biciu kasy i skubaniu obywateli.
Tak jak powiedziałem nie pozwolą żeby ludzie mieli darmowy prąd,koncerny energetyczne odczuły odpływ faktur i nie są zadowolone teraz będą tak mieszać ze jeszcze ci co założyli fotowoltanike będą płacić więcej niż wcześniej,wiem bo sam się dałem nabrać nigdy więcej już żadnemu rządowi nie uwierzę kłamcy i oszuści
Przydałby się system mieszany, np 2000kwh w net-meteringu i reszta w net-bilingu. Net-metering nie zachęca do oszczędności energii, net-bilingi się nie opłaca.
Ja bym wdrożył netmetering ale rozliczany dobowo
Zwykła kradzież bo skoro producent z panelu oddaje do sieci prąd za 25 groszy to dlaczego kupuje za 85 ? Gdzie jest policja ?
Takich imbecyli wybrali do europarlamentu że działają na szkodę Uni , Szkoda że reszta świata Chiny USA Rosja Indje Brazylia takich debili nie mają
Skoro magazyn energii jest tak efektywny i wspaniały , to dla czego duże elektrownie nie inwestują w to swoich pieniędzy?
KPO można przeznaczyć na magazyny energii przy każdym transformatorze. To takie proste!
Prosty sposób na tanią energię , stawiasz rower do góry kołami włączasz dynamo i kręcisz pedałami masz tania energię , tanio swiatło , i przy tym robi się ciepło , co ważne w chłodne dni……
Większość z was oszołomów nie rozumie tego systemu. Powiem tyle. U mnie na fakturze jest napisane 56 gr/kwh. A ile u was bez fotowoltaiki? Pewnie około 1.20 za kwh. Bo ja nie płacę za obrót co stanowi 50 parę procent mniej na wstępie. Do tego za dnia mam za darmo. Wiec płacę tylko za noc po 56groszy za kwh ! Ale zapewne i tak się nie opłaca. Ha ha ha.
Do łodzanina Jak wybudujesz te 20 atomówek, to Putin zrobi to co na Ukrainie, a ty będziesz siedział przy świeczkach w kufajce, bo piec gazowy nie będzie pracował bez elektryczności. A jak polscy robotnicy i operatorzy tych elektrowni błysną takim talentem jak ci w Czarnobylu to masz duże szanse wylądować w zaświatach. Uran trzeba będzie kupować w USA za grube dulary, bo Putin nam nie sprzeda.
Zwiększyć konsumpcję a co mam ogrzewać dom latem lub kupić magazyn a po jaką cholerę mam wydać 30 czy 40 tysięcy żeby mi starczyło na noc jaki w tym sens każdy mówiący i piszący o zwiększeniu atokonsumpcji to reklamuje tylko magazyny energii lub ma nierówno pod sufitem prawiąc takie bzdury obecnie nie ma sensu montować panele chyba że tylko o mocy max 30% rocznego zużycia żeby na bieżąco zużywać a resztę z sieci żadne magazyny za drogę a na zimę i tak nie zmagazynujecie
Wniosek: net metering był wabikiem.
Kocham ten bełkot opłacanych pismaków i wszelkiej maści ekspertów. Przecież wiadomo że chodzi tylko o to aby ilość podatków się zgadzała. A dla systemu te śmieszne panele to jak wrzód na dupie. Rodzice dali się w to wpakować. Jak jest słońce to wywala falownik co chwila bo jest nadmiar w sieci.
Wszyscy tylko magazyn energii, ale on zaspokaja potrzeby na 1 góra 2 ni, a ja potrzebuje ta energię w zimie gdy pracuje pompa ciepła. Obecnie oddaje nadwyżkę energii i odbieram 80 % w zimie i to jest do przyjęcia. Dlaczego my użytkownicy zawsze musimy ponosić koszty, niech zakłady energetyczne dadzą od siebie
A ja już prawie 8 lat mam PV, która się zwróciła a od półtora roku dodatkowo drugi falownik hybrydę z magazynem, o 1/3 zwiększyłem ilość modułów dla frajdy, jeszcze ze 2 lata na zwrot kapitału poczekam i jestem zadowolony. Psiocza najbardziej ci co nie mają lub dali się nabić w butelkę wszelkiej maści złodziejski domokrążcom co obiecywali złote góry a tu kicha.
No i tak zrobili ludzi w bambuko panelami i pompami ciepła. A wystarczyło nie wierzyć naganiaczom.
To was boli że zwykłego Kowalskiego nie możecie dolej doić zabraliście 20 lub 30 procent i wprowadzono inne sztuczki byle chociaż coś skubnąć i jak tu wydićgo jeszcze bardziej najlepiej tak jak w nowym systemie a gdzie wasze hasła o ekologii to tak jak 200 konkretów słońca peru
Najpierw było nabijanie w butelkę pompami ciepła,teraz jest nabijanie w fotovoltaikę.te instalacje nigdy nie będą wydajne tak jak trzeba wtedy gdy to jest potrzebne,czyli zimą i sporą część wiosny i jesieni
Widzę że ludzie ustanowili sobie jeden scenariusz czyli pompa ciepła i niepracująca pompa ciepła a ja wymyśliłem sobie grzałka w zbiornik cwu i 5kw w ogrodzie i piec w lato odpoczywa i woda na życzenie ekologicznie wygodnie i tanio
Nie opłaca się jeśli jesteś na nowych zasadach. Nowe zasady okradają ludzi, a szczególnie wymyślone opłaty.
Po prostu państwo traci VAT gdy możesz odbierać nadwyzki .
Kupiujesz magazyn za 20 tys , do państwa wpływa 4 tys z piątku VAT, a Tobie te oszczędności nigdy się nie wrócą – taka jest prawda – reszta to po prostu robienie ludzi w „konia „
Co za bzdury! Holendrzy się cieszą bo zamiast w 7 lat, to inwestycja zwraca się w 14 lat?!? Cieszą się, bo mają możliwość więcej płacić?!? Czy autor jest przy zdrowych zmysłach, pisząc takie bzdury? Artykuł na zamówienie od tych, którzy chcą oskubać naiwnych ludzi. Ta chciwość jest po prostu obrzydliwa!!!
To albo ekologia albo wpływy do budżetu. Jedna wielka ekologiczna ściema.
I wszystko co się zamontuje chińskie. Już chyba starczy pchania kasy żółtym w dupę. Chyba ktoś chce Europę wykonczyć.
Net metering byl oplacalny na zachete, zeby miliony ludzi chcialo wydawac swoja kase na fotowoltaike. Potem trzeba bylo zniechecic, wiec wprowadzono nieoplacalne zasady. Im wiecej pomp i samchodow elektrycznych, tym drozszy prad. Nie ma zadnego sensu montowanie paneli i pompy ciepla przy tych cenach pradu. Autokonsumpcja bedzie znikoma ,a za ogrzewanie zaplacicie tyle, ze je wylaczycie i bedziecie siedziec w kurtkach i czapkach w domu. Jedyny sens to zrobic sobie samemu of grid 6kwp z magazynem 10 kwh lifepo4. Calosc wyjdzie maks 15 k i wywalone macie na umowy, proszenie sie o dotacje oddawane energii do sieci za darmo
Wzrost autokonsumpcji do 60% ? Jestem w ciągu dnia w domu i mam magazyn energii o pojemności połowy dziennego zużycia prądu a moja autokonsumpcja nie dobija do 50%. Radzicie, że można to poprawić ładowaniem samochodu elektrycznego? Którego „bak” ma pojemność 60-100 kWh? W dzień zwykle samochód jeździ, w nocy kiedy można go ładować to u mnie jest ciemno. U was nie? A jak już ładować elektryka to z magazynu, który przeciętnie ma 5-15 kWh? A świstak te pomysły zawija w sreberka?
12-17 lat zwrot kosztów. W d…..e se wsadźcie te solary. Chory świat. Ciekawe co będzie jak wszyscy zaczną używać tylko prądu skąd go weźmiecie w nocy. Z waszych śmiesznych magazynków? Dla pomp ciepła też ?
Ja założyłem fotowoltaike i opłacalność jest średnia a stopa zwrotu przy moich rachunkach. ,odliczając przesył i td to jakieś 20lat , nie popełnionym tego błędu bo wpłacając pieniądze na konto byłby taki sam ze sk gdybym kupił eenergje
Żadnych dotacji
Polska ma zasoby uranu . I to nie małe.
