Ruszyła ogromna pływająca elektrownia fotowoltaiczna
Tajwańska firma poinformowała o uruchomieniu największej na świecie pływającej elektrowni fotowoltaicznej na morzu. Instalacja zajmuje prawie 350 hektarów.
Projekt ogromnej pływającej elektrowni PV (floating PV) zrealizowała spółka Hexa Renewables we współpracy z funduszem I Squared Capital. Elektrownia znajduje się w Changhua w zachodnim Tajwanie. Instalacja obejmuje cztery działki o łącznej powierzchni 347 hektarów.
Łączna moc pływającej elektrowni PV wynosi 373 MWac. Jest to obecnie największy morski obiekt floating PV na świecie.
Dwuetapowa realizacja
Deweloper wyjaśnia w mediach społecznościowych, że pierwszy etap projektu został opracowany i zbudowany w 2020 r. przez Chenya Energy, ówczesną spółkę zależną Hexa Renewables. Składał się on z dwóch działek, na których zainstalowano panele o łącznej mocy 181 MWac.
Następnie drugi etap kontynuowała Hexa we współpracy z rządem Tajwanu. Dodano w nim kolejne 192 MWac mocy zainstalowanej, osiągając łącznie 373 MWac. Dostawcą pływających rozwiązań fotowoltaicznych była firma Ciel & Terre.
Hexa szacuje, że produkcja energii z pływającej elektrowni PV odpowiada zapotrzebowaniu około 74 tys. tajwańskich gospodarstw domowych. Firma zaznacza, że ta największa obecnie w skali globalnej pływająca instalacja solarna odegra znaczącą rolę w realizacji celów dekarbonizacji Tajwanu. Zakładają one osiągnięcie 20 GW mocy zainstalowanej w OZE do 2025 r. i zerowej emisji netto do 2050 r.
Pływająca elektrownia w skali giga w budowie
W Chinach trwa budowa dużo większej pływającej elektrowni PV niż ostatnio uruchomiona. Projekt Jiangsu Lianyungang CNNC Tianwan zakłada zainstalowanie aż 2 GW w panelach fotowoltaicznych na wodzie.
Elektrownia zajmie powierzchnię około 1870 hektarów na terenie przeznaczonym dla elektrowni jądrowej Tianwan w Lianyungang w prowincji Jiangsu. Więcej na ten temat w artykule: Chińczycy zbudują największą na świecie elektrownię PV na morzu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.