Chińscy producenci paneli fotowoltaicznych idą do sądu

Chińscy producenci paneli fotowoltaicznych idą do sądu
Trina Solar

W ostatnich latach byliśmy świadkami sporów sądowych dotyczących patentów przyznanych dla technologii ogniw fotowoltaicznych PERC. W roli głównej występowała koreańska Hanwha QCells, która oskarżała głównie chińską konkurencję o nielegalne wykorzystanie własności intelektualnej.

Teraz dominującą wcześniej w globalnym przemyśle fotowoltaicznym technologię PERC wypierają nowsze, zapewniające lepsze parametry ogniw technologie. Wśród nich jako główny kandydat do zastąpienia PERC wyłania się technologia TOPCon. Jednocześnie przemysł PV wchodzi w nową fazę procesów, w których przedmiotem sporu stają się prawa intelektualne z zakresu tej technologii.

W kolejnym sporze o wykorzystanie patentów w obszarze ogniw TOPCon uczestniczy dwóch gigantów globalnego rynku fotowoltaicznego.

REKLAMA

Pozew w amerykańskim sądzie

Chiński producent paneli fotowoltaicznych Trina Solar ogłosił złożenie pozwu w amerykańskim sądzie dystryktowym w Delaware przeciwko swojemu konkurentowi Canadian Solar. Wiadomo, że przedmiotem sporu są dwa rozwiązania z obszaru technologii TOPCon, dla których patenty w USA posiada Trina Solar.

Canadian Solar w komentarzu opublikowanym przez PV Magazine ocenił pozwy złożone przez Trina Solar jako „frywolne” i zapewnił, że nie narusza własności intelektualnej swojego konkurenta w zakresie produkcji ogniw fotowoltaicznych TOPCon.

Jak wynka z ostatniego zestawienia paneli fotowoltaicznych prowadzonego przez serwis TaiyangNews, obecnie najlepszy pod względem sprawności moduł fotowoltaiczny Trina Solar bazuje na ogniwach TOPCon. Sprawność modułu serii Vertex N (model TSM-MEG21C20) wynosi 22,5 proc., a jego moc to aż 700 Wp.

REKLAMA

Taką samą sprawność ma najlepszy moduł w ofercie Canadiach Solar, który również bazuje na ogniwach TOPCon. Moduł serii TOPHiKu6 o mocy 580 Wp został zbudowany z wykorzystaniem ogniw o długości boku 182 mm, podczas gdy moduł Trina Solar ma większe ogniwa 210 mm.

Co ciekawe, jest to kolejny w ostatnim czasie pozew, w którym Canadian Solar został oskarżony o nielegalne wykorzystanie technologii chronionej patentami. Wcześniej w tym roku pozew przeciwko chińskiej firmie złożył w sądzie dystryktowym w Teksasie singapurski Maxeon (ex-SunPower).

Z kolei TrinaSolar oskarżyła wcześniej w tym miesiącu o nielegalne wykorzystanie jej rozwiązań z obszaru technologii TOPCon chińską firmę Runergy oraz indyjskie Adani Green Energy.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.