Duża elektrownia PV zasili fabrykę cukru
Należąca do Grupy R.Power spółka Quanta Energy zakończyła budowę elektrowni fotowoltaicznej dla producenta cukru. Zamierza on zredukować emisyjność w całym cyklu produkcji.
Elektrownia fotowoltaiczna zbudowana dla Pfeifer & Langen Polska ma moc 3 MW. Jak zapewnia Quanta Energy, która była wykonawcą elektrowni PV, instalacja nie tylko pomoże zredukować emisję CO2, ale też wygeneruje duże oszczędności.
Energia elektryczna, którą produkować ma w skali roku uruchomiona elektrownia fotowoltaiczna, wystarczyłaby do zasilenia około 1,6 tys. gospodarstw domowych bądź też do naładowania prawie 43 tys. samochodów elektrycznych średniej klasy.
Ponad 5 tys. modułów PV
Elektrownia fotowoltaiczna składa się z ponad 5,2 tys. modułów o mocy 575 W każdy. Zajmuje powierzchnię 3,86 ha.
– Budowa tej instalacji fotowoltaicznej to nie tylko kolejny projekt w naszym portfolio, ale przede wszystkim dowód na to, że wszystkie gałęzie przemysłu mogą skutecznie dekarbonizować swoje procesy. Nasza rola polegała na dostarczeniu kompleksowego rozwiązania, które nie tylko generuje czystą energię, ale także optymalizuje koszty produkcji – mówi Michał Krysiński, dyrektor techniczny ds. rozwoju biznesu z Quanta Energy.
Pfeifer & Langen Polska deklaruje, że elektrownia solarna jest kolejnym krokiem w ograniczaniu przez firmę emisji CO2 do środowiska. Producent planuje także uruchomić w tym roku trzy elektrociepłownie gazowe w swoich cukrowniach w Wielkopolsce.
– Dążymy do maksymalnego zredukowania emisyjności w całym cyklu produkcji cukru – deklaruje Tamara Nosarzewska, członek zarządu Pfeifer & Langen Polska. – Na transformację energetyczną w tym roku wydajemy 200 mln zł. Uruchomienie farmy to jedna z tegorocznych inwestycji i kolejny krok w ograniczaniu wpływu naszej działalności na środowisko.
Projekty realizowane w ramach transformacji środowiskowej obejmują cały proces produkcji cukru, od uprawy buraków, w ramach której wdrażane są nowoczesne metody agrotechniczne.
Projekty Quanta Energy
Quanta Energy działa jako dostawca rozwiązań fotowoltaicznych nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech i we Włoszech. Jej portfolio obejmuje ponad 2,6 tys. zrealizowanych projektów dla różnych branż, m.in. logistyki, handlu, motoryzacji i produkcji. W całej Europie firma ma ponad 800 MW aktywów energii odnawialnej w fazie rozwoju.
Niedawno Quanta zakończyła realizację jednej z większych w Polsce inwestycji fotowoltaicznych typu on-site. Elektrownia PV wykonana na potrzeby zasilania infrastruktury Volkswagena Poznań na moc 12,5 MW. Quanta Energy była w tym projekcie nie tylko głównym wykonawcą, ale też inwestorem.
Quanta jest częścią Grupy R.Power, która zarządza portfelem fotowoltaicznym o łącznej mocy około 9,6 GWp w fazie rozwoju. W ostatnich latach grupa skomercjalizowała projekty PV o mocy ponad 700 MWp, działając w takich krajach jak: Polska, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Rumunia i Holandia. Ostatnio R.Power poinformowało o wyemitowaniu zielonych obligacji o wartości 530 mln zł.
Producent farb zasilany energią z PV
Niedawno także AkzoNobel, producent farb oraz wyrobów farmaceutycznych i chemicznych, zbudował przy swojej fabryce w Pilawie elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1,9 MW. Instalacja składa się z ponad 3,5 tys. modułów i zajmuje blisko 3 ha.
Wolumen wytwarzanej energii ma pokryć 24 proc. całkowitej energii zużywanej przez zakład produkcyjny. AkzoNobel zamierza do 2030 r. zmniejszyć o połowę emisję dwutlenku węgla w swojej działalności na całym świecie.
Firma podaje, że od stycznia 2022 r. działa w Europie w 100 proc. z wykorzystaniem energii odnawialnej. Dodatkowo w ponad 30 lokalizacjach na świecie panele słoneczne stanowią dodatkowe źródło energii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.