Nic nie trzeba kupować . A panele słoneczne w naszym klimacie mają ograniczone zastosowanie . Tak , Holandia zrobiła dobrze.
Prąd w nocy jest drogi .
Fotowoltaika jest baaaardzo opłacalna ale tylko dla firm energetycznych i opresyjnych Państwa. Ludzie którzy zakładają fotowoltaikę na obecnych zasadach nabijają kasę dystrybutorom, jak nazwać kogoś kto wydał kilkadzisiąt tysięcy na coś na czym zarabia ktoś inny, a oni tyko dbają, wymieniają jak się coś popsuje i kupują prąd od zakładu kilka razy drożej niż ten sam zakład od nich ?
Czy oni mają ludzi za idiotów? Jak można komuś wmawiać, że utrzyma się okres zwrotu 5-7 lat jeśli będzie musiał wydać na instalację 2x więcej (magazyn)? Nawet przy teoretycznym podwojeniu auto konsumpcji. A gdzie utrzymanie układu w stanie zdatności, utrata efektywności etc. Nonsens.
Odnawialne źródła energi to jeden wielki przekręt żeby naciągnąć ludzi. Najpierw zalóż fotowoltaikę potrm zmieniają ,zasady żeby się nie opłacało i mówią kup magazyn energi to ci się opłaci ale jak kupisz to wymyślą coś nowego żeby nie było kolorowo. Tylko kupuj, płać i dawaj. Oszuści naciągacze w białych kołnierzykach
To jest oczywiste, że żyjemy w złodziejskim państwie, na tak drogie państwo skądś trzeba brać pieniądze. Senatorowie ( dlaczego aż 100), posłowie (aż 460) , banki, Spółki Skarbu Państwa – prezesi, rady nadzorczej, wojewodowie, marszałkowie… ci wszyscy ludzie,,muszą” mieć płace w/g standardów zachodnich( bardzo, bardzo wysokie) tylko lud pracujący , emeryci mają się zadowolić wschodnimi stawkami. Mamy najdroższy prąd w UE, benzynę , oleje napędowe, czynsze mieszkaniowe, najwyższe opłaty za gospodarkę odpadami, leki… Można wymieniać…. Paradoksalnie ropa na giełdach światowych tanieje, u nas w górę. Żeby było jasne tak samo było za poprzedniej władzy.
Co wy się tak wszyscy spinacie? Nie chcesz nie montuj. Masz nadwyżkę sprzedaj po cenach rynkowych. Rolnik od dawna oddaje produkty za grosze a w sklepie musi zapłacić dużo więcej.
@Władca run – w zależności od profilu i wielkości zużycia zamontowanej instalacji czas zwrotu wynosi 5-7 lat, przy czym czas uwzględnia ulgę termomodernizacyjną i dotację do PV z magazynem lub samą instalację bez magazynu i bez dotacji.
@offgridowiec – po raz kolejny proszę cię czubku o namiar na hurtownię z takimi cenami. A dla innych użytkowników forum napisz, w czym ta twoja instalacja off-grid miała by być tańsza od ich on-grid. Czy wiesz rozumku, jaka jest różnica w produkcji pomiędzy najlepszym a najgorszym miesiącem? A jaka pomiędzy najlepszym a najgorszym tygodniem? Podziel sie wiedzą, jak to było u ciebie, bo u mnie ok. 1:15 (grudzień 2023, styczeń 2024 vs najlepsze miesiace) oraz ok. 1:60 (takich tygodnie było wiele, jak choćby 2 dekada listopada 2024). Błyśnij wiedzą, co będziesz robił z nadmiarem prądu latam i skąd brał prąd zimą, forumowiczom przyda się ta wiedza.
