REKLAMA
 
REKLAMA

Mobilna fabryka i łazik. Tak roboty pomagają w budowie farm PV

Mobilna fabryka i łazik. Tak roboty pomagają w budowie farm PV
Fot. EDP

Jeden z czołowych europejskich koncernów energetycznych jako pierwszy na świecie przetestował przy budowie swojej farmy fotowoltaicznej nowatorską technologię automatyzacji budowy. Wykorzystuje ona robotykę i zaawansowaną informatykę. 

Portugalska grupa energetyczna EDP w 2022 r. rozpoczęła badanie dostępnych technologii automatyzacji procesu budowy farm fotowoltaicznych. Po kilku fazach analiz w lipcu tego roku wdrożyła projekt o nazwie AutoPV.

W inwestycji zlokalizowanej w Peñaflor w hiszpańskiej prowincji Valladolid portugalska grupa zastosowała zautomatyzowane rozwiązania technologii Hyperflex opracowane przez firmę Comau. Ten włoski projektant i producent tworzy roboty i rozwiązania automatyzacyjne dla różnych sektorów, takich jak motoryzacja czy przemysł stoczniowy.

REKLAMA

W pilotażowym projekcie EDP część farmy fotowoltaicznej o mocy 3 MW – stanowiącej fragment większej elektrowni PV o docelowej mocy 122 MW – powstaje przy użyciu mobilnej fabryki Hyperflex.

Mobilną fabrykę przywiezie ciężarówka

Fabryka składa się z automatycznej stacji montażowej, w której wstępnie montowana jest konstrukcja fotowoltaiczna, oraz łazika, który przewozi konstrukcję i ustawia ją w docelowym miejscu na ziemi.

Cały system Hyperflex jest przewożony ciężarówkami do miejsca, w którym ma pracować. Tam jest montowany. Po zakończeniu budowy instalacji w danym miejscu następuje demontaż systemu Hyperflex i można przewieźć go do następnej lokalizacji.

 

Robotyzacja skróci czas montażu paneli PV o połowę

Jak podkreśla António Coutinho, prezes EDP Innovation, pilotaż w Peñaflor jest pierwszym krokiem do wprowadzenia rozwiązań automatyzacji do biznesplanu EDP w zakresie energetyki słonecznej. Firma liczy na to, że nowe rozwiązania pozwolą na generowanie przewagi konkurencyjnej we wszystkich operacjach firmy.

EDP podkreśla, że oprócz poprawy efektywności, w wyniku której farmy słoneczne budowane będą szybciej, sprawniej i w sposób bardziej zrównoważony, automatyzacja wpłynie także na poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy. Dzięki automatyzacji bowiem zadania wymagające siły i precyzji, związane z obsługą dużych elementów konstrukcyjnych, przejmują maszyny.

REKLAMA

Inwestując w proces automatyzacji, EDP dąży do poprawy wydajności w budowie farm PV. Celem procesu automatyzacji jest zwiększenie efektywności budowy farm solarnych oraz maksymalne przyspieszenie harmonogramu realizacji. EDP liczy na skrócenie czasu montażu konstrukcji fotowoltaicznych nawet o 50 proc.

EDP w Polsce

Grupa EDP działa na czterech kontynentach, zatrudniając ponad 13 tys. pracowników. EDP ma zainstalowaną moc w OZE liczącą 29 GW i obsługuje 9 mln odbiorców energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Obecnie 98 proc. energii produkowanej przez EDP pochodzi już ze źródeł odnawialnych, w tym z energetyki słonecznej. Firma dysponuje już mocą zainstalowaną w PV przekraczającą 4 GW.

W Polsce grupa działa od 2007 r. poprzez firmę EDP Renewables Polska, która rozwija projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Na całym świecie EDP Renewables ma 16,6 GW mocy, z czego prawie 0,6 GW zainstalowane jest w Polsce. Z kolei EDP Energia Polska, także będąca członkiem Grupy EDP, działa na polskim rynku energetycznym od 2020 r., dostarczając klientom biznesowym rozwiązania fotowoltaiczne.

W ubiegłym roku Grupa EDP ogłosiła nową strategię, która zakłada stałe inwestycje w projekty związane z transformacją energetyczną. W Polsce grupa rozwija działalność i portfolio klientów w obszarze fotowoltaiki również poprzez akwizycje. EDP Energia Polska przejęła spółki Soon Energy Poland i Zielona-Energia.com.

Od początku swojej działalności na polskim rynku do końca ubiegłego roku EDP Energia Polska zakontraktowała montaż systemów fotowoltaicznych o mocy 152 MWp. Tylko w 2023 r. w ramach 665 umów z firmami działającymi w Polsce spółka zakontraktowała montaż elektrowni PV o mocy 100 MWp. Więcej o tym w artykule: EDP Energia Polska z rekordową liczbą umów.

EDP przyjęła zobowiązanie do rezygnacji z wytwarzania energii z węgla do 2025 r. i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 r.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA