Orlen sfinalizował ogromne przejęcie na rynku OZE
Orlen kupił farmę wiatrową i dwie farmy fotowoltaiczne, w tym drugą największą farmę PV w Polsce. Nabyte aktywa znacząco zwiększą moce wytwórcze koncernu pochodzące z OZE.
Na początku sierpnia Orlen informował, że należąca do grupy spółka Orlen Wind 3 podpisała z firmą EDP Renewables Polska przedwstępną umowę nabycia dwóch farm fotowoltaicznych w województwach lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w województwie łódzkim.
Teraz koncern sfinalizował tę transakcję. Nabyte od EDP Renewables Polska farmy zwiększą moce wytwórcze Orlenu pochodzące ze źródeł odnawialnych o ponad 300 MW.
Zakupy Orlenu
Pierwszą przejętą przez Orlen farmą fotowoltaiczną jest uruchomiona w styczniu br. w województwie lubuskim elektrownia PV Chotków, która składa się z ponad 61 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MWp.
Druga przejęta farma fotowoltaiczna to powstała na zrekultywowanym terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Wielkopolsce farma PV Przykona o mocy 200 MWp. To drugi co do wielkości tego typu obiekt w Polsce po elektrowni fotowoltaicznej o mocy 204 MW w Zwartowie na Pomorzu. Obecnie trwa rozbudowa farmy fotowoltaicznej Przykona o kolejne 40 MWp. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.
Podpisana umowa obejmuje także przejęcie przez Orlen lądowej farmy wiatrowej Warta, która powstała w maju ubiegłego roku w województwie łódzkim, na zachód od Sieradza. Moc farmy wiatrowej, na którą składa się 13 turbin, wynosi 26 MW.
Orlen podkreśla, że przejęte od EDP Renewables Polska odnawialne źródła energii są jednymi z najnowocześniejszych jednostek w grupie i będą w stanie wyprodukować rocznie do 400 GWh energii. Taka ilość jest równoznaczna z zapotrzebowaniem około 182 tys. gospodarstw domowych.
Dzięki sfinalizowanej transakcji moce Orlenu w energetyce odnawialnej wzrosły o niemal 1/3. Koncern ma już około 580 MW mocy zainstalowanej w lądowych farmach wiatrowych i ponad 350 MW w fotowoltaice.
Inwestycje Orlenu nie tylko w Wielkopolsce
Kupno farmy fotowoltaicznej w Wielkopolsce jest kolejną inwestycją Grupy Orlen w odnawialne źródła energii w tym regionie. Działa tam już farma fotowoltaiczna Gryf o mocy 25 MW oraz farmy wiatrowe Ujazd, Dobrzyca, Dominowo i Przykona o łącznej mocy około 175 MW.
Z kolei w trzecim kwartale 2023 r. należąca do Grupy Orlen spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną dotyczącą projektów Opalenica i Sompolno o łącznej mocy 58 MW. W trakcie budowy są także farmy PV Mitra (65 MW) i Żuki (2,4 MW).
Szerzej o inwestycjach Grupy Orlen w OZE pisaliśmy w artykule: Energa startuje z budową pięciu farm fotowoltaicznych.
Obok wielkoskalowych inwestycji w odnawialne źródła Grupa Orlen rozwija także mniejsze instalacje wspierające działanie własnej infrastruktury. Jest wśród nich instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana na terenie terminala paliw w Ostrowie Wielkopolskim, która powiększyła portfolio aktywów koncernu o dodatkowe 3 MW.
Podobne instalacje powstały na terenie terminali paliw w Sokółce, Żurawicy, a także na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. W trakcie budowy jest również elektrownia o mocy do 2 MW, która zasili płocką rafinerię. Koncern zainstalował również kilkadziesiąt mikroinstalacji fotowoltaicznych na stacjach paliw i planuje montaż fotowoltaiki na kolejnych 40 stacjach.
Fotowoltaika w rafinerii Orlenu
Spółka Orlen Południe, wchodząca w skład Grupy Orlen, uruchomiła także pierwszą farmę fotowoltaiczną na terenie trzebińskiej rafinerii w Trzebini. Instalacja będzie w stanie wyprodukować blisko 1 GWh energii elektrycznej skali roku. Elektrownia słoneczna o mocy 1 MW zostanie wykorzystana na potrzeby własne, zasilając zakładowe instalacje produkcyjne jako uzupełnienie zakładowej elektrociepłowni.
W 2021 r. na terenie trzebińskiej rafinerii uruchomiono największą w Europie instalację do produkcji glikolu propylenowego. Spółka zainwestowała także w pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego, wytwarzanego przy użyciu mikroorganizmów.
Z kolei w jedlickiej rafinerii Orlen Południe realizowana jest instalacja do produkcji bioetanolu drugiej generacji. Największa inwestycja spółki będzie jednocześnie pierwszą instalacją tego typu w Polsce. Jej wydajność wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie. Będzie wytwarzany z surowców niespożywczych.
Nie tylko na lądzie
Do końca 2030 r. Grupa Orlen chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Oprócz lądowych farm wiatrowych i farm fotowoltaicznych koncern rozwija również morską energetykę wiatrową. W ramach ostatnich przygotowań do prac instalacyjnych na morzu produkowane są kluczowe komponenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
Projekt Baltic Power, realizowany wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power, włączy w 2026 r. do krajowego systemu energetycznego moc blisko 1,2 GW. Morska farma wiatrowa ma pokryć 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię i ograniczyć emisję CO2 o około 2,8 mln ton rocznie.
Ostatnio Orlen informował, że z fabryki Steelwind w Nordenham wyruszyły już pierwsze transporty monopali fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Trafią one do portu przeładunkowego, skąd na początku 2025 r. elementy zostaną dostarczone na miejsce budowy. Szerzej o tym w artykule: Ruszył transport monopali dla farmy wiatrowej Baltic Power.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
ale dlaczego kupił i od kogo ? czy nie mógł sam zbudować ? wyczuwam przekręt na całego
Kupił fotowoltaikę przed zimą ?
Za poprzedniej władzy Orlen budował portfolio i dawał zarabiać polskim firmom, teraz musi wydawać pieniądze i dawać zarabiać obcym inwestorom tj. czytaj kolesiom, pięknie tylko się uśmiechać!
Przeciez Orlen to chyba teraz Saudyjczycy, wiec Arabi kupili sobie farme fotowoltaiczna