Lobby energetyczne i opresyjne Państwo. Koniec tematu
Sprzedawca ciezko kapujacy przyglupie , Panele 420W mozna kupic w cenie 220 zl brutto za sztuke. Inwerter of grid 5,5 kw kosztuje 1000 zl A mozna dostac nawet taniej (miesiac temu znajomemu zalatwilem 16 nowych paneli 385w po uwaga 89 zl brutto). Gotowy magazyn lifepo4 10 kwh 48V kosztuje 6500zl. Sprzet 11-12k Do tego troche stali na onstrukcje i spokojnie zmiescicie sie w przedziale 13-14k.Ja naciagaczowi nie bede dawac namiarow, Skoro nie masz kontaktow i nie wiesz od kogo kupowac to znaczy ,ze jestes cienki w tej branzy. Jak ktos nie zna cen hurtowych to jest albo durniem albo pajacem ,ktory celowo klamie i oszukuje ,zeby sprzedawac to nieswiadomym klientom z marza 200 procent(pewnie nie wiesz nawet jak to obliczyc) Tego jak dzialaja panele fotowoltaiczne to mnie nie ucz matolku ,bo mam je od 10 lat . Z magazynem przy normalnym uzytkowaniu ne mam problemy od 1 lutego do 15 listopada. W pozostalym okresie magazyn czeka naladowany jako ups w razie awarii ,a falownik bierze energie ze slonca reszte dobierajac z sieci, wiec uwaga balwanie ,Nawet teraz gdy za oknem 1 stopien i zaczyna padac snieg panele dzialaia produkujac 900 watow na godzine. Trzeba miec troche wiedzy,zeby zamontowac string panei na okresy jesien -wiosna pod odpowiednim katem. Ty sprzedajesz drogi chlam,nie potrafisz go zamontowac bo nie masz do tego kompetencji, wiec nie jestes dla mnie partnerem do dyskusji w temacie .Masz interes drogo wcisnac badzew nieswiadomemu jeleniowi. Zegnam i nie produkuj sie juz wiecej.
@offgridowiec – napiąłeś się jak gumka w majtkach, a nie odpowiedziałeś na żadne pytanie. Szkoda, niby taki yntelygent, geniusz techniki lepszy od McGyvera i ekonomista lepszy od Balcerowicza, a na parę prostych pytań nie potrafi odpowiedzieć. Niemniej dzięki za odpowiedź, napisałeś dokładnie tyle i w taki sposób, na ile cię stać. Również pozdrawiam.
do adamusek~: oplaty za prowadzenie do sieci wahaja sie od 100 do blisko 700 euro rocznie w zaleznosci od wielkosci instalacji. W Austrii dla przykladu jest zakaz wprowadzania do sieci ,mowa o wybranych obszarach Austrii oraz wybranych instlacjach. Do czego to zmierza widac. Czyli typowo: jak rzad do czegos namawia trzymaj sie od tego z daleka! Jeszcze w PL trzeba rozwiazac jak poradzic sobie z net meteringiem by ludzia skrocic te 15lat….moze wypowiadanie umow przez ZE? Jeszcze sie ludzia ta PV bokiem wyjdzie
Kolejne lewactwo robi w bambus swojego obywatela. Najpierw namawia się Polaków , Holendrów i innych frajerów ,żeby wydali swoje pieniądze na system który był bardzo atrakcyjny z bardzo korzystnym rozliczeniem z obu stron, a jednocześnie zapewniał olbrzymie ilości darmowej energii. I zobaczcie czym się biedne biurokratyczne lewactwo martwi ? ano niższymi wpływami z podatków!!!! Już nieważna „Planeta Ziemia”, która podobno ginie!!! już są inne priorytety, kaski brakuje ,żeby się utrzymać na stołkach. Co za gnoje…. Musimy się uniezależnić od tej biurokratycznej lewackiem monopolistycznej hydry instalacjami OFF-Grid!!. Czy taki Lewak nie rozumie ,ze jak auto konsumpcja będzie powiedzmy 100% to nie powąchają również podatków. No chyba wymyślą jeszcze coś bardziej oprawczego.
Żeby to zrozumieć,to 3 doktoraty trzeba mieć,normalnemu człowiekowi napisz ,żeby zrozumiał srtykul
Holenderskie kury z radością powitały wizytę lisa w kurniku….
Net biling to lichwa ,takie rozliczanie trzeba zgłaszać do prokuratury.
😂😂😂😂😂😂😂😂
65% Polaków zarabia nie więcej niż średnia krajowa, 40% nie więcej niż płaca minimalna, to z pieniędzy tych ludzi państwo dopłaca tym zamożniejszym do instalacji OZE, na końcu także tych drugich oskubie. Na tym polega ten cały „Zielony ład”. A tym czasem prawie cała produkcja przemysłowa w Polsce i w UE jest likwidowana i przenoszona do Chin i krajów poza UE
@offgridowiec
Taka instalacja, o której piszesz kosztuje w firmie instalującej ok. 70 tys zł a często więcej. Więc jak samemu chcesz to zrobić za 15 tys.? To raz, dwa, że nie ma szans, żeby Ci off-grid wystarczył od listopada do lutego. Już ściągnąłem na takiej instalacji 80 kWh z listopadzie. Średnio PV wyprodukowała 6 kWh dziennie a potrzebuję 8-12 kWh.
