Komisja Europejska dofinansuje europejskie fabryki modułów PV
W ramach dotacji przyznanych ostatnio z Funduszu Innowacyjnego wsparcie uzyskały m.in. fabryki paneli fotowoltaicznych, które mają powstać na terenie Europy. Jedną z nich planuje zbudować producent z Chin.
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska (KE) wybrała 85 projektów, które otrzymają dotacje w łącznej wysokości 4,8 mld euro z Funduszu Innowacyjnego. Wybrano je spośród 337 wniosków, których łączna wartość przekroczyła ponad sześciokrotnie założony budżet (pierwotnie ustalono go na 4 mld euro).
Ostatecznie KE zakwalifikowała do oceny 283 wnioski i spośród nich wybrała 85 projektów, które będą realizowane w 18 krajach. Są to: Belgia, Dania, Niemcy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Węgry, Holandia, Austria, Polska, Portugalia, Słowacja, Finlandia, Szwecja i Norwegia. Po raz pierwszy wsparcie uzyskają inicjatywy z Estonii i Słowacji.
W ramach zaproszenia do składania wniosków tym razem przyznawano dotacje na projekty o różnej skali: duże, średnie i małe, a także projekty pilotażowe.
Fabryki modułów PV
Jednym z obszarów przewidzianych do wsparcia jest produkcja w ramach tzw. czystych technologii. Dotacje przyznawane są na rozwój, budowę i obsługę fabryk kluczowych komponentów dla energetyki słonecznej i wiatrowej, branży pomp ciepła, a także elektrolizerów, ogniw paliwowych i magazynów energii.
Jak podaje Komisja Europejska, wybrane w tym obszarze projekty w zakresie fotowoltaiki przyczynią się do powstania w Unii Europejskiej zakładów produkcyjnych o zdolności wytwarzania na poziomie 3 GW.
Jednym z zakładów, które otrzymają wsparcie, jest planowana przez chińską firmę Trina Solar fabryka modułów w Hiszpanii. Jej moc produkcyjna osiągnąć ma 1,5 GW. Trina zamierza wytwarzać w hiszpańskim zakładzie moduły w technologii heterozłączowej (HJT). Projekt nosi nazwę MOD4PV Gigawatt Scale Assembly Plant of Disruptive Technology PV Modules.
Druga fabryka komponentów PV wybrana do dofinansowania to inwestycja włoskiej firmy FuturaSun. Jej projekt FENICE (Futurasun advanced italiaN manufacturing Centre) przewiduje budowę zakładu produkcyjnego we Włoszech. Według ogłaszanych prze firmę planów będzie to fabryka modułów PV bazujących na ogniwach w technologii interdigitated back contact (IBC).
Ponadto do udzielenia dotacji w zakresie PV – w ramach projektów o małej skali – wybrano m.in. inwestycję floatingPV (pływającej fotowoltaiki) firmy Tertre Innovation Solaire. Zamierza ona zainstalować demonstracyjną pływającą elektrownię fotowoltaiczną w Belgii. Kolejnym małoskalowym projektem wybranym do wsparcia jest agrofotowoltaiczna instalacja demonstracyjna PVORELLANA firmy Proyectos Renovables Innovadores SA. Będzie ona rozwijana w prowincji Orellana w Hiszpanii.
Elektrolizery w Europie
Według informacji podanych przez Komisję Europejską projekty z obszaru elektrolizy wodoru wybrane do wsparcia przyczynią się do powstania w UE zakładów produkcji zielonego wodoru o łącznej mocy 9,3 GW. Ponadto dofinansowane projekty wodorowe mają zapewnić w skali roku 61 kiloton RFNBO (odnawialnego paliwa pochodzenia niebiologicznego) i w ten sposób przyczyniać się do transformacji obszaru transportu oraz branż przemysłowych trudnych do dekarbonizacji.
Jednym z wybranych projektów jest realizowany przez spółkę Statkraft Hydrogen projekt H2HubEmden. Zakłada on produkcję wodoru i ciepła za pomocą elektrolizera o mocy 200 MW i wielkoskalowych pomp ciepła na terenie istniejącej elektrowni w Emden w Niemczech.
Z kolei Electrabel w ramach wybranej do dofinansowania inicjatywy H2BE zamierza zbudować niskoemisyjny zakład produkcji wodoru o mocy 1 GW. Zakład ma powstać w Belgii i przyczynić się do budowy krytycznej infrastruktury H2/CO2 i rozwoju rynku wodoru w Europie Północnej.
Produkcja komponentów do farm wiatrowych
Dotacje mają zostać przyznane także na szereg projektów z obszaru energetyki wiatrowej. Na przykład Siemens Gamesa Renewable Energy uzyska środki na testy, walidację i optymalizację procesu produkcji i montażu trzech kluczowych komponentów: łopat, gondoli i wieży nowej morskiej turbiny wiatrowej.
Firma Normandie Hydroliennes dzięki dotacji dla projektu NH1 Raz-Blanchard zainstaluje we Francji cztery podwodne turbiny pływowe o mocy 3 MW. Duński Vestas natomiast w ramach wybranej do dofinansowania inicjatywy Castro zaprojektuje, zbuduje i podda certyfikacji turbinę wiatrową o nowej konstrukcji wirnika. Ma ona zapewnić turbiny o niespotykanie wysokim współczynniku wydajności.
Wśród wybranych projektów z obszaru energetyki wiatrowej znalazł się także projekt spółki Windar Polska. Przewiduje on budowę zrównoważonego zakładu produkcyjnego morskich wież wiatrowych XXL.
Graniczna data: rok 2030
Jak podaje Komisja Europejska, dofinansowane w ramach Funduszu Innowacyjnego projekty mają zostać uruchomione przed 2030 r. Przyznane wsparcie w wysokości 4,8 mld zł zwiększa całkowitą kwotę dotychczas udzielonej w ramach funduszu pomocy finansowej do kwoty 12 mld euro.
Wśród obszarów uwzględnianych w programie znajdują się następujące kategorie: energochłonne gałęzie przemysłu, energia odnawialna, magazynowanie energii, przemysłowe zarządzanie emisjami dwutlenku węgla, e-mobilność (w tym morska i lotnicza), budynki. Zgłoszone inicjatywy, które nie znalazły się wśród 85 wybranych, ale są rokujące, mają otrzymać pomoc w rozwoju od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Komisja poinformowała, że wszystkie wybrane w dotychczasowych naborach projekty (łącznie 149), które przekroczyły progi oceny założone w ramach Funduszu Innowacyjnego (w tym 64 nieobjęte finansowaniem), otrzymały tzw. Pieczęć STEP (Strategic Technologies for Europe Platform). Jest to nowy unijny znak jakości przyznawany wysokiej jakości inicjatywom, który ma ułatwić dostęp do dalszego wsparcia publicznego i prywatnego.
Pełną listę wybranych przez KE projektów można znaleźć na tej stronie.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.