Pionowa elektrownia fotowoltaiczna – ile zajmie terenu i ile energii wyprodukuje?

Pionowa elektrownia fotowoltaiczna – ile zajmie terenu i ile energii wyprodukuje?
Fot. Fraport AG

Instalacje fotowoltaiczne z panelami ustawianymi pionowo mogą być jedną z odpowiedzi rynku fotowoltaicznego na coraz niższe dochody wytwórców energii z PV w porze południowej. Przy jednym z największych europejskich lotnisk powstaje właśnie największa tego typu pionowa instalacja fotowoltaiczna na świecie.

Producenci energii z fotowoltaiki zaczynają się borykać – także w Polsce – z coraz niższymi cenami energii w godzinach południowych, gdy elektrownie PV produkują najwięcej energii. Z tego względu coraz większego biznesowego sensu nabierają rozwiązania alternatywne w stosunku do budowanych dotychczas instalacji z panelami ustawianymi tradycyjnie w kierunku południowym, produkujących najwięcej energii w południe.

Jedna z alternatyw to elektrownie fotowoltaiczne, w których wykorzystywane są dwustronne panele fotowoltaiczne, ustawiane pionowo w orientacji wschód-zachód. Ten sposób ustawienia paneli fotowoltaicznych sprawia, że co prawda w południe produkcja energii w ich przypadku spada, jednak jest ona rekompensowana wyższymi uzyskami energii w godzinach porannych i popołudniowych. O tych porach w krajach z dużym udziałem fotowoltaiki w miksie energetycznym giełdowe ceny energii w słoneczne dni stają się coraz korzystniejsze dla właścicieli elektrowni PV – w stosunku do cen w południe, które spadają do niskich, często ujemnych wartości.

REKLAMA

Elektrownia PV wzdłuż pasa startowego

Pionierem w budowie pionowych instalacji fotowoltaicznych jest niemiecka firma Next2Sun, która właśnie realizuje największą tego typu elektrownię PV na świecie. Powstaje ona wzdłuż pasa startowego na jednym z największych europejskich lotnisk we Frankfurcie nad Menem.

Pionowa elektrownia fotowoltaiczna budowana na niemieckim lotnisku ma być gotowa pod koniec pierwszego kwartału 2025 r. i osiągnie moc 17,4 MWp. Budowę wielkoskalowej elektrowni PV poprzedziły testy małej instalacji o mocy 8,4 kWp, które były prowadzone na niemieckim lotnisku od końca 2022 r.

Ponadto Next2Sun ma już na koncie budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 30 kWp, która powstała na pasie startowym innego niemieckiego lotniska – w Hanowerze. Ta instalacja produkuje energię od marca tego roku.

Ile energii wyprodukują pionowe panele fotowoltaiczne?

Firma Next2Sun przekazała naszemu portalowi szacunki dotyczące produktywności instalacji fotowoltaicznych z ustawionymi pionowo panelami fotowoltaicznymi dla środkowych Niemiec, gdzie warunki nasłonecznienia nie odbiegają znacząco od nasłonecznienia w Polsce.

Z dotychczasowych doświadczeń niemieckiej firmy wynika, że instalacja fotowoltaiczna złożona z modułów ustawionych w pionie w skali roku wytworzy około 1100-1200 kWh na 1 kWp. Zdaniem Next2Sun jest to wartość nawet o 5-10 proc. wyższa od uzysków osiąganych z tradycyjnych instalacji PV z panelami ustawionych w kierunku południowym.

Autorskie konstrukcje opracowane przez firmę mają bazować na dwustronnych panelach charakteryzujących się współczynnikiem bifacjalności przekraczającym 90 proc.

Według szacunków Next2Sun po uruchomieniu elektrownia fotowoltaiczna na lotnisku we Frankfurcie ma produkować około 17,4 GWh energii elektrycznej rocznie. Będzie ona wykorzystywana głównie do zaspokojenia zapotrzebowania generowanego przez infrastrukturę lotniska. Co istotne, energia będzie zasilać lotnisko przede wszystkim w godzinach, kiedy panuje na nim największy ruch, a co za tym idzie – kiedy zużycie energii jest największe.

REKLAMA

 

Profil dziennej produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej z pionowymi panelami ustawionymi w orientacji wschód-zachód w porównaniu do instalacji ustawionej w kierunku południowym. Źródło: Next2Sun.
Profil dziennej produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej z pionowymi panelami ustawionymi w orientacji wschód-zachód (kolor zielony) w porównaniu do instalacji z panelami ustawionymi w kierunku południowym (kolor fioletowy). Źródło: Next2Sun

Ile paneli fotowoltaicznych zmieści się na jednym hektarze?

Ustawiane pionowo moduły fotowoltaiczne sprawiają, że ich poszczególne rzędy muszą być rozmieszczane w większych odległościach, aby wzajemnie się nie zacieniały.

Z informacji przekazanych nam przez Next2Sun wynika, że na jednym hektarze można zbudować złożony z paneli ustawionych pionowo system fotowoltaiczny o przeciętnej mocy 350-500 kWp. W jednej instalacji złożonej z pionowych konstrukcji o wysokości 3 metrów, rozstawionych w odległości co 10 metrów, na jednym hektarze osiągnięto moc fotowoltaiki na poziomie 420 kWp.

Cała elektrownia fotowoltaiczna we Frankfurcie zajmie około 30,8 hektarów (około 565 kWp na hektar), z czego panele przykryją niecałe 1 proc. terenu. Pozostały obszar pozostanie biologicznie czynny. W projekcie wykorzystanych zostanie w sumie około 37 tys. modułów fotowoltaicznych, które zostaną ustawione równolegle do pasa startowego, na długości 2,8 km.

Elektrownia fotowoltaiczna z ustawionymi pionowo panelami fotowoltaicznymi przyczyni się do realizacji celów klimatycznych frankfurckiego lotniska, które chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2045 r.

Bonus dla pionowej fotowoltaiki

Next2Sun podkreśla w korespondencji z naszym portalem, że budowę elektrowni fotowoltaicznych z ustawianymi pionowo panelami fotowoltaicznymi, łączonych z koncepcją agrofotowoltaiki, zaczął wzmacniać niemiecki system wsparcia dla OZE zapisany w tzw. ustawie EEG.

Właściciele takich instalacji mogą liczyć na ulgi w niemieckim systemie wsparcia. Do ceny energii zagwarantowanej w aukcji przysługuje im dodatkowy, gwarantowany bonus. Wynosi on obecnie 2,5 eurocenta/kWh.

Dodatkowo właściciele instalacji agrofotowoltaicznych o powierzchni do 2,5 hektara z panelami ustawionymi pionowo w Niemczech mogą liczyć na uproszczone procedury w zakresie uzyskania pozwolenia na budowę. Będą także płacić znacznie niższy podatek od nieruchomości niż w przypadku tradycyjnych instalacji PV.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.