Nie wierzę, że masz taką instalację o jakiej piszesz. Choć rozumiem złość i kierunek działania bo im bardziej człowiek jest uniezależniony od ZE tym lepiej.
Kolejnych ludzi nabijają w butelkę!!! Teraz sprzedając durne akumulatory. Ludzie nie dajcie sobie wciskać kitu. To się nigdy nie zwróci!!! Same straty !!!
Najpierw nawciskali fotowoltaiki, teraz nie idzie to zrobimy ludzi w ciula na magazyn energii!! Debili szukacie to w Brukseli i u Niemca!!!
Branża jest zadowolona ? :))))))))))
Zaraz dobrze że siedzę na kiblu .
Przy was jeden od propagandy to dzieciak
Artykuł sponsoruje lobby producentów magazynów energii. 600 mln euro podatków? Dla Holandii z 6 gospodarka w unii europejskiej to rzeczywiście ubytek dramatyczny. Komentujący w tonie negatywnym to najpewniej emeryci , marzący za minionym ustrojem – PRL. Frustraci i impotenci zapewne. Ci co ujadają znów na Tuska- którego rząd trwa aż rok, zapominają , że 8 lat rządziła inna ekipa? Spod znaku najświętszej Marii Panny. Rządy są na miarę naszych możliwości. Mówią o nas bardzo duże. Jednak pomimo słusznych zastrzeżeń osiągamy spektakularny sukces. Czas już zająć się sobą, znaleźć hobby, przestać opluwać innych- drodzy emerytosbecy. A w temacie instalacji – panele dziś są super tanie, można za ułamek ceny je zamontować. I tak sobie wykombinować. By płacić tylko za dystrybucję, najlepiej ograniczona to taniej strefy. Taryfa g12w plus rozliczanie wg cen rynkowych- i może być pięknie. W PGE już jest takowe rozliczanie , kosztuje to w abonamencie 50 zł miesięcznie. Mówię o gospodarstwach domowych.
Mam panele na starych zasadach. Kupiłem 2 grzałki omocy po 1.5 kW wmontowałem w instalację centralnego ogrzewania wodnego a więc mam magazyn energii wodny za cenę 150 zł. Instalacja działa 8 lat bez problemu. Na potwierdzenie są do łazienki suszarki na ręczniki z grzałką 0.250 kW. To rozwiązanie opisuje czasopismo głos PSB ale z droższym rozwiązaniem. Ostatnie wydanie. Ludzie taniej i ekonomiczniej nic nie znajdziecie.
A jakby stworzyć mini spółdzielnie czyli dogadać się z sąsiadem /a nawet dwoma /i połączyć się z instalacjami -choćby na czas wiosny,lata i wczesnej jesieni / wtedy wzrasta autokonsumpcja szczegóły rozliczenia to szczegóły. Proszę o komentarz pomysłu …
Dlaczego nie ma porozumień międzykontynentalnych? Jak u nas noc to gdzieś jest dzień! Zamiast magazynów trzeba pracować nad techniką przesyłu prądu na duże odległości.
1
1
1
1
Pamiętam jak dziś, w 2021 roku kiedy zapowiedzieli że wprowadzą u nas net-biling zamiast net-meteringu wmawiali że to nakaz unijny. Czyżby Holandia do unii nie należała, że dopiero dziś rezygnuje z net-menetringu??? Banda złodziei polskich, decydentów koorwa!
60% auto konsumpcji może tylko uzyskać sklep, firma, szkoła, wszystko co działa w dzień. Zwykły domownik nie ma szans. a grzanie wody jest bez sensu bo lepiej podłączyć bezpośrednio panele z bojlerem niż przez siec energetyczną. Dla autora tego tekstu 2-3=4 bo takie głupoty wypisuje.
Czyli państwo nie pozwoli nam abyśmy niepłacili za prąd,nawet jeżeli sami go sobie wytwarzamy.