Qair uruchomił nową farmę PV. Postawił na trackery wschód-zachód
Kolejna inwestycja fotowoltaiczna firmy Qair Polska została ukończona i zenergetyzowana. Deweloper wykorzystał konstrukcje nadążne, które mają optymalizować produkcję energii. Instalacja jest także obiektem badawczym dla studentów.
Farma PV Rokietnica ma moc zainstalowaną 30 MW. Jak podaje Qair Polska, projekt jest wyjątkowy dla firmy z kilku powodów. Przede wszystkim po raz pierwszy deweloper wykorzystał tu – do części instalacji – system Optimum Tracker, który obraca zamontowane panele od wschodu na zachód w ślad za ruchem słońca. Ma on zapewniać optymalizację produkcji energii elektrycznej.
Według informacji, które uzyskaliśmy od biura prasowego Qair, w gminie Rokietnica znajdują się cztery elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 30 MW. W skład inwestycji wchodzą dwie instalacje o mocy 10 MW oraz dwie o mocy 5 MW. Panele w trzech elektrowniach o łącznej mocy 25 MW skierowane są na południe i zamontowane na konstrukcjach statycznych. Natomiast w pozostałej instalacji o mocy 5 MW firma zastosowała system Optimum Tracker.
Roboty budowlane na farmie fotowoltaicznej powierzono firmie Onde.
Efektywność systemu wschód-zachód
Optimum Tracker to rozwiązanie francuskiego producenta, który specjalizuje się w systemach śledzenia słońca dla farm fotowoltaicznych. Jest to system jednoosiowy – porusza się tylko w osi wschód-zachód.
– Wybraliśmy ten system, ponieważ oferuje on dobry kompromis między zwiększoną produkcją energii a kosztem i złożonością instalacji. Zastosowanie systemu tracker, który podąża za słońcem, pozwoli nam na wydłużenie czasu efektywnej produkcji energii w ciągu dnia w porównaniu do tradycyjnych, nieruchomych instalacji skierowanych na południe. Co ważne, system tracker jest szczególnie efektywny w godzinach porannych i popołudniowych, kiedy tradycyjne instalacje pracują mniej wydajnie – informuje biuro prasowe Qair.
Firma zapewnia, że dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyższej produkcji energii w ciągu dnia i lepsze dostosowanie generacji do profilu zużycia energii w systemie elektroenergetycznym.
Energia z instalacji w Rokietnicy została zakontraktowana w formule cPPA (corporate Power Purchase Agreement). Trafi więc bezpośrednio do odbiorcy korporacyjnego w ramach długoterminowej umowy (deweloper nie ujawnia odbiorcy i czasu trwania kontraktu).
Studenci na farmie PV
Nowa farma fotowoltaiczna Qair znajduje się na terenie Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda, które należy do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dzięki temu instalacja wykorzystywana jest podczas zajęć ze studentami kierunków ekoenergetyka, inżynieria ochrony klimatu oraz inżynieria rolnicza i wspiera badania nad bioróżnorodnością w kontekście inwestycji OZE.
Jak podawał deweloper w mediach społecznościowych, w ramach tej współpracy porównywane są różne technologie wytwarzania energii. Obejmuje to zwłaszcza analizę pracy typowych paneli PV zainstalowanych stacjonarnie w zestawieniu z pracą paneli osadzonych na trackerach.
Ponadto przedstawiciele Qair wraz ze studentami analizują wpływ instalacji na bioróżnorodność, co pozwoli lepiej planować kolejne inwestycje.
Niedawno firma informowała o otwarciu swojej największej jak dotąd w Polsce farmy PV. To instalacja o mocy 80 MW w Golczewie w województwie zachodniopomorskim. Więcej na ten temat w artykule: Qair uruchomił ogromną farmę PV. Jedną z największych w Polsce